Takva (Takva: A Man's Fear of God) (2006) afişi

Takva (2006)
Takva: A Man's Fear of God

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Almanya
Süresi
96 dakika
Blacklion Geleneksel bir İstanbul mahallesinde doğmuş olan Muharrem 30 yılı aşkın bir süredir aynı mahallede yaşamaktadır. Sade bir işi vardır. Mütevazi ve içe dönük bir kişi olan Muharrem gece gündüz ibadet ederek, cinsellikten uzak, en sert İslami akidelere sıkı sıkıya bağlı bir yaşam sürdürmektedir. Muharrem'in koyu dindarlığı, varlıklı ve güçlü bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker. Onun alkışlanası güvenilirliği ve vicdani zenginliği, bu şeyhin kendisine tarikatın sahip olduğu sayısız mülkün kira toplayıcısı olarak çalışacağı idari bir görev teklif etmesine yol açar. Yeni giysiler, cep telefonu ve bilgisayarla donatılmış Muharrem, şimdi uzun zamandır uzağında kalmayı başardığı modern dış dünyanın içindedir. Saf bakışları kısa zamanda içki tüketimi ve hayır konularına karşı gösterilen çelişkili davranışlara şahit olur. Muharrem, artık tahakküm eden ve mağrur bir kişi olmuştur. Çalıştığı yerde elinde olmadan bir yolsuzluk yapar. Daha da kötüsü, Muharrem'in iç huzuru gitgide bir işkence haline gelen, gece gündüz kendisini rüyalarında cezbeden baştan çıkarıcı bir kadının görüntüsü ile allak bullak olur. Muharrem yaşamını dünyevi ve manevi değerleri birbirlerinden ayırabilme üzerine kurmuştur. Ama kendini adadığı değerler birbir yıkılmaktadır. Allah korkusu akli dengesini zedelemeye başlamıştır...

Yorumlar

Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Oldukça başarılı bir türk filmi. İnsanı bir çok şeyi düşünmeye itiyor. Bazı şeylerin de nasıl işlediğini gösteriyor. 7/10
3
4 ay önce
Hamkon profil resmi
Hamkon
nadir guzel turk filmi. izlerken o kadar cok etkisinde kaldim ki kelimeler ile anlat%C4%B1lmaz. tamda bizim ulkemizi anlatan bir film.
1
4 ay önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Türk sineması için altın değerinde bir film Erkan Can'ın müthiş oyunculuğu yaşanmışlığı içimize sokan ve verdiği mesajlar açısından nadir bir eser izleyin izlettirin..
0
1 yıl önce
digigirl profil resmi
digigirl
Erkan Can muhtesem ! Konu ,kurgu hepsi süper bayıldım.
0
2 yıldan fazla önce
sabriayes profil resmi
sabriayes
"çok alametler belirdi, vakit tamamdır.
haram, helal oldu helal haramdır.
kendi kendimizle yarışmaktayız gülüm.
ya ölü yıldızlara götüreceğiz hayatı
ya da dünyamıza inecek ölüm."
1
neredeyse 3 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Muhteşem bir senaryoya sahip, çok iyi çekilmiş bir iş. Erkan Can zaten Türkiye'de bu tarz özgür kafaların çektiği işlerin adamı, filmde harikalar yaratmış. Tanrının sadece bir şirketten ibaret olduğunu anlayan bir adamın, o güne kadar yaşadığı bastırılmışlıkları, cinsel güdülerini ve bunları hiçe saymasını sağlayan Tanrı Korkusunu cesur bir kalem anlatmış. Türkiye'deki dinci kesim filmi anlamamış olacak ki fazla saldırmamış, biraz sanatın dilinde olayların nasıl döndüğünü bilseler, internet sitelerinden önce eminim bu filmi yasaklarlardı. Acıklı ve kozmopolit hikayelerin döndüğü istanbul'dan bir adamın profili bu film. Tavsiye ediyorum.
2
neredeyse 3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
harika bir film. türk sinemasının en iyilerinden. yalnız değeri bilinmiyor henuz
2
3 yıl önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
gereken yerlere gereken mesajları ileten bir film..
0
3 yıldan fazla önce

Takva filmini beğenenler

Takva filmi hakkında ilgi çekici içerikler