Baba (The Godfather) (1972)

Baba (1972)
The Godfather

Puan Like 9.4 / 26 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Kült, Sanat Eseri, Aksiyon
Ülke
ABD
Süresi
175 dakika
Blacklion rancis Ford Coppola yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmış, Oscar ödüllü Baba filmi 1940-1950 yıllarında Amerika'da geçmektedir. İtalya'dan Amerika'ya göç etmiş bir mafya babası olan ve Baba olarak anılan Don Corleone bulunduğu konuma gelebilmek için bir çok kişiyle savaş vermiş ve kendisine bir çok düşman edinmiştir. Büyük oğlu Sonny sinirli ve ne yapacağı belli olmayan biridir. Kızı Connie kötü bir evlilik yapmıştır ancak kocasını sevdiği için talihine boyun eğmiştir. Küçük oğlu Michael Carleone ise kahramanlık madalyası almış eski bir askerdir. Don Carleone bir gün saldırıya uğrar ve ciddi şekilde yaralanır. Baba'nın bu durumunu fırsat bilen düşmanları ailenin üzerine gelmeye başlar. Sonny ve Michael babasını ve aileyi koruyabilmek için tüm düşmanlara meydan okur. Filmin konusu her ne kadar gerçek bir hikaye olarak bilinse de Mario Puzo'nun Godfather isimli kitabından sinemaya uyarlanmıştır.

Yorumlar

Selocan profil resmi
Selocan
Soğuk, havalı, kendinden emin bir yapım. Filmlerin doğru zamanda doğru ruh haliyle izlenince asıl keyfine varıldığını düşünüyorum. Seviyorum böyle güzel olacağım çabasında olmayıp kendi ruhunu yansıtan filmleri.
2 ay önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
Peş peşe izledikten sonra rahat rahat söyleyebilirim ki en iyi film ilk filmdir ama yine de bence eksik kısımları var. Mesela Vito 44.dakikada vurulmamalıydı. Çok erken akış değişti ve nedense mafya filminden çok strateji filmi gibi geldi beni. Nedeni çok ağır işlemesi olabilir.
2 yıl önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
5.saniye de başlayan müziğiyle insanın tüylerini diken diken ederken bu film nasıl beğenilmesin?
2 yıldan fazla önce
memocinephilie profil resmi
memocinephilie
insanın yürüşünü,bakışlarını , konuşmasını,oturuşunu değiştiren film
neredeyse 3 yıl önce
Sefa profil resmi
Sefa
Hiç bir şey kusursuz değildir kelimesini tamamen aklınızdan çıkarın çünkü bu film tamamen kusursuz. Müzikler , kostümler , oyunculuklar , konu , işleniş her şey kusursuz. Süresi gözünüzü korkutmasın çünkü benim 4. Kez izleyişim ve sanki 1:30 luk bir film izliyormuşcasına zaman akıp gidiyor. Bu filmi anlatmama kelimelerim yetmiyor. Canım sıkıldıkça açar açar izlerim. İzlemeyen varsa gitsin bi köşede ölsün o kadar yani :)
neredeyse 3 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Eğer üçlemeyi üst üste izlerseniz 9 saat falan tutuyor. Ama siz o 9 saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Hiç bitmesini istemiyorsunuz,. Oyunculuk. Müzikler senaryo mükemmelin üstü
3 yıl önce
yasinemre profil resmi
yasinemre
Sinemanın tarihinde yüz binlerce film , binlerce baş yapıt vardır. Bunların içinde parlayan göz kırpan bir de Godfather vardır. Benim için hayatımın filmidir. Kusursuz oyunculuk , harika kurgu , ölümsüz müziği ile defalarca izlediğim Mario Puzo harikası.
3 yıl önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
İzlediğim en iyi ve gerçekçi suç filmiydi. Bir filmden bu tadı en son Goodfellas' dan almıştım ama bunu daha da beğendim. Bu kadar zaman süresi ve sıkıcı söylentilerinden dolayı önyargılı yaklaşıp izlemekten kaçınmıştım. Ama şimdi büyük bir hata yaptığımı anladım. Suç ve mafya filmlerini çok seven biri olarak kesinlikle favorilerimden oldu. Oyunculuklara bir şey dememe gerek yok herhalde her şey ortada :D Zaman zaman sıkıcılaşmış gibi gözükebilir ama açıkçası ben 1 saniye bile sıkılmadım adeta zaman nasıl geçti anlamadım. Tam anlamıyla bir başyapıt
3 yıldan fazla önce
Poker profil resmi
Poker
Buna kötü yorum yapılmaz. Son yapan kişi de kör oldu zaten...
3 yıldan fazla önce
eness profil resmi
eness
bu film serisini izlemeyen bana göre sinema tam görüşle bakıp yorumlayamaz
4 yıl önce
dadassedat profil resmi
dadassedat
yok böyle bir oyunculuk Marlon Brando efsanesi
4 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
marlon brando efsanesi...
4 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Oyunculuk anlayışımı bilgimi çok değiştiren bir filmdi öncelikle. Özellikle Marlon Brando inanılmaz. Zaten seri efsane film hakkında pek bişey söylemeye gerek yok. Film uzun sayılır ama o oyunculuklar ve senaryonun akışı zamanın nasıl geçtiğini hissettirmiyor bile.
4 yıldan fazla önce
Senemini profil resmi
Senemini
Film repliklerine ve karakterlere, filmi izlemeden cok once asina olmustum zaten,haliyle oyunculuk 10 numara, filme de diyecek soz yok. Bekledigim gibi cok iyiydi yalniz 3 saat cok uzun yahu, gereksiz sahneler kirpilsaydi daha keyifli olurdu izleyen icin;)
4 yıldan fazla önce
Aunveren profil resmi
Aunveren
Tamam iyi hoş film ama 3 saat nedir yahu uzattıkça uzatmışlar. Şu filmi 2 saate sığdırsalardı mükemmel olurdu ama her şeye rağmen izlenebilir bir film.
4 yıldan fazla önce
BlackPeter profil resmi
BlackPeter
dram-crime fanı olarak,mafya-suç türündeki üçlemenin en iyi filmi.
4 yıldan fazla önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
izlerken sıkıldığım filmlerden...3 filmide sevmedim...
4 yıldan fazla önce
moredrama profil resmi
moredrama
Birde kitabını okuyun ayrı bir tat.
neredeyse 5 yıl önce
starch profil resmi

The Godfather filmini beğenenler

The Godfather filmini içeren raflar

The Godfather filmi hakkında ilgi çekici içerikler