Kaynak (The Fountain) (2006)

Kaynak (2006)
The Fountain

Puan Like 7.9 / 13 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
96 dakika
Brook The Fountain, üç farklı zaman biriminde, bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için başından geçen bin yıllık serüveni konu almaktadır. 15. yüzyılda İspanya'da yaşayan Tomas ölümsüzlük verdiği sanılan efsanevi bir çeşmenin arayışına çıkar. Günümüzde, Tommy Creo isimli bir bilim adamı, kanser olan eşi İzzy'yi kurtarabilmek için umutsuzca bir tedavi yöntemi keşfetmeye çalışmaktadır. 25. yüzyılda, astronot olan Tom ise uzaydaki gezintisi sırasında kendisini çok uzun sürelerdir rahatsız eden olayların arkasındaki gerçekleri keşfeder. Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır...

Yorumlar

Mine.Ce profil resmi
Mine.Ce
"Çok acaip bir film izledim" diye başlayayım. İlk başta sıkıldım. Ama ne zaman içine aldı beni , nasıl bitti anlamadım. Bir rüya görüyor gibi izledim sanırım. Çok büyük beklentiye girip izlemeyin, sadece farklı birşey izleyeceğinizi bilin yeter. Hugh Jackman tek kişilik bir sahne performansına çıkmış giibi harika bir oyunculuk sergilemiş. Sonlara doğru görsel ve işitsel bir şölende buluyorsunuz kendinizi.Ölüm ve yaşam konulu filmleri seviyorsanız izleyin lütfen...
1 yıl önce
Lioness profil resmi
Lioness
Kesinlikle kafanız dolu iken yaklaşmamanız gereken bir film. Yoğun, anlaşılması zor ama kavradığınızda sizi içine hapsediyo. Hugh Jackman zaten oyunculuğuyla büyülüyo :) Benim tarzım değil kafam pek dingin değildir genelde film izlerken bile kendi kendime kritik yaptığımdan bir kaç kere koptum filmden ama zor da olsa yakaladım ucundan bir şekilde bitti ^^ Pişman değilim ama "Wow" da deditrmedi.
1 yıldan fazla önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
Ölümden korkmamasına rağmen kanser eşini yaşatma çabasında olan bir adam...Başarabilecek mi?Ölüm aşkı bitirir mi ?Tasvir gayet başarılı.Aşkı farklı gözlerden görmek isteyenler bu filmi izlemeli bence
1 yıldan fazla önce
manonthemoon profil resmi
manonthemoon
Ağladım diyebilirim, oyunculuk mükemmel ötesi çok beğendim..
1 yıldan fazla önce
marshMELOw profil resmi
marshMELOw
yani çok abartılacak bi film değilmiş esasen, bütünlük tamamlanamamış gibi. Açıkçası Aronofsky hayal gücünü otaya dökmek için çekmiş sanki bu filmi:)
neredeyse 2 yıl önce
zeftodeath profil resmi
zeftodeath
cloud atlas mı bu mu? ben karar veremedim.
2 yıldan fazla önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Gerçekten çok etkileyici bir filmdi. Oyunculuklar muhteşemdi özellikle. Beni filmin içine çeken oyunculuklardı. Ben bayıldım, izlemeden ölmemek gerek
2 yıldan fazla önce
KlaketKafa profil resmi
KlaketKafa
Bana The Fall'u anımsatan yönleri vardı. Bu tarz, insanı afallatan filmler, böyle ara ara, monotonlaşmış bünyelere iyi gelir ;) Rachel Weisz'la Hugh Jackman'ın uyumuna bayıldım *.* Öyle tatlı bir çift olmuşlar ki... Filme gelecek olursak kesinlikle etkileyici bir film fakat hayatımın filmlerinde ilk 5'e girer mi? Pek sanmıyorum. Aronofsky filmlerinde bir eksiklik duygusu yaşıyorum, sanki asıl tadı veren baharatlardan biri eksik gibi hep. Requiem for a Dream'de de aynı duyguyu yaşamıştım, filmi etkileyici bulmuştum fakat tastamam bulamamıştım. Bir de filmlerini genelde overrated buluyorum, tamam eyvallah etkileyici filmler ama yani yine de o kadar şe'yapmamak lazım ^_^Benim tavsiyem: İzleyin, etkilenin, sorgulayın, sindirin ama lütfen abartmayın =]
2 yıldan fazla önce
Bhrpst profil resmi
Bhrpst
Ölümü kabullenenin daha hayat dolu olup,dokunduğunu yeşillendirdiği;ölümü reddedenin ise tam aksine sonusuzluğu aramasına ve istemesine rağmen dokunduğunu soldurduğu bir masal.(özellikle bu sahne içimi acııttı sanırım) tüm tezatlığıyla içine çekti film beni. Hikayeler arası bağdaştırma yapma çabasıyla filme kendinizi kaptırıyorsunuz ve aniden bitiyor,esaslı bitiyor. Herkesin aldığı mesaj kendine arkadaşlar,iyi seyirler :)
2 yıldan fazla önce
Arcadia profil resmi
Arcadia
Yine gözden kaçırdığım benim bünyemde bir başyapıt The Fountain... Muazzam, enfes. Film boyunca resmen başka bir boyuttaydım filmin içinde kendime yer buldum. Sona erdiğinde odamın duvarlarına bir kaç saniye bakmışımdır. Gerçek dünyaya dönmüş olmanın soğuk tokadıydı yediğim aslında.. Aslında söylemek istediğim o kadar çok şey var ama yine de yetersiz kalacaktır. Darren Aronofsky mükemmel bir iş ortaya çıkarmış. Requiem for a Dream Pi Black Swan'dan sonra ve Fountain. Clint Mansell'e de bir parantez açmalı bu derece uyumlu besteler yaptığı için. Betimleyici bir anlatım ve müthiş görselliğiyle dolu dolu 96 dakika. Uzun bir süre etkisinden çıkamayabilirsiniz.
''Eski Ahit’e göre, Cennet Bahçesi’nde iki ağaç vardı. Bilgi Ağacı ve Hayat Ağacı. Adem ve Havva, Bilgi Ağacı’nın meyvelerinden yiyince, Tanrı bahçeyi onlara yasakladı ve Hayat Ağacı’nı sakladı.''
2 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
O kadar yoğundu ki duyguları tarifiz şeyler hissettirdi bana etkilendiğim filmler arasında ilk sırada kesinlikle..
Uzun bir süre etkisinden cıkamadım ara sıra aklıma gelir yine çok farklıydı..
2 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Sürükleyici bir film. Sorgulatıyor hayatı. Mucizeleri düşündürüyor. Bağlantı kurmaya ve arayışa sürüklüyor. Gerçekten çok güzel bir film. Müzikleri ve görselliği ayrı muhteşem!
2 yıldan fazla önce
Vandetta76 profil resmi
Vandetta76
perfecto..yaşamın sırrı nerdedir? ölümdedir. ironiye gel.
2 yıldan fazla önce
yahsiii07 profil resmi
yahsiii07
3 farklı hikaye 3 farklı dönemin ölümsüzlük üzerine harika bir başyapıt. Yorumları okudum ama 3 dönemde de bahsedilen ve asıl vurgu yapılan "yüzük" konusunda bir şey göremedim. "yüzük" evlilikte bağlılığı, sadakati, sevgiyi en güzel simgeleyen eşyadır.(eşya tabiri burada tam olmadı gibi ama) Bu 3 dönemde de kahramanlarımız sevdiği insanların hayatlarını kurtarmak için mücadele etmektedirler. 3 hikaye de birbirine paralel içiçe gibi (bu konuda biraz beyin yanmış olabilir.) olm böyle duygusal film yapmayın, hele böyle .. Bir de denildiği gibi "ölüm bir hastalıktır ve tedavisi vardır" gibi birşey mümkün değildir. Filmin bize anlattığı aslında ölüm diye birşey vardır ve biz onunla birlikte yaşamayı ögrenmeliyiz.
neredeyse 3 yıl önce
mhmtayz profil resmi
mhmtayz
Filmin akışı, üç ayrı zamanda geçmesine rağmen sürükleyiciliği, Hugh Jackman ve Rachel Weisz 'in müthiş oyunculuğu ve Clint Mansell abimizin müthiş müzikleriyle benim için bir başyapıttır.Ayrıca verilmek istenen mesaj ve felsefi düşünce çok iyi yansıltılmıştır.hakettiği yerlere gelmesi dileğiyle.
3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Filme yorumlarda okuduğum kadar hayran kalmadım fakat hoş bir filmdi. müzikleri ise ayrı güzeldi.
3 yıl önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
''bedenlerimiz ruhlarımızın hapishaneleridir.Derimiz ve kanımız, tutsaklığımızın demir parmaklıklarıdır. Yinede korkmayın. Et çürür.Ölüm her şeyi küle çevirir.Ve,böylece,ölüm ruhu serbest bırakır.''mükemmel bir filmdi.Darren Aronofsky'den bir başyapıt daha.filmdeki soundtrack bile insanı büyülemeye yeter.kesinlikle izlenmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir film.
3 yıl önce
burcst profil resmi
burcst
Varoluş,ölüm,yaşam,tekrar doğuş,doğadaki dönüşüm ve geçmiş yaşamlar üzerine harika detaylar ve ince mesajlarla bezenmiş muhteşem bir film.Ayrıca Hugh Jackman ve Rachel Weisz'in oyunculukları inanılmazdı,o gözyaşlarının yavaş çekim akışı ve yüzlerindeki gözeneklere kadar, her mimiği ve detayı tek tek görebiliyor olmak beni çok etkiledi.Sahnelerdeki geçişleri de çok sevdim.Ölümle ilgili huzur verici bir bakış açısı sunuyor.Müzikleri de harikaydı.Ama kesinlikle konsantre olarak izlenmeli.Veee tabii ki bu filme spoiler vermeden geçersem ayıp olur :)
3 yıl önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Mükemmel bir filmdi. Aronofsky beni yine hayal kırıklığına uğratmadı ve büyüledi. İnsanoğlunun hayatı anlamlandırma gayesi yüzünden birçok gerçek gibi ölümü de olumsuzladık. Ne ölüm olumsuz, ne de hayat. Aciz fikriyatımız, ölümün olduğu yere soru işareti koyarak bu dünyayı bir cevap sanıyor. Asıl soru işareti, bu hayatın kendisi. Cevaba henüz gelmedik. Açıkçası bu filmi biraz anlamlandıran insan öbür hayata olan inancını da anlamlandıracak ve kuvvetlendirecektir zannımca. Gerek teknik olarak gerek müzikleri bakımından bence kusursuzdu. Ayrıca Hugh Jackman ne kadar büyük ve önemli bir oyuncu olduğunu bir daha kanıtlamış. Defalarca izlenmeli ki daha iyi anlaşılsın :D
3 yıl önce
atillagrafi profil resmi
atillagrafi
Afişi gibi karanlık ve mistik bir film.
3 yıldan fazla önce
SuaY profil resmi
SuaY
Filmin en sevdiğim yönü tartışmasız görselliği. Yaşam ve ölümün bir bütün olduğu. Ölüm döşeğindeki bir sevdiğinin yaşaması için verilen çabayı. Bu uğurda belki de yaşanacak güzel anların kaybını çok güzel anlatıyor. Biraz farklı noktaya odaklanmış olabilirm tabi :D Bi yerde gördüm bu yorumu çok hoşuma gitti "Aslında hiçbir şeye gerçek anlamda sahip olmadığımızı görebilirsek, onları yitirme korkusunun girdabına düşmekten kurtulabiliriz.."
3 yıldan fazla önce
sabriayes profil resmi
sabriayes
masal - gerçek arası geçişler "The Fall" filmini anımsattı. bundaki atmosfer daha farklı tabii..şu an dövüştürsek hangisi kazanır emin diilim :) neredeyse film boyunca arkplanda çalan bi müzik var, kulagınız direk onu seciyor. bu yazdıklarım da aslında bosuna, yorumları okumakla anlaşılıcak bi film diil.. tecrübe edilmesi gerek.
3 yıldan fazla önce
gasparnoe profil resmi
gasparnoe
dün gece tekrar izledim... ne söyleyebilirim ki bu film hakkında ? hayır konusu şuydu filmde bu oldu diye tartışamıyorum bile filmi hatırladığımda yaşattığı hisler nedeniyle... ne bu filmden önce beni bu kadar etkileyebilen bi film izlemiştim; ne de sonrasında izleyebildim. dead is the road to awe ve diğer soundtrackler hayatımın fon müziği gibi oldular.
3 yıldan fazla önce
potakal profil resmi
potakal
insan hiçbir şey anlamasa bile sever, öyle bir film. kendi atmosferi var insanı içine alan
3 yıldan fazla önce
Hadessa profil resmi
Hadessa
http://www.youtube.com/watch?v=YFf5aL40R4M&list=PLD007D50FEE3154C8&index=9 Yıllardır dinliyorum, yıllardır düşünüyorum.. Sonu, sonsuzluğu....
neredeyse 4 yıl önce
BurakSevinc profil resmi
BurakSevinc
Bu filmin soundtrack ını "The Arrivals" belgeseli de kullanıyor. Filmi hiç izleme bile gözünü kapat müzikleri dinle yeter.
neredeyse 4 yıl önce
Ubermensch profil resmi
Ubermensch
Filmin Sakinliği mi desem ? Soundtrack'ları mı söylesem ? Konusu ve İşlenişimi desem bilemedim. Film oldukça etkileyici okadar etkileyici ki mum ediyor insanı mum,yavaş yavaş eriyorsun.. Mutlaka izle !
neredeyse 4 yıl önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
sakin kafa izlenmezse size zarar verir :)
4 yıl önce
EmreA. profil resmi
EmreA.
Soundtrackleri için ayrı bir başlık açmalı.. Dinlemeye korktuğum şarkılar var. Hayatımın playlistinde ilk 10’a girecek kadar taptığım, ama asla yolda yürürken, kahve içerken, bu dünyanın sıradan bir anında dinleyemeyecek kadar korktuğum, endişelendiğim şarkılar… The Fountain filminin soundtrack albümü baştan sona bu şarkılardan birkaçını taşıyor. İsterseniz şöyle buyrun : http://www.youtube.com/watch?v=p3NwnvShwPY&list=PLD007D50FEE3154C8
4 yıl önce
EmreA. profil resmi
EmreA.
Hayatımın filmlerinden...İzleyin ve ölmeden önce ölümü tadın.. Hayattaki rolünüzü, değerleri tanımlayın.. Keşke, deliler gibi aşık olmak isteyip olamamanın sancısını, keşke çıldırırcasına var olmak isteyip safdışı kalmanın acısını hissedin. Anlamaya çalışmak yerine zerrelerine kadar hissetmek için izlenen bir film. Vakit geçirmelik değil , dikkatle izlemek tavsiye edilir..
4 yıl önce
KuledekiAdam profil resmi
KuledekiAdam
Bir Darren Aronofsky filmi. Fountain gibi etkileyici çok az film sayabilirim izlediklerimden, belki bir elin parmaklarını geçmez. Film kurgusu sahneler arası geçişi ve hikaye ahh. Leziz bir film..
4 yıl önce
EmirHan profil resmi
EmirHan
Her iyi film çekenin, tüm filmlerinin de iyi olacağı garantisi yoktur. Bu cümledeki mantık filmin yönetmeni Darren Aronofsky’nin kendine özgü çektiği filmleri için cuk diye yerine oturur.
Bu filmini izleyen herkes kendi bakış açısından ve seçici algılamasından kaynaklanan yorumlara ulaşabilir.Kimine göre Aşk, kimine göre Ölüm-Yaşam ve 3. boyut dışı gözlem filmidir.
Kimi ’ izledim ama bir şey anlamadım..’ da diyebilir. Son hastane sahnesinde Tom'un önce yatakta ölmeyi bekleyen yaşlı adamın parmağına sonra da kendi yüzük parmağına baktığı sahnenin yaşattığı duygular inanılmaz güzelliktedir. Filmin en sevdiğim yanı ise her bir karenin özenle sinematik çekimidir.. açılar, renkler vs…Tüm bunlar bile izleyenlere büyük keyif verir. Filmdeki ‘death is the road to awe’ parçası insanın iliklerine işler
4 yıl önce
starch profil resmi
starch
Sinemasal açıdan birkaç çekim güzelliği dışında, beni boğdu..
4 yıl önce
cinemarty profil resmi
cinemarty
Pi, Bir Rüya İçin Ağıt gibi filmlerin yönetmeni Dar
ren Aronofsky’den yeni bir mücadele tutkusu.
4 yıl önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
15. yüzyılda İspanya'da yaşayan Tomas ölümsüzlük verdiği sanılan efsanevi bir çeşmenin arayışına çıkar. Günümüzde, Tommy Creo isimli bir bilim adamı, kanser olan eşi İzzy'yi kurtarabilmek için umutsuzca bir tedavi yöntemi keşfetmeye çalışmaktadır. 25. yüzyılda, astronot olan Tom ise uzaydaki gezintisi sırasında kendisini çok uzun sürelerdir rahatsız eden olayların arkasındaki gerçekleri keşfeder. Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır...
4 yıl önce
kont.h.es profil resmi
kont.h.es
çok "zor" bir film.
4 yıl önce

The Fountain filmini beğenenler

The Fountain filmi hakkında ilgi çekici içerikler