The Florida Project (2017)

The Florida Project (2017)

Puan 8.0 / 10
Senin Puanın
Etiketler Sanat Eseri, Gerçekçi
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
111 dakika
37
1
75
68
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Son anda gol atmış filmdir kendisi. Neden olduğunu izleyince anlarsınız muhtemelen. Filmi izlerken çocukları kendi hallerine bıraksak, zaten başlarının çaresine bakacaklarmış, neden bu kadar boğacak derecede üstlerine düşmek diye düşündüm düşünmesine ama bu kadar sorumsuzluk da fazla gibi geldi. Neredeyse çocuk denecek yaşta, hareketleri de küçük Mooney'den farksız bir anne, çocuğuna ne kadar yeterli olabilir diye de milyon kere gidiş gelişler yaşadım. Gerçekten an itibariyle çocuklar için ne doğrudur, ne yanlıştır muhakeme yapamayacak hale geldim. Önceden de tabii şu doğrudur diyemiyordum ama belli başlı fikirlerim vardı. Onlar da altüst oldu. Tüm bunlar filmin gerçekliğiyle ilgiliydi. Tamamen uzak olduğum bu hayat beni sarstı diyebilirim. Çok eğlendiğim dakikalar da oldu. Mooney rolündeki küçük kızımız harika bir keşif olabilir. Umarım başka projelerde de görürüz. Eğlendirdikçe düşündüren, düşündürdükçe kafayı yedirten böylesi filmlere bayılıyorum. Şiddetle tavsiye ederim.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
“En sevdiğim çocuklar bu çocuklar. Neden biliyor musunuz? Çünkü onca şeye rağmen büyümeye devam ediyorlar.” Çocukların penceresinden hayata ufak bir bakış atmak gibiydi bu film. Bazen eğlenceli bazen hüzünlü ama hepsi çocukça duygular. Boylarından büyük cümleler kurup insanı şaşırtsalar bile bu böyle. Kendi çocukluğuma sık sık gidip geldiğim bir gece oldu bu gece. Balkondan tükürmeler, ortalığı yakıp yıkmalar, kapıları paldır kültür çalıp orda burda koşuşturmalar, saklambaç ve daha bir sürü şey… Bunlar filmin eğlenceli kısımlarıydı tabi. Hayatın acı yüzünü çocuklar gibi karşılayamayan yetişkinleri de izliyoruz. Çocukla çocuk olup deli gibi eğlenirken bile hayatla mücadele içinde olan insanlar var bu filmde. Konusu itibariyle böyle bir film. Yönetmenimiz her şeyi bu konuya uygun olarak, doğal bir şekilde yansıtmış. Kullanılan açılar, görüntüler, yaz günlerinin o sıcak ve bunaltıcı havasını bile hissettirir nitelikteydi. Karakterlerden bazıları ise yaz sıcağından daha bunaltıcıydı. Ama genel olarak beğendiğimi söylemeliyim. Çılgın, mücadeleci ve asi bir anne ile tam anasının kızı diyebileceğimiz bir ufaklık etrafında dönüyor aslında filmimiz. Bir otelde hayata tutunmaya çalışıyorlar. İşsiz bir anne, çocuğuna bakabilmek adına her yolu deniyor. Otel yöneticimiz de aslında parasına bakan bir tip gibi görünse de elinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışan babacan bir vatandaş. Oyunculuklara bakacak olursak anne rolündeki Bria Vinaite daha önce izlemediğim biriydi. Yine de başarılı bulduğumu söylemeliyim. Yönetici rolündeki Willem Dafoe ise bende hoş bir etki bıraktı. Hani bazı insanlar içten içe çok sever ama dışına yansıtamaz. Böyle tam ihtiyaç olunan anlarda çıkar gelir bütün babacanlığıyla. Bence tam olarak böyle bir karakterdeydi. İşini son derece iyi yaptığını söyleyebilirim. Film içerisinde gerçekten açık ara önde bir performans sergilemiş. Ama filmimizin yıldızı tabiki de Brooklynn Prince. O harika mimikleriyle boyundan kat kat büyük ve harika bir iş çıkarmış. Geleceği kesinlikle çok parlak bu ufaklığın. Müzikler de filme tam anlamıyla uyum sağlıyor. Eğlenceli ve asi parçalar dinleyeceksiniz. Filmin tek kötü yanı rahatsız edici ve gereksiz bir havuz başı sahnesi. Cidden ona ne gerek vardı hiç çözemiycem sanırım. Bunu bir kenara atarsaaak özetle güzel filmdi diyebilirim. Bence boş bir zamanınızda çocukluğunuza dönmek ve birkaç haylazla ordan oraya koşturmak için harika bir seçim olur. Şimdiden iyi seyirler :)
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Hollyy profil fotoğrafı
Hollyy
Filmi izlerken çocukluğunuz geliyor aklınıza tatil dönemlerinde koşuşturmalarımız en guzel tatil olsundur tek derdimiz. Filmdeki cocuklarimiz bazen güldürürken bazen de yaşadıklariyla duygunlandırıyor.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
"Amanın cavul cuvul çocuk değil bunlar..." derken bir anda nasıl duygusallaştım anlam veremedim. İzlerken çocukluk zamanımda zillere basıp kaçtığım, deli gibi terleyesiye kadar koşuşuturup, arkadaşlarımla paramızı birleştirip bakkaldan gofret aldığım günleri, birçok anımı hatırlattı. O çocukluğun masumiyeti renkliliği bir başkaydı. O renklilik filmde de var ama filmin renkliliğin arkasında bakarak ya da görerek bile anlayamayacağımız öyle bir dünya var ki mutlaka izleyin. Sonuna kadar izleyin. Hayat hep Disneyland renkliliğinde olsa...
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce