Büyük Açik (The Big Short) (2015)

Büyük Açik (2015)
The Big Short

Puan Like 8.4 / 8 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
130 dakika
ecel16 Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürmüştü. Michael Lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikayeye dayanan, Adam Mckay’in yönettiği Büyük Açık filminde Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt rol alıyor.

Yorumlar

arifcicek profil resmi
arifcicek
2008 krizini en güzel şekilde anlatan ve kadrosu şampiyonlar ligi olan film.
1 yıl önce
alicancam profil resmi
alicancam
Film efsane ötesi efsane. Olanlar çok güzel anlatılmış. Arkadaşlar finansal teknikler, türev piyasalar bu dünyadaki en komplike şeylerdir. Bilmenize gerek yok nasıl ki interstellar ı hiç bir şey anlamadan izlediyseniz bu filmide izleyin. Merak etmeyin film size anlayacağınız dilden açıklamalar yapacak.
neredeyse 2 yıl önce
sabriayes profil resmi
sabriayes
michael moore bir belgeselinde wall street çalışanlarına "türev araç nedir?" sorusunu yöneltip hiç birinden yanıt alamamıştı. bu filmde çizilen gerzek finans çalışanı portresini görünce, milyarla oynayan adamların aslında ne yaptıklarından bi haber oldukları fikri iyice yer etti kafama. işin bir diğer kötü yanı da bu adamların yaptıklarından sorumlu tutulmamaları. film de bunu gayet güzel anlatmış zaten.
2 yıl önce
Umurrr profil resmi
Umurrr
yuuuh o ne biçim kadroymuş!!
2 yıldan fazla önce
bahmetp profil resmi
bahmetp
Mükemmel bir film.
2 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Wall Street te "para" adında bir din varmış ve bu din uğruna milyonlarca insan kazıklara oturtulmuş.
2 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Kimine fırsatlar kumpanyası kimine de çöküşün dibinin de dibi.
neredeyse 3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Bazı zamanlar anlamıyorsunuz, bankacılık ve finans sektörünün o karmaşık terimlerini duyduğunuzda... Fakat 2008 mali krizinin sebeplerini görmenizi, büyük resme odaklanmanızı sağlayan şık bir film. Oyunculuklar da başarılı...
neredeyse 3 yıl önce
SPOON profil resmi
SPOON
Tavsiye !!

tamam artık filme geç.

devamında başka bir bakış açısı aynı olaya : Too Big to Fail (2011)
neredeyse 3 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Kapital ve insan ilişkisini en iyi anlatan filmlerin başındadır benim için. Dev bir oyuncu kadrosu ve çok güzel bir kurgusu var.Aralarda kullanılan gerçek görüntüler ve açıklama sekansları muhteşem. Şiddetle tavsiye
3 yıl önce
Gokalpb profil resmi
Gokalpb
Film ilk başladığında "Bu Hollywood işini biliyor, her sene Wall Street ile ilgili film patlat kaldır parayı. İyiymiş" tarzında ön yargıyla başladım. Ama film ilerledikçe hiç de öyle olmadığını anlıyor insan. Ekonominin böylesine derin, farklı bir dünya olduğunu bilmiyordum. Keşke ekonomiden biraz daha anlasaydım dedirtti film. Her türlü bilgisizliğime rağmen akıp gitti bu Oscar Adayı film
3 yıl önce
phoeniks profil resmi
phoeniks
film çok acaipti işin aslının bu kadar derin olduğunu, ekonomik krizin boyutlarını, finans sektöründe dönen dolapları by kadar net açıklayan beyin yakan bir film olmuş, ekonomiye olan ilgim nedeniyle sıkılmadım hayretler içinde kaldım, çok çok iyiydi anlatımlar da iyi olmuş ayrıca aralarda ünlülerin yaptığı benzetimli açıklamalar da örnek açısından çok yerinde düşünülmüş anlaşılmayı kolaylaştırıyor. izlenmesi gereken filmlerden olduğu kanatindeyim. filmi izlememe vesile olan arkadaşlara da teşekkür ederim:)
3 yıl önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Anlatım güzeldi ama ben anlamadım :D Bir filmi yarım bırakmayı da hiç sevmem, sonuç olarak bitirdim. Christian Bale in oynadığı karakteri sevdim. Müziklerde iyiydi. Karmaşık bir film, ekonomiden anlayanlar izlesin.
3 yıl önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Steve Carell beni şaşırtmaya devam ediyor..
3 yıl önce
Senemini profil resmi
Senemini
Beynim yandi arkadaslar, finans sektoruyle alakasi olmayanlar onceden arastirin okuyun oyle izleyin derim;)
3 yıl önce
gizemgunes profil resmi
gizemgunes
2008 ekonomik krizini 2 yıl kadar önceden sezen birkaç grup insanın ve durumdan bir haber olan bankaların ve yatırım şirketlerinin hikayesini işlemiş. Konuşmalar bolca ekonomik terim içeriyor ama basitleştirilerek anlatılan kısımlar ikna edici. Filmde, çok fazla ünlü oyuncu yer alıyor ve oyunculuklar da harika. Karmaşık bir film olsa da herkesin izlemesi gerektiği taraftarıyım :)
3 yıl önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Yönetmen tercihi ilk açıklandığı zaman "Ne kadar yanlış bir karar" demiş olmamızı ağzımıza tıkayıveriyor Büyük Açık. McKay sulu komedilerle ün salan bir isim ve kariyerinin içinde Will Ferrell olmayan ilk filmi ile de Oscar'a aday oldu. Geçmişten getirdiği karakter işleme yetisini bu son derece ağır ve sıkıcı olabilecek filmde son derece başarılı bir şekilde kullanarak anlaşılması zor olan ekonomi temalı bir filmi seyir zevki yüksek bir yapıma dönüştürüyor. Aslında her şeyin birkaç kendini bilmez (daha ağır sıfatlar kullanmayı da tercih ederdim ama burası yeri değil) adamın koca bir dünyayı içine sürüklediği krizin etkilerini hala yaşayan bir ülkenin vatandaşı olarak filmi sinir harbi ve keyif gibi iki alakasız ruh hali izledim. Yapımcılar birliği ödüllerinde aldığı en iyi film ödülüyle Oscar yarışında aniden öne çıkan yapımın en iyi film ödülüne Sporlight ile en yakın yapım olduğunu belirteyim. İzlemezseniz kendi adınıza üzülebilirsiniz zira hikayesi, kurgusu, karakterleri, senaryosu ve şaşırabilirsiniz yönetmenliği ile son yılların en eli yüzü düzgün yapımlarından biri.
3 yıl önce
Berkantk profil resmi
Berkantk
Muhteşem bir filmdi... Her ne kadar ekonomiden zerre anlamasam da, filmde çokça terim bulunsa da bir şekilde anlatmışlar. Çok eğlenceli, akışkan bir film. O kadar terim olmasına karşın kesinlikle sıkmıyor. Karakterler muntazam, kurgu müthiş. Hele ki müzikleri ile film bambaşka bir boyuta geçti benim için
3 yıl önce
hezarfen profil resmi
hezarfen
mükemmel film tanımına bu filmi de yazarım anlamayanlar çoğunlukta ama kocaman ekonomik sistemi 2 saatlik filmde anlatmak mümkün değil ama kumar ve şefin yemek pişirme kısımları çok başarılı anlatımlardı gerçek hikaye olması ayrıca cezbedici ve bunu komediyle harmanlıyo muhteşem değilde nedir?ayrıca belirtmeliyim ki bir sürü tanıdık oyuncu varsa o film kötüdür tabumu yıkan film oldu :) ve ayrıca steve carell ve ryan gosling bu kadar uyumlu olmak zorunda mı?
3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Yakın dönemde yaşanan ekonomik krizi önceden sezen bir kaç kişiyi anllatan bir film. Her ne kadar basit şekilde durumu bir kaç yerde izah etse de yine de karmaşık ve çok fazla terim içeriyor. Oyunculuklar ise fazlasıyla başarılı. Özellikle Steve Carrell çok iyiydi.
3 yıl önce
Omerbahadir profil resmi
Omerbahadir
Film american ekonomisinin sahte bir sistem üzerine kurulu olduğunu farkeden birkaç insanın gözünden 2008 krizini anlatıyor. Bolca ekonomik terim bulunduğundan önem arzeden yerleri güzel bir şekilde açıklamışlar terimlere yabancı olsanızda bu filmden sıkılmanızı engelliyor.Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi gerçekten sebebi ise objektif olduğunu düşünmem.Bir yandan kapitalist sistemi eleştirirken bir yandanda sistemin göbeğindeki insanların abartmadan, kahramanlaştırmadan başarı hikayesi anlatılıyor.Bale nasıl bu kadar az sahneyle yardımcı oyuncu adaylığı almış anlamadım ama yinede bütün oyuncular harikaydı izleyin izlettirin...
3 yıl önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Evet sağlam kurgulanmış zor bir film daha geride bıraktık. Sert bir Kapitalizm gerçekleri filmi diyebiliriz ki kesinlikle gerçek hayatta bundan dolayı hayatları mahvolan milyonlarca insanın yaşadıklarından sert olamaz. Akademi Ödüllerinin hiç şüphesiz en büyük adaylarından biri (Spotlight ve The Revenant ile birlikte). Öncelikle anlatımın gerçekten enfes olduğunu belirtmeliyim. Bu konudan anlamayan çoğu insan için bile mümkün olduğunca açıklayıcı olmuş. (Yine de temel bazda da olsa bir bilgi birikimi iyi olur. ) Şahsen ieride bir kez daha tekrar edeceğim. Akademi Ödülleri' nde en iyi kurgu ve uyarlam senaryo dallarında favorim oldu açıkçası. Oyunculukların herbiri enfesti ancak Christian Bale' den çok Steve Carell' in çok iyi iş çıkardığı düşüncesindeyim. Yardımcı erkek oyuncu dalında Bale' i ödüle oldukça uzak görüyorum ki bu beğenmedim anlamına gelmesin. Aralarına serpiştirilen o açıklama bölümleri harikaydı. Kısacası bu yılın şüphesiz en iyilerinden en kısa sürede sağlam kafayla izleyin.
3 yıl önce
berrn profil resmi
berrn
sonundaki kısacık cümlenin beni fazlasıyla etkilediğini söylemem gerek. sonuç olarak gerçekleşeceğini hepimiz biliyoruz fakat yüze vurumu güzel olmuş. konuya hakim değilseniz ya da ilgili değilseniz izlemeniz biraz zor olabilir. bence gayet başarılıydı, güzel işlenmiş.
3 yıl önce
burcst profil resmi
burcst
Değişik bir film.Aralara serpiştirilen "sizin anlayacağınız dilden hal böyleyken böyle" skeçleri güzeldi.Ekonomi derslerinde izletilmeye de müsait bir yapım.Ekonomi,para,borsa,finans,kredi ve paradan para kazanmak gibi kavramlar benim ilgi ve sevgi alanımın çok dışında kaldığı için zevkle izledim diyemem ama oyuncular iyiydi.
3 yıl önce
UNALILK profil resmi
UNALILK
Kapitalist sistemi sevmiyorum.Bu film finansal sistemde menkul kıymetler üzerinde her geçen gün insanların uydurup bir süre sonra yasallaştırdığı sonrasında da popüler hale gelen fırsatların etkilerinin nasıl olabileceğinin uyarlaması. Sorun şu ki filmde terimlerin anlatımı doğru yöntemle yapılmasına karşın yetersiz kalmış. Sonuçta anlatılacak şeyler somut olmayınca biraz sıkıntılı... Oyunculuk harika, biraz araştırma bilgi edinip izlemekte fayda var. Ciddi yoğun tartışmalar ve bilgi yüklemesi olduğu için ben ara ara durdurarak izledim herhangi bir şey kaçırmayayım diye... Bir daha seyredersem daha iyi anlayacağımı düşünüyorum :)
3 yıl önce
EsraG. profil resmi
EsraG.
Filmin bir anlaşılma problemi olduğunun çekenlerde farkında ki aralara ünlüler sıkıştırıp anlatmaya çalıştılar, hoş da olmuş. Ama çok fazla teknik terimlere boğulmuşlar. Bu konuda çalışan ya da en azından ilgisi olanların sevebileceğini düşünüyorum. Geri kalanımız içinse Steve Carell, Christian Bale ve Brad Pitt'in şahane oyunculukları yeterli olacaktır sanırım.
3 yıl önce
mels profil resmi
mels
Film ne kadar eğlenceli bir şekilde işlenmeye çalışsa de benim gibi bu konulardan anlamayanlar için zaman zaman sıkıcı olabiliyor. Buna rağmen oyuncular sayesinde yine de kendini izletmeyi başarıyor. Özellikle bu finansal terimlerle ilgili aralarda yaptıkları açıklamalar, konuşmaları rap müzik tadında vermeleri oldukça farklı ve güzel olmuş.
3 yıl önce
lews profil resmi
lews
2008 krizini bu krizi fırsata çevirmeye çalışanların gözünden çok güzel işlemişler .Kapitalizmin şişirdiği balonun nasıl patladığını ve bunun yine en çok fakirleri ve ekonomisi hassas ülkeleri nasıl etkilediğini filmde bir kez daha anlamış oldum.Biraz hızlı bazı yerler kaçabiliyo anlamak için çok dikkatli izlemek lazım bazı yerleri tekrarlamak da gerekebilir.Genel olarak filmi beğendim oyuncu kadrosu ve kurgusu çok iyi .
3 yıldan fazla önce
biologist profil resmi
biologist
Ekonomik terimlerden pek anlamıyor olsam da izlerken kaybolmadığım, oldukça iyi bir kurguya sahip olan film. Faturasını bugün bile tüm dünyada ödemeye devam ettiğimiz 2008 krizinin ardındaki açgözlülük ve bencilliği beyaz perdeye çok güzel aktarmışlar. Film her ne kadar absürt dram/komedi gibi gözükse de acı gerçekleri yüzümüze vurmayı çok iyi beceriyor. Seyirciyi A sınıfı yıldızlar ve enerjik bir anlatımla eğlendirirken bir yandan da dünyayı yöneten bir avuç açgözlü, bencil gerizekalıya karşı gerekli öfkenin içinizden yüzeye çıkmasını sağlıyor. Christian Bale'in performansı oldukça iyi. Fakat benim asıl dikkatimi çeken Steve Carell'in performansı oldu. Hep komedi filmlerinde görmeye alışık olduğumuz Steve Carell gitmiş yerine ciddi, agresif, depresif bir Steve Carell gelmiş. Yaşanan her şeyden vicdani olarak en fazla etkilenen karakteri de yine Steve Carell canlandırıyor. Bütün bunları sadece canlandırmıyor, size de yaşatıyor. Ve ben artık bu adamın komedi filmlerini bırakıp karşımıza bu tarz rollerde daha fazla çıkmasından yanayım..
3 yıldan fazla önce
GokhanOkutan profil resmi
GokhanOkutan
"neymiş bu mortgage krizi bu kadar mesele oldu?" sorusunun cevabını veren film. gazet güzel olmuş steve carell ve christian bale döktürmüşler. bazı ekonomik terimlere fransız kalmak biraz can sıksa da hikayeden kopmadan, kafada soru işareti kamadan izleniyor. christian bale'nin genius tavırları için bile izlenir.
3 yıldan fazla önce
canmustaffa profil resmi
canmustaffa
Ekonomik terimlerden anlamıyorsanız, muhtemelen izlerken kaybolacaksınız. Konuyu takip etmekte zorluk çekenler olabilir. 2008 krizini fırsata çeviren zeki adamların hikayesini mutlaka izlemenizi öneririm.
3 yıldan fazla önce

The Big Short filmini beğenenler

The Big Short filmini içeren raflar

The Big Short filmi hakkında ilgi çekici içerikler