Tepenin Ardı (2012) afişi

Tepenin Ardı (2012)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Dram
Yönetmen
Ülke
Türkiye
Süresi
94 dakika

Yorumlar

eskon profil resmi
eskon
insanoğlunun kendine her daim bir düşman yaratma isteği... 'yörüklerle' desteklenen bu metafor...bi şeyler bi şeyler işte
0
9 ay önce
seriousman profil resmi
seriousman
son dönem türk sinemasında, biraz da avrupa sinemasında hikaye anlatımına karşı sert bir duruş var. filmler daha çok minimal anlatım üzerinden gidiyor. ödül alan filmlerin de minimal sinema örnekleri olduğunu görüyoruz. emin alper burada farklı bir şey denemiş. bu açıdan turk sineması için çok önemli bir film olarak karşımıza çıkıyor. tepenin ardında yapı olarak oluşturulmuş bir hikaye var. film baştan itibaren sona taşınmak için yazılmış. iran sinemasının sansürden sonra çok büyük bir gelisme gösterdiği bilinir. burada elbet sansürün etkisi vardır. anlatılmak istenen özelikler çocuklar üzerinden anlatılır. metaforlar önemlidir. tepenin ardı bir aile hikayesi olarak görünüyor. arka planda ise erkeklik meselesini, iktidarı, mülkiyet anlayışını, ötekini anlatarak sağlam bir hikaye yapısı kuruyor. sinemamiz çok önemli bir yönetmen kazandı. yıllar geçtikten sonra geriye dönüp baktığımızda tepenin ardı hala konuştuğumuz filmlerden birisi olacak.
2
2 yıldan fazla önce
LadyMacbeth profil resmi
LadyMacbeth
Tepenin Ardı belki de son zamanların en politik ve evrensel Türk filmlerinden biri. Ancak bunu izleyicinin gözüne sokmak yerine tamamen metaforlarla veriyor. Ufacık bir aile bir ülkeyi temsil ediyor. "Erk", "emek", "kadın", "işçi" gibi devletin temel yapıtaşlarını aile fertleri ve onların çalışanları temsil ediyor. Ve elbette bir devletin olmazsa olmaz ideolojik aygıtlarından biri. Korku! (Eng. terror). Bilinmeyen bir düşman yaratıyor erk, ve ailesini (yani devleti) bu düşmana besledikleri korkuyla bir arada tutmaya çalışıyor. Fakat sonunda kendi yarattığı hayali düşmana yeniliyor, kayıp veriyor. Müthiş bir ilk film.
3
3 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
yalan rüzgarı gibi bir şey olmuş. "masum değiliz hiç birimiz" de denilebilir. finalinde ki müzik apayrı bir olay bence. filmin bütün etkisini yok ediyor bir anda. bilmediğim bir anlamı olabilir mi acaba diye sordum kendime.
2
3 yıldan fazla önce

Tepenin Ardı filmini beğenenler

Tepenin Ardı filmi hakkında ilgi çekici içerikler