Hayat Kitabi (The Book of Life) (2014) afişi

Hayat Kitabi (2014)
The Book of Life

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Animasyon, Komik, Aile Filmi
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
95 dakika
TME Hikayemiz, müzede yaramaz bir çocuk grubunun, gizemli rehberi Mary Beth’in turu ile başlıyor. Ancak Mary Beth’in çocuklar için bir süprizi vardır. Onları gizli bir odaya getirir ve HAYAT KİTABI ’nı aralar. “Müzenin bu kısmı Latin Amerika’ya benziyor, mekan bir anda hayat ve renk doluyor” diyor Gutierrez. Mary Beth bizi, baş karakterler ve anavatanları olan San Angel ile tanıştırıyor. Ailesinin beklentilerini yerine getirmek ile kalbini takip etmek arasında kalmış Manolo ile tanışıyoruz. Manolo henüz hangi yolu takip edeceğine karar verememişken, en büyük korkularıyla yüzleşeceği, macera dolu üç fantastik dünyayı ziyaret eder. Manolo’ya sesiyle can veren Diego Luna, onun HAYAT KİTABI’nın kalbi ve ruhu olduğunu söylüyor. Manolo yüzlerce boğa güreşcisi arasından sivriliyor ve tarihteki en iyilerden olabilme potansiyeline sahip. Ancak gerçekten istediği tek şey gitar çalmak ve şarkı söylemek. “Manolo müzik aracılığı ile kalbini meydana çıkarıyor” diyor Luna. “ Maria’yı veonunla olmayı hayal ediyor. Manolo, Maria’nın en şaşırtıcı kadın olduğunu düşünüyor” Maria’nın bir diğer talibi Joaquin, Channing Tatum tarafından seslendiriliyor. Joaquin kasabanın, ihtişamlı bıyığı ve madalya dolu göğsü ile kadınlara baygınlık geçirten kahramanı. Ancak onunda gözü Manolo gibi Maria’dan başkasını görmüyor. Tatum, Joaquin’in doldurması gereken büyük ayakkabıları olduğunu belirtiyor. “Çok iyi bir asker olan babası gibi bir kahraman olmak istiyor. Sonunda kahramanlığın düşmanını alt etmekten ibaret olmadığını, fedakarlık ve inandığın bir şey ya da biri için ayağa kalkmak olduğunu anlıyor” Sürekli mücadele içindeki iki tanrı ve karı koca olan La Muerte (Kate del Castillo) ve Xibalba (Ron Perlman) bir iddiaya girerler. La Muerte, ölümlülerin iyiliğine olan itimati yüzünden, inancını Manolo’dan yana kullanır. Eğer başarılı olup, Maria’nın elini tutabilirse, La Muerte Hatıralarda Yaşayanlar Ülkesi’nin sevilen tanrısı olmaya devam edecek ve Xibalba insanlara karşı müdahaleci tavrından vazgeçecektir. La Muerte’den uzaklaşmış olan Xibalba ise her şeyini Joaquin üzerine koyar. Xibalba, Unutulanlar Ülkesi’nin ıssız topraklarına hükmeden, çok eski bir tanrı ve aynı zamanda eşinin tam ters kutbudur. “La Muerte ne kadar lezzetli şekerlerden oluşuyorsa, Xibalba ise “dünyadaki tüm yapışkan şeyler” katranından oluşuyor.” diyor Gutierrez. Xibalba insanların hayatlarına müdahale etmekten büyük keyif alıyor. Bu iddiayı kazanırsa, karısının yerini alarak Hatıralarda Yaşayanlar Ülkesi’ne hükmedecek ve La Muerte Unutulanlar Ülkesi’ne sürülecektir.

Yorumlar

UNALILK profil resmi
UNALILK
Bu kadar çok renk bu kadar güzel mi bir araya gelir... Harika :)
2
1 yıldan fazla önce
EsraG. profil resmi
EsraG.
Daha önce nasıl izlememişim dediğim, birbirinden güzel parçalarla süslenmiş, romantizmin zirvede olduğu çok tatlı bir animasyon. Soundtracki defalarca dinlemelik.
4
1 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Müziğin gücünü bir kez daha kanıtlayan bir animasyon. Muhteşem konusu ile hiç sıkılmadan her yaşta insanın keyifle seyredeceği bir animasyondu. Kendi hikayenizi kendiniz yazın temasını ve ölüler gününü harmanlayarak sıradışı olaylara yelken açtırıp hayalgücünüz ile zevkli dakikalar yaşattığı doğrudur.
Mutlaka izleyin.
5
1 yıldan fazla önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
sıradışı(!) ve eğlenceli bir animasyon. ölüler günü baz alınarak yapılmış, gayette yerinde tanıtım olmuş.
0
2 yıl önce
zizel profil resmi
zizel
Tahmin edilebilir hikaye ama tahmin edilemez karakterler...
0
2 yıldan fazla önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Kendi gölgelerinizi yaratıp, kendi kitabınızı yazmak isterseniz bu film tam size göre. Belki böylece hatıralarda kalanlar ülkesine yolunuz düşer.Ben oldukça etkilendim. Film için Tim Burton filmlerine çok benziyor diyebiliriz.
1
2 yıldan fazla önce

The Book of Life filmini beğenenler

The Book of Life filmi hakkında ilgi çekici içerikler