Dünyanin durdugu gün (The Day the Earth Stood Still) (2008)

Dünyanin durdugu gün (2008)
The Day the Earth Stood Still

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
104 dakika
Arcadia Başrollerini Keanu Reeves ve Jennifer Connelly'nin paylaştığı bu sıra dışı film, aslında 1951 yapımı bir bilimkurgu klasiği olan The Day the Earth Stood Still’in yeniden uyarlandığı bir yapım. Film, ünlü bilim insanı Dr. Helen Benson (Jennifer Connelly) ile insanlığı dünyanın beklediği krize karşı uyarmak için gelen uzaylı Klaatu'nun (Keanu Reeves) karşılaşması üzerine gelişiyor.Helen'in kontrolü dışındaki bir takım güç odakları Klaatu'ya düşman gözüyle bakarlar ve dünya liderleriyle görüşmelerini istemezler. Helen ve üvey oğlu Jacob (Jaden Smith) da Klaatu'nun dünya dostu bir uzaylı olmasının ölümcül sonuçlar da verebileceğini farkederler. Helen'in yapması gereken, dünyayı yok etmek için gelen bu varlığa dünyanın kurtarılmaya değer bir yer olduğunu göstermektir; fakat bunun için çok geç kalmış olabilir. 1951'de efsanevi yönetmen Robert Wise tarafından çekilen film, bilmkurgu severler, yazarlar ve film yapımcıları için bir klasik haline gelmişti. Bu yeni versiyon da orijinaline sadık kalınarak hayata geçirilmiş.

Yorumlar

mtufan profil resmi
mtufan
spoiler sayılabilir-----------> filmi ilk izlediğimde pek beğendiğim söylenemez. yakın zamanda tekrar izlediğimde ise çok daha farklı düşüncelere kapıldım. dolayısıyla bu filmin güzelliğinin izleyicinin farkındalığı ve öncelikleriyle alakalı olduğu düşünüyorum. artık daha bilinçli ve dikkatli olduğumdan anladığım şeyde değişti. dolayısıyla filmin bendeki yeri de değişti. mesela jacob karakterine sinir olmuştum. filmde gereksiz olduğunu düşündüm. klaatu nun insanların değişebileceğine inanmasının tek sebebi olduğunu anladığımda en gerekli karakter oldu. üstelik jaden smith te iyiydi. bazı vurucu replikler vardı. sağlam vurucu, doğru bildiğinden haklı şüpheye düşüren. filmin uzaylı teknolojisini anlatışı da takdire şayan!! biyolojik anlatımı çok iyiydi. klaatu nun gerçekte nasıl bir varlık olduğunun gösterilmemesi üzücü. ama eksik kalmasın. film bir teori bıraktı aklımda.!!??? klaatu nun bizim teknolojimizi bize karşı kullanışı da insanoğlunun çaresizliğini gözler önüne serdi. diğer teknoloji koca dev robotun, bölünerek çoğalan böceklere dönüşüp sadece insanı ve yaptıklarını yok etmesini göstermesi. ama burada biraz kızgınım film biraz uzatılıp daha fazla yok ediş gösterse daha etkili olabilirdi. film konuşulacak çok şey bırakarak bitiyor. durağan bir yapısı var fakat tekrar izlediğimde pek sıkıldığımı hatırlamıyorum. filmin sonu her şeyi anlamış bir tatmin haliyle geldi.
1 yıldan fazla önce
Senemini profil resmi
Senemini
Senaryo guzel ama film vasat. Nolan cekseydi de gorseydik bir de:)
neredeyse 4 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
ulan elin uzaylisini da kandirdik ya...
4 yıldan fazla önce
BuseY. profil resmi
BuseY.
"dünyayı insanlardan kurtarma" konusu çok iyiydi fakat bazı sahneler hariç çok da etkileyici değildi. keanu reeves'in performansına gelecek olursak; beğenmeyenler olmuş ama canlandırdığı rolü düşünürsek gayet iyiydi. sonuçta rolün dışına çıkıp aksiyonlu hareketler segileyemez.
4 yıldan fazla önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
Washington D.C'de sıradan bir gün yaşanırken,içinde uzaylı Klaatu ve onun birçok güce sahip robotu Gort'u taşıyan bir UFO şehrin tam ortasına iniş yapar.UFO'nun içinde çıkan Klaatu ve Gort,yeryüzüne barış getirmek için görevlendirilmişlerdir.Ancak gezegenler arası bir barış için belki de yeryüzünü yok olması gerekmektedir.Klaatu,yeryüzü için hala umut olduğunu düşünürken,ordu tarafından yok edilir.Bu nedenle robotu Gort,daha sert ve agresif tedbirler almak zorunda kalır.
4 yıldan fazla önce

The Day the Earth Stood Still filmini beğenenler

The Day the Earth Stood Still filmini içeren raflar

The Day the Earth Stood Still filmi hakkında ilgi çekici içerikler