Spotlight (2015) afişi

Spotlight (2015)

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 8.3 / 12 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Dram, Uyarlama, Gerçekçi
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
128 dakika
Blacklion The Boston Globe gazetesinde çalışanların, rahiplerin çocukları taciz ettiğine dair skandalı çözmeye ve bölgedeki Katolik kilisesinin de bu olayı örtmeye çalışmasının anlatıldığı film gerçek bir hikayeye dayanıyor. Asıl gerçeği araştıran gazetecilerin önüne, kilise çalışanlarından ve avukatlardan oluşan bir engel çıkar...IMDB 8.5

Yorumlar

Ocean. profil resmi
Ocean.
Konu odaklı.İzletiyor kendini.Görünmesi istenmeyen gerçekleri gösteriyor.Cesaret isteyen bir film.Tavsiye ederim
0
3 ay önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Film boyunca dönen "gerçek"olaylardan ötürü bir süre konuşamadım. Sonunda ise yaşanan korkunç şeylerden sonra taş kesilmemek mümkün bile değil zaten.
Filmde anlıyoruz ki gözümüze sokulan şey aslen kilise değil,mevzu sistem.. Dünyanın her yerinde dönen o iğrenç sistem. Aldığı ödülü sonuna kadar hak eden bir film..
7
5 ay önce
MeKa profil resmi
MeKa
Duygu somurusunden uzak, belgesel gibi film. Kasvetli konusuna ragmen oldukca da akici.
4
5 ay önce
trevor profil resmi
trevor
belgesel etkileyiciliğinde bi filmdi. artıları çok ama oyunculuklar ve konuşmalar çok yapmacık geldi bana. ama etkilenmemek elde değil.
0
6 ay önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
Sürekli olarak ertelediğim ve ertelediğim için pişman olduğum bir film daha. Konusu üzerine onlarca şey yazılmış ve hâlâ da yazılabilir. Ancak bu filmde beni etkileyen bir nokta da şu oldu; gazetecilik mesleğinin toplum düzenine ve hatta adalet sistemine etkisi gerçekten çok fazla. Bu filmi izlerken dikkat edilmesi gereken, gözden kaçırılmayacak derecede önemli bir nokta bu. Özellikle de günümüz gazetecilik anlayışı ortadayken..
1
9 ay önce
eminuk profil resmi
eminuk
Mark Ruffalo çok iyiydi. Performansıyla diğerlerinin önüne geçtiğini düşünüyorum. Konu çok üzücü, duygu sömürüsüne de çok yatkın ama gerçek konuya sadık kalmak adına aşırılıktan kaçınılmış. Gazetecilerin araştırma süreci oldukça sakın devam ediyor, mağdurlarla yapılan röportajlar bile sakinliğini bozamıyor filmin. Bu yanıyla belgesel formatına daha yakın. Kadrosuyla, konusuyla ve sakinliğiyle sevdim bu filmi.
5
11 ay önce
melihkk1 profil resmi
melihkk1
Büyük fedakarlıklarda bulunan aydınlatıcı film. Oyunculuk, mekanlar, müzikler vb gibi normal filmlerde ön planda tutulan şeyler bu filmde geri plana atılmış. İnsanların iyide kavrayabilmesi için hikaye ön planda inatla tutulmuş. Çok sakin bi yapısı olmasına rağmen arada tempo arttırmışlar. Süre kullanımı birax daha iyi olabilirdi. Ele aldığı konu gerçek bir olay olduğu için aşırı bir detay var. Bazı yerlerde takılabilirsiniz ama bütünlüğü asla kaybetmiyorsunuz. İçeriği ise korkunç. Tek kelimeyle korkunç.Cast akmadan önce dünya da bu vakaların yaşandığı en çok yerleri listelemiş, ve bu hiç az buz değil. Ufak bir hesapla dünya da milyonlarca vaka olduğunu ve böyle giderse daha çok artacağı ön görülüyor. Keşke daha, daha fazla irdeselermiş ama ellerinden bu gelmiş anlaşılan. Kesinlikle izlenilmesi gerek.
0
1 yıl önce
Queenofhearts profil resmi
Queenofhearts
Ülkemizde Ensar vakfı için benzer bir film çekildiğini düşünsenize...düşünemedik
8
1 yıl önce
Insomniac profil resmi
Insomniac
Elbette ki, film konusunda "seçici" olan seyirci kitlesi filmi 'durağan' bulmuş olabilir, sanırım hak verebilirim. Görsel şölen yok. Mükemmel bir oyunculuk performansı yok. Fakat film zaten bunları pas geçip yalnızca konuya odaklanmış, öğrenmemizi istemiş. Hassas fakat yüzeysel bir anlatımla olayın duygusal boyutuna çok inmeden dört gazetecinin araştırmasını izliyoruz. Ve adeta haberi gazetede gören okuyucular gibi bizler de vicdanımızla baş başa bırakılıyoruz. Yaşanan olayla ilgili yorum yapmak yetersiz olur, fakat izlenmeli ve bilinmeli diye düşünüyorum.
1
1 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Zamanı ve gücü kullanarak yaşanılanları örtbas etmeyi başaran din adı altındaki insanlar suyu bulanıklaştırıp yüzlerini gizlediler. Ama basın? Özgür basın diye ben buna derim işte.. Tabi bizler günümüzde hiçbir şey yokmuş gibi yaşayamaya devam etsekte biliyoruz ve hala yaşanılmasına izin veriyoruz.
4
1 yıldan fazla önce
vapaamies profil resmi
vapaamies
Bu kadar durgun bir filmin, bu kadar sürükleyici olması şaşırtıcı. Oscar'ı uzun süre sonra haketmiş bir film gördüm. Helal olsun tüm ekibe. Konu zaten başlı başına efsane. İzleyince bir nebze gazeteci olma isteği doğmuştur herkesin içinde.
2
1 yıldan fazla önce
buketaktas profil resmi
buketaktas
''Bazen zamanımızın çoğunu karanlıkta tökezleyerek harcadığımızı unutmak kolaydır.'' koca bir filmin özeti... Harikaydı , bu kadar hassas bir konu bu kadar sade ve yerinde işlenebilirdi...
4
1 yıldan fazla önce
Sefa profil resmi
Sefa
Çok sağlam bir konu çok sağlam oyunculuklar ve başarılı bir yapım. Ancak gerçek bir hikaye olması çok ama çok üzücü. Böylesine iğrenç bir şeyi su yüzüne çıkaran büyük insanlara sonsuz teşekkürler. Düşünsenize tanrının evinde tanrının adamına güvenmiceksinde kime güveneceksin? Çok üzücü :(
2
1 yıldan fazla önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
bu kadar hassas bir konuyu fazla sulandirmadan basariyla işlemişler. ajitasyon üzerinden cok prim yapabilirdi ancak buna girmeden cok güzel sonuclandirmislar filmi. kaliteli bir film. tavsiye ederim. gerçek hikaye olması etkileyici oldugu kadar kahrediciydi.
7
neredeyse 2 yıl önce
Peris profil resmi
Peris
"Biliyoruz ve olmasına izin veriyoruz." Son günlerde ülkemizde yaşanan benzer durumdan dolayı utanç içinde izledim. Biz de gözlerimizi kapamış bu kadar olmaz diye iç geçirmekten başka bir şey yapmıyoruz. Münferit olaylar olmasını umuyoruz. Yayın yasakları ve iktidarın tüm olanaklarına rağmen bu kadar ayyuka çıktığına göre kim bilir daha ne iğrençlikler yaşanıyor. "Biliyoruz ve olmasına izin veriyoruz."
14
neredeyse 2 yıl önce
ladyirem profil resmi
ladyirem
Böyle hassas bir konuyla elbet Oscar alınır diyerek önyargılı başladım izlemeye ama geçen her dakika film sakin ama bir o kadar da sürükleyici havasıyla sizi içine çekiyor. "Biliyorlardı ve olmasına izin verdiler." İzlenilesi bir film.
4
neredeyse 2 yıl önce
DUA profil resmi
DUA
sıkıcı ama , gerçek yaşamdan alınmış olması nedeni ile izlenilebilir ...
1
neredeyse 2 yıl önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Spotlight izleyince aslında konusu basit, yönetmenlik yok ve benzeri birçok eleştiri yapılabilir, haklı da olabilirsiniz ama her birinin ayrı ayrı bir değeri yokken bütüne hizmet etmesi açısından takdire şayan olduklarını fark edeceksiniz. Yönetmenlik mi yok? Sonuna kadar var ancak McCarthy hikayeye hizmet eden bir tercihte bulunup kendisini geri planda bırakmış lakin bu memur yönetmenlik asla değil. Memur yönetmenlik ne demek anlamak isteyenlere 1996 tarihli Evita filmini izlemesini öneririm. Alan Parker o filmde tam bir memur yönetmenlik örneği göstermiştir. Oyunculukları ve senaryosu kalburüstü olan bir filmin en iyi film olmaması mümkün mü? Ha bana kalsa ben de Mad Max varken diğer başka bir şeye ödül vermezdim ama Mad Max en iyi film olamayacaksa Revenant asla olmamalı, Spotlight ikinci tercihimdir. Bu yüzden de Oscar'da zarftan çıkan en güzel sonuçtu. Filmin bilinçli tercihleri var sizi içine almamak gibi tamamen objektif bir şekilde olan biteni değerlendirmeniz adına ve bunun adı da yönetmenlik oluyor. Bu noktada filme getirilecek eleştirilerin de altının "Ben çok sıkıldım izlerken"den daha dolu şeyler olması gerekli zannımca.
0
neredeyse 2 yıl önce
Gokalpb profil resmi
Gokalpb
Ölüm yok, kavga yok, seks yok, kan yok, vahşet yok. Hiçbir şey yok filmde. Araştırma yapan 4-5 tane gazeteci sadece. Asıl soru şu. Böylesine bir filme insan nasıl kitlenebiliyor? İşte ben buna başarı derim. Oscar'ı alması umuduyla...

Edit:Oscar Goes To Spotlight :)
7
neredeyse 2 yıl önce
KafkaLoz profil resmi
KafkaLoz
izledikten sonra midem bulandı, bunlar nasıl gerçek olabilir?
0
neredeyse 2 yıl önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Gerçekten çok etkileyici bir hikaye. Çok beğendim.
3
neredeyse 2 yıl önce
Lalaith profil resmi
Lalaith
Konusunun gerçek olayları anlatması nedeniyle oldukça önemli ve çarpıcı olmasına rağmen anlatımının o kadar da çarpıcı olmadığını düşünüyorum. Düzgün bir film o kadar.
2
neredeyse 2 yıl önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
''Biliyorlardı ve olmasına izin verdiler.''
7
neredeyse 2 yıl önce
lews profil resmi
lews
Çok etkileyici ve önemli konulardan biri , daha önce duymuştum bu tarz hikayeler , ama olayların bu denli derin olduğunu bilmiyordum.İzlenilmesi gereken bir film diye düşünüyorum , oscar ında en büyük adaylarından bence.
1
neredeyse 2 yıl önce
EntelKarinca profil resmi
EntelKarinca
Sıkılarak izledim. Filmin konusu iyi ama çok yüzeysel anlatılmış bana göre. Filmin içine bir türlü giremedim izlerken. Oscar almak için kilit bir konu seçip oynamak bana kolaycılık gibi geldi açıkçası.
1
2 yıl önce
corcia profil resmi
corcia
Gercekten etkileyici ve onemli bir film bence ….
2
2 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Çok iyi bir gazeteciliğin gerçek hikayesi. Boston gibi tutucu bir kasabada yıllarca gizlenilmiş bir skandal ve bunun meyvesini dini otorite ve biraz da baskıyla yiyen din adamlarının küçük yerel bir gazetede çıkan haberinin peşine düşen büyük bir şirketin bulduğu haber ve olaylarla şok edici sonuçlara varıyor. Akıcı ve güzel bir senaryosu var sinemaya çok güzel uyarlanmış. Yılın başarılı yapımlarından birisi. Oyuncular da bir o kadar başarılı.
10
2 yıl önce
burcst profil resmi
burcst
Düzgün çalışan bir hukuk sisteminin ve basın özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seren gerçek bir başarı öyküsü.8,5 imdb puanını hakediyor.İlk 40 dakikadan sonra daha sürükleyici hale geliyor.Doğal oyunculuklar,konunun gerçekliğini daha da öne çıkarmış. Özellikle Mark Ruffalo'nun performansından çok etkilendim.Filmin senaryosu da dolu dolu.İsimleri ve bağlantıları aklınızda tutarak izlemelisiniz.Konusundan dolayı yer yer hüzünlendirmeyi de başaran güzel bir film.İzlemenizi tavsiye ederim.
15
2 yıl önce
incidamla profil resmi
incidamla
Newsroom'dan hallice, tv dizilerinin bir tık üstü özenle çekilmiş film. Sadece senaryonun kurtarıcılığı var o yüzden bu kadar olay yarattı zaten.
5
2 yıl önce

Spotlight filmini beğenenler

Spotlight filmi hakkında ilgi çekici içerikler