Susuz yaz (1963) afişi

Susuz yaz (1963)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Türkiye
Süresi
90 dakika
Hollyy Ege'nin kurak topraklarındaki köylerden biri... Su sıkıntısı çeken köy halkı, yaşayabilmek için suya, su içinse su kaynaklarını arazisinde bulunduran Osman ve Hasak isimli kardeşlere muhtaçtırlar. Ağabey Hasan her zaman açgözlü ve hırslı olan taraf olmuştur. Köylülerin yakarışlarına rağmen bir damla bile su vermeyi kabul etmez. Haliyle işler fazlasıyla değişir. İyi yürekli Osman ise ağabeyinin zıttıdır. Bu genç adam ağabeyinin hırsı ve hataları nedeniyle hapishaneye dahi düşecek, aile yapısı yerle bir olacaktır. Susuz Yaz, içerisinde barındırdığı kuvvetli siyasi taşlamaları ile politik sinemamızın az sayıdaki örneğinden biridir. Ülkemizde uzunca süre gösterimi yasaklanan yapıt Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanarak olağanüstü bir başarı göstermiştir.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

BELIT profil resmi
BELIT
Hülya Koçyiğit her filmde olduğu gibi berbat oyunculuk sergilemiş.
1
9 ay önce
yabann profil resmi
yabann
Film çok güzeldi . 50 sene önce çekilmiş ve dönemi çok iyi anlatan bir film.. Tavsiye ederim . Türk sinemasının avrupada ilk ödül alan ( altın ayı) filmi olmasına sevinirken , sansüre takılıp türk izleyici ile geç buluşmuş olmasına üzüldüm .
2
3 yıl önce
tahaturan profil resmi
tahaturan
Hakkında çok şey söylenecek bir film... Türk sinemasının seyrini değiştiren ve geleceğini şekillendiren filmlerin başında gelir herhalde. Erol Taş'ın oyunculuğu bile yeter bu filmi izlemek ve sevmek için. İlk uluslararası ödülü sinema tarihimizde alma gururunu yaşatması dahi kalitesini anlatmaya yeter...
0
3 yıl önce

Susuz yaz filmini beğenenler

Susuz yaz filmi hakkında ilgi çekici içerikler