Oyun (The Game) (1997)

Oyun (1997)The Game

Puan 8.3 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
129 dakika
891
20
2634
610
kallehari profil fotoğrafı
kallehari
Her sene doğum günü öncesi yakın çevresine “beni şaşırtın” diyen kişilere kamu spotu olarak izletilmesi gereken bir yapım olarak “Game”, Fincher’ın diğer yapıtları kadar psikolojik açıdan çok boyutlu olmasa da kesinlikle sürükleyici bir yapım. Özellikle izleyicinin amansız bir şüphe sarmalından katiyen kurtulamaması başarılıydı, filmin havaalanındaki kahve daveti de dahil olmak üzere birçok sahnesinde “bu kadın beni niçin bu kadar rahatsız ediyor..” dedim. İnsan ister istemez düşünüyor benim başıma böyle bir şey gelse naparım diye. Bülbülü öldürmek detayını da sevdim. Ne denmeli... Fincher ve burjuva paranoyaları işte milyoner gerilimi diye bir şey varsa o da bu olsa gerek, 600 milyon doları kaptırdığımı düşünsem -zaten o denli bir birikim süreci mümkün değil eğer para aktarımı zımbırtıları yapmayan sıradan emekçi bir insansınız- beni öldürmeleri gerekmezdi bu dünya için zaten ölü olurdum! ya işte azizim mesleki deformasyondan mıdır nedir her yerde sınıf ilişkileri görür oldum.
...

Filmde beni “şuan Hollywood filmi izlemektesin” dedirtmeyen sahne sanırım yalnızca konsolosluk sahnesiydi, onun dışında tamamen uç, tamamen gerçek dışı fakat o denli sürükleyici bir yapım. Tabi sinemaya ne açıdan baktığına göre değişir kişinin tatmin noktası, gene de doğum günlerini niçin sevmediğimi bana yeniden hatırlattığı için bir teşekkürü borç bilirim Fincher’a
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
Film ilk başladığında içine alıyor ama o kadar tüm etkisi buydu benim için, neredeyse her sahnesi tahmin edilebilir, ne ortasında ne sonunda ne de her hangi bir kısmı şaşırtmayan, seyir zevki açısından çok karanlık ve ağır ilerleyen bir filmdi, hiç beğenmedim, muhtemelen ilk çıktığı zamanlar izlesem ancak o zaman beğenirdim ama şu anda hi. Etkisi olmadı benim için.
error_outline
1 yıldan fazla önce
melihkaya profil fotoğrafı
melihkaya
Tekrar izledim yine etkilendim öyle bir film.
error_outline
1 yıldan fazla önce
tugced profil fotoğrafı
tugced
Ağır işleyen bi film son 30 dakikası baya izlettirdi değişik bi kurgu ne varsa eskilerde var :)
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Muhteşem senaryoya ve oyunculuklara sahip harika bir film. Sonunda olanlar ise çok şaşırtıcıydı.
error_outline
4 yıldan fazla önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Şimdi bir Türk geleneksel duası olarak ''Allah kardeşin de hayırlısını versin '' :) demek geldi içimden
error_outline
4 yıldan fazla önce
Selenora profil fotoğrafı
Selenora
bunlar kesinlikle ruh hastası ! İzlerken o kadar gerildim ki '' yeter artık izlemeyeceğim'' dedim ama o kadar merek ettim ki kapatamadım. Sonuna ise kalakaldım. Şunun garantisini verebilirim ,tahmin edemeyeceksiniz. Ha izlerken küfür edip sinirlenebilirsiniz de. Bana olan buydu çünkü.Kesinlikle hayatımda olmasını istediğim en son ''oyun'' bu. Ama harika bir film !! Türünün hakkını fazlasıyla vermiş.
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
Abi çok iyi yaa.. Nasıl bi kafayla yazıyosunuz bunları dediğim bir film daha. Mükemmel bir kurgusu var. Hatta şöyle ifade edeyim, öyle çok ters köşeye yatırdı ki yatacak köşe kalmadı. Gerek müzikleriyle, gerek oyuncularıyla gerçekten kaliteli bir film. Adeta bir bilinmezlik denizinde yüzmek gibiydi. Sonuna kadar gizem perdesini kaldırmayı geçtim aralamanıza dahi izin vermiyor. Film boyunca nefes almak da yok. Sürekli bir aksiyon, sürekli bir gerilim, sürekli bir gizem... Mutlaka izleyin. Son olarak ifade etmek istiyorum ki "NİYE BU KADAR BEKLEDİM?" acaba izlemek için! :D

(Dipnot:Böyle bir kardeşim olsa kesinlikle öldürürüm.)
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
marshMELOw profil fotoğrafı
marshMELOw
defalarca ters köşe eden bi senaryo.son anına kadar şaşırtan film.. ayrıca soundtrack olarak white rabbit şarkısını seçmiş olmaları beni benden aldı:)
error_outline
5 yıldan fazla önce
Brook profil fotoğrafı
Brook
Defalarca izlenecek cinsten. Senaryosu akıl almaz derecede akıl alır.
error_outline
5 yıldan fazla önce
.Morpheus profil fotoğrafı
.Morpheus
Senaryosunu şeytanın veya üstün bir varlığın yazdığına inandığım film. Yok böyle bir kurgu. Yönetmen zaten manyak. David Fincher insanın aklıyla oynamayı pek sever. Tam da istediği senaryoyu bulmuş. Filmin anlatılacak bir yanı yok. Hani bazı şeyler için anlatılmaz yaşanır denir ya bu film o deyimi tam karşılıyor.İzlerken yaptığınız her tahmin boşa gidecektir.Bunun size %100 garantisini verebilirim.Eğer yanılırsam sizi Master Yoda olarak kabul edebilirim:D
Film içerisinde fazlaca paranoya barındırıyor ve bu size de bulaşıyor.Sürekli acabalar beyninizin içinde dolanıyor.Bir süre sonra karakter gibi sizde kimseye güvenmemeye başlıyorsunuz.Bu manyakça rolün de üstesinden anca Michael Douglas gibi bir usta gelebilirdi.Cidden rolün hakkını çok güzel vermiş.O keşmekeşin içinde yaşanılan ruhani değişimleri birebir yansıtabilmiş.
Ustaca yazılmış,kurgulanmış,yönetilmiş ve canlandırılmış bir film.Memento bu filmin tahtını biraz sallamıştı ama hala yerini koruyor.Herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film.
Filmin sonun da cast akarken hala acaba çekiyordum.:D
error_outline
5 yıldan fazla önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Senaryo olarak bağımsız filmi tam çözdüm derken aslında öyle olmadığını anlıyosunuz film size iki kere şok yaratıyor kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film..
error_outline
5 yıldan fazla önce
bahmetp profil fotoğrafı
bahmetp
tekrar tekrar izlenesi.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
Aaisha profil fotoğrafı
Aaisha
öyle bir şey ki filmin sonunda kafayı yemediğiniz için yoğun bir şükür seansına başlamak mümkün. son dakkasına kadar bu doğru mu peki yoksa yine mi oyun demekten kendinizi alamıyorsunuz.belki ben daha önceden hareket eder ve herkesi öldürmüştüm.adam çok bile dayandı.beyin yakan bir filmdi şiddetle tavsiye ederim
error_outline
6 yıldan fazla önce
Ucurtma profil fotoğrafı
Ucurtma
O kardeşi kesin öldürurdum.
error_outline
6 yıldan fazla önce