Öldürme Eylemi (The Act of Killing) (2012) afişi

Öldürme Eylemi (2012)
The Act of Killing

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Belgesel
Yönetmen
Ülke
Danimarka
Süresi
115 dakika
gangrel 'Son on yılda, bundan daha etkileyici, gerçeküstücü ve tedirgin edici bir belgesele rastlamadım.' Werner Herzog, Öldürme Eylemi'nin kaba kurgusunu gördükten sonra. Öldürme Eylemi, karaborsada sinema biletleri satan Anwar ve arkadaşlarının ufak ‘sinema çetesi’nin, daha sonra milyonlarca kişinin öldürülmesinden sorumlu paramiliter, aşırı sağcı bir örgüte dönüşmesini anlatıyor. Komünist olduğu varsayılan milyonlarca entelektüel ve Çinli azınlık 1965 yılında meydana gelen askeri darbe süresince grubun yaptığı katliamlar sonucunda yaşamlarını yitirir. Anwar, şimdilerde konforlu ve rahat bir yaşam sürmekte, örgütün kurucu rol modeli olmanın keyfini çıkarmaktadır. Film boyunca, Anwar ve arkadaşları yaptıkları katliamları bütün sıradanlığıyla anlatırken, diğer yandan da bu anları tüm tuhaflıklarıyla, çok sevdikleri eski Amerikan filmlerinden sahnelermiş gibi canlandırıyorlar. Öldürme Eylemi, insanlık suçlulularının, katillerin ve faillerin akıllarının işleyişine tanık olduğumuz tedirgin edici bir sinema deneyimi ve aynı zamanda kötülüğün bize tüm sıradanlığı ve yalınlığıyla göründüğü bir karabasan.

Yorumlar

eminuk profil resmi
eminuk
Komünizm nedir bilmeyip, komünist avına çıkan,ahlak yoksunu, pişkinliklerinin son noktasında bir grup eşkıyanın anlattıkları sinirimi bozdu. Dünyanın her yerinde var bunlar ve acayip itibar görüyorlar. Elbet yaptıklarının bedelini ödeyenler de var ama bunlar gibi cinayetleriyle övünenler de azımsanmayacak kadar çok. Size de sizi yüceltenlere de yazıklar olsun. Umarım bunların da av olduğu günleri görürüz.
1
6 ay önce
gangrel profil resmi
gangrel
Bir ülke düşün kutuplaştırma var, aşırı sağcı yapılanma var ve bu adamlar elindeki güç ile tecavüz, katliam, haraç, hırsızlık, işkence her şeyi serbestçe yapabiliyor ve kendilerini haklı göstermek için demokrasi ve özgürlük maskesinin altına gizleniyor. Bu ülkede güçlü olan eziyor, çalıyor, hayatın keyfini sürüyor. Ve kendilerini ülkeyi kurtaran kahramanlar olarak lanse eden katil sürüsü. Filmde bir sahne var ki adamlar daha beş dakika öncesinde bir kıza nasıl toplu tecavüz ettiklerini anlatıp gülüşürken sonrasında ellerini açıp dua ediyorlar. Film insanı derinden etkileyen bir belgesel gerçekten bir ülkenin ne hale gelebileceğini oturup izleyip ders çıkarılması gereken bir belgesel.

Hani filmlerde iyiler kazanır, iyilik kötülüğü yener falan ama belgeseller öyle değil işte. Kötüler galip mutlu şekilde hayatlarını sürdürüyor çünkü gerçek hayat filmlerdeki gibi değil. Son olarak aklıma takılan o kadar işkence yapan, insanı her şekilde katleden tiplerin bile kabuslar görebileceğine ya da vicdan yapabileceğine inanmazdım da olabiliyormuş demek ki. Ya da rol kesmiş bilemedim.
0
neredeyse 2 yıl önce
mezemorta profil resmi
mezemorta
1965 deki askeri darbe ile Endonezya’da binlerce komünisti öldürenlerin itiraflarından derlenen , şok edici belgesel . Komünist olarak ‘damgalanan’ yüzlerce entelektüel insan ve Çinli azınlık , darbecilerin gerçekleştirdiği katliamlarda hayatını kaybeder. Yıllar sonra çekilen bu yapımda , katiller yaşananları büyük bir soğukkanlılıkla, olayların geçtiği bölgelerde gururla anlatmaktadırlar.
2
3 yıl önce

The Act of Killing filmini beğenenler

The Act of Killing filmi hakkında ilgi çekici içerikler