Iz Sürücü (Stalker) (1979) afişi

Iz Sürücü (1979)
Stalker

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 9.6 / 9 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Sovyetler Birliği
Süresi
163 dakika
Nergisg Uzak bir gelecekte, bambaşka bir yaşam düzeni içerisinde ismi olmayan bir ülkedeyiz. Dünyaya düşen dev gök taşı yaşamı yerle bir ederken Zone adında esrarengiz yeni bir bölge oluşmuştur. Bu bölgeden içeriye girebilen insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair söylentiler vardır. İçeride yaşayan 'güç' insan zihni tarafından hayal edilmesi mümkün olmayacak güçteki bir varlıktır. Askerler tarafından korunan Zone bölgesine sadece gerekli olgunluğa erişmiş cesur Stalker'lar girebilmekte, bölgeye giren insanlara eşlik etmektedirler. Stalker, ailesinin tüm itirazlarına rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilim adamına ve bir yazara eşlik etmeye karar verir.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

potakal profil resmi
potakal
şu filmin altını çizelim, her şeyini ezberleyelim, rehber edinelim, evimizin, kafamızın, kalbimizin duvarına asalım belki o zaman anlarız tarkovsky'yi, belki o zaman belirir bir umut bölgesi
7 ay önce
BOZO profil resmi
BOZO
Her konuşmanın her diyaloğun üzerine saatlerce düşünülecek bir başyapıt...
1 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
Tarkovski'nin belki de en bilinen filmi. Sağda solda adı çok geçer. Buna bakarak sakın izlemesin klasik bir senaryo örgüsü, kurgusu arayanlar. Aksiyon yok, entrika yok, aşk yok, savaş yok, güldürmece yok. Felsefe var, düşünmece var, şiir var- şiirsellik var, fotograf var, sanat var, varoluş ve sorgulama var.
1 yıldan fazla önce
Sekyazar profil resmi
Sekyazar
Çekimler filan güzel bazı tiradlarda manalı fakat olay örgüsü sıkıntılı Engin Günaydın sözleriyle bazı sahneler balon yapmış
1 yıldan fazla önce
Rozbud profil resmi
Rozbud
“İnanmalarına izin ver ve tutkularına gülmelerine. Çünkü onların tutku dediği gerçekte duygusal bir enerji değil, ruhları ve dış dünya arasında bir sürtüşme. Ve en önemlisi kendilerine inanmalarına izin ver. İzin ver çocuklar gibi çaresiz olsunlar, çünkü güçsüzlük muhteşem bir şeydir ve güç, hiçbir şey. insan doğduğunda güçsüz ve uysaldır, öldüğünde ise, katı ve duyarsızdır. bir ağaç büyürken hassas ve esnektir, ama kuruduğunda ve sertleştiğinde ölür. sertlik ve güç, ölümün refakatçisidirler. uysallık ve güçsüzlük, varlığın canlılığının dışa vurumlarıdır. çünkü katılaşan hiç bir zaman kazanamaz”
neredeyse 3 yıl önce
alidogan profil resmi
alidogan
Beni sinemadan soğutmuş film diyebilirim; filmi izlerken iki kere uykuya daldım, benim göremediğim ne gördüler bu film de de 8,2 puan aldı ımdb'den çok merak ediyorum.

mutlakaa izleyinnn; tabii dayanabilirseniz):
3 yıl önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Daha önce iki defa uykuya yenik düşüp tamamlayamadığım bir filmdi. Nihayet tamamladım. Filmin aslında siyah beyaz değil renkli olduğunu, ikinci denememde görebilmiştim (ilk denmemde çok erken bayılmışım). Yapım yılı gözönüne alınırsa zamanının ötesinde bir film. İmdb puanı 8.2 olan ünlü bir biim kurgu. Ancak tipik bilim kurgu öğelerini net biçimde taşımayan daha çok fantaziye kaçan öğeler barındırıyor bence. Bilinçli olarak görsel efektler kullanımamış belkide bu yüzden bilim kurgu havası zayıflıyor. Farklı ve güzel bir film olduğunu kabul etmekle birlikte izlemekte zorlandığımı da belitmeliyim (belkide hep geç saatlerde izlemeye kalkışmamdan). Film hakkında önbilgisi olan sinefillerin hoşuna gidecek bir film olsa da tesadüfen izleyen bir kişinin film hakkında yorumu ne olur merak ediyorum.
3 yıldan fazla önce

Stalker filmini beğenenler

Stalker filmi hakkında ilgi çekici içerikler