Tenet (2020)

Tenet (2020)

Puan 7.6 / 10
Senin Puanın
Etiketler Bilim Kurgu, Aksiyon
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
150 dakika
103
13
306
72
Ned profil fotoğrafı
Ned
Eşimle beraber izledik ve söylediği ilk cümle şu oldu. "Bir şey yazmışlar ama onun nasıl işlediğini kendileri bile bilmiyor." O kadar haklı ki. ?
error_outline
7 ay önce
Laylaylom profil fotoğrafı
Laylaylom
Naptın sen Nolan amcaa? Daha klasik fiziği bile anlayamazken senin filmlerinin sayesinde modern fiziği anlamlandırmaya çalışmaktan beynim yandı. Şimdi mutlu musun Nolan amcaa? Şaka bir yana (acabaa?? :D) iyi ki zamanında sinemaya gidipte izlememişim dedirtti. Filmi beğenmediğimden değil sinemada asla anlamayacağımdan. Bazı sahneleri yüz kere izlemekten iki buçuk saatlik filmi altı saatte falan bitirdim herhalde. Arada bir soluklandım, ben ne izliyorum diye uzun uzun düşündüm de tabii. Bu şekilde ucundan kıyısından bir şeyler anladığımı düşünüyorum. Gerçi tam "aa tamam anladım" dediğim zaman pat aklımda bir soru işareti oluşuyor, anladığımı düşündüklerimden bile kuşku duymaya başlıyorum orası ayrı :D. Anlamaya çalışmanın bile bu kadar zor olduğu bir konuyu bu şekilde bir filmle anlatmaya çalışmak hele hele bunu düşünmek bile başlı başına zeka, ciddi anlamda emek ve cesaret işiyken "çok vaktimi aldı, çöp" demek, 7 puan vermek bence insafsızlık. Mükemmel olmayabilir ama benim beğenmem için yeterliydi. Böyle bir konuyu anlatmak için yapılabilecek her şeyi yaptıklarını düşünüyorum. Zaten bu tarz bilim kurgu filmlerinin amacı daha çok düşündürmek. İzledikten sonra düşünmekten uyuyamadığıma göre bence gayet de başarılı bir film :D Şunu da düşünmeden edemiyorum: "Bu film değil. Başka bir seviye..."
error_outline
1 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
İzlemesi duyduğum kadar karmaşık gelmese de dikkat isteyen bir film. Nolan'a olan hayranlığı da perçinliyor bu tarz bir film beğenilip beğenilmemesi bir yana da senaryosunu yazmak ve böyle çekebilmek gerçekten zeka ve yetenek işi kesinlikle.
error_outline
1 yıldan fazla önce
BERKKIZILAY profil fotoğrafı
BERKKIZILAY
Zaman kaybı. Hayatımdan iki ibuçuk saat boşa gitti.
Ha birde şu var. Madem ses, rüzgar, hava ve zaman geriye işliyor,
Işık niye geriye işlemiyor Nolan Abi? Bu da sana kapak olsun.
error_outline
1 yıldan fazla önce
Stranger profil fotoğrafı
Stranger
Yaa oooo çok vaktimi aldı.Beğenmedim. Bana göre değil.
error_outline
neredeyse 2 yıl önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Başrol oyuncusunun bile son ana kadar tam anlamıyla bişeyleri anlayamadığı filme bizim anlam veremememiz çok normal. Şaka bir yana, gerçekten çok zorlandim, yer yer karnıma sancılar girdi. Yine de sevdim ben bu filmi. Aksiyon tam dozunda, efektler şahane, oyuncu seçimi desen mükemmel. Mantık hataları var mıydı bilmiyorum, varsa da bulabilecek düzeyde olduğumu düşünmüyorum. Ortalama zekaya sahip bir sinema seyircisi olarak, anlayamadığım kısımları bile sevdim. Son zamanlardaki yeni soluk arayışıma kısmen iyi geldi.
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
wiserdumb profil fotoğrafı
wiserdumb
Bu filmi düşündükçe yazması, planlaması, çekmesi ve kurgudan geçirmesi ne kadar zor olmuştur diye düşünmeden edemiyorum. İnanılmaz cesur bir proje. On yıllardır işlenen zaman yolculuğu konusuna "çevrilmiş nesneler" gibi yeni bir kavram kazandırmak ve bunu bu şekilde filmleştirebilmek bile tek başına büyük başarı.
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Filmi bitirince üzerime 3-4 filmi üst üste izlemiş gibi yorgunluk, karışıklık çöktü. Anlamadığım, anlamdıramadığım , koptuğum kısımlar oldu. Güzel ve farklı bir hikâyesi var ama oturmayan kısımlar, bütüne ulaşmak için bir daha izlemem gerektiğini düşündüm.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Nergisg profil fotoğrafı
Nergisg
Nolan filmografisinde en son sıralara attığım hatta izlediğimi unutmak için yanıp tutuştuğum bir film. Keşke ben de şuan geçmişimle savaşıp filmi izlemeyiverseymişim. O kadar koptum ki izlerken anlatmak yahut göstermek istediği her ne idiyse anlamak için mücadele dahi etmedim. Etmek istemiyorum da. Seyir zevki yok. Detay az. Sırf Nolansın diye bu kadar ızdıraplı bir filmi bize iteleyemezsin ya.
error_outline
2 yıldan fazla önce
pinkbutterfly profil fotoğrafı
pinkbutterfly
zekice kurgulanmış ve değişik bir film evet doğru ama ben çok fazla beğenmedim süresi aşırı uzun yer yer sıkıldım.. fazla abartılacak bir film değil.. christoper nolan filmlerini aşırı beğenen biri olarak, maalesef en az beğendiğim filmi tenet oldu.. filme puanım : 10 üzerinden 7
error_outline
2 yıldan fazla önce
Hamkon profil fotoğrafı
Hamkon
Gelecekte geçmişle savaşmak çok iyiymiş gerçekten. Beklentimi bir nebze olsa karşıladı. Sadece daha fazla anlaşılabilir detay verilebilirdi. Orada eksi puanımı aldı. Görüntü muazzam ve sinema da izlemeyi tercih ederdim ama net üzerinden de güzel bir film. Yalnız şu bir gerçek bu film ya çok beğenilir yada hiç beğenilmez. Ortası olmayan filmlerden...
error_outline
2 yıldan fazla önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Evrilmiş zaman, paralel evren, zamanda yolculuk, dünyanın geleceği için savaş, salgın ... yine nokta atışlarıyla Nolan sineması. Farklı bir kafa var bu adamda. Giriş sahnesini çok beğendim. Dedim sıkı bir film geliyor. Anlaşılması zor, kafa karıştırıcı ve detaylı bir film evet uzun bir film ama değdi. Yoğun temposu ve hızlı anlatımı beni sardı. Yeni favori ilkem '' TENET '' :D
error_outline
2 yıldan fazla önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Nolan beynimizle oynuyor yine :)
error_outline
2 yıldan fazla önce
sabriayes profil fotoğrafı
sabriayes
filmin çok iyi yaptığı şeyler var ama anlaşılan o ki hiçbiri nolan isminin yarattığı beklentiyi göğüslemeye yetmiyor. fazla yükselmeden izlerseniz, kafa karıştırıcı da olsa hoş bi deneyim olacaktır sizin için.
error_outline
2 yıldan fazla önce
SonofGods profil fotoğrafı
SonofGods
Vasat.. Yakışmadı Nolan.. Beklentim yüksekti.. Farklı bir konu evet ama hikaye sarmadı..
error_outline
2 yıldan fazla önce