The Godfather Trilogy: 1901-1980 (1992)

The Godfather Trilogy: 1901-1980 (1992)

Puan 8.9 / 10
Senin Puanın
Etiketler Kült, Aksiyon, Gerçekçi
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
583 dakika
920
9
3172
311
tugced profil fotoğrafı
tugced
Devamlı ertlediğim filmlerdendi ve yine aynı düşünce ''daha önce neden seyretmedim'' .. :)
error_outline
5 yıldan fazla önce
Brook profil fotoğrafı
Brook
Harika bir filmdir. Üç filmi için de aynısı geçerlidir.
error_outline
5 yıldan fazla önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Benim gibi zamanı gelsinde izleyim diye ertlemeyin. Bir an evvel Corleone Ailesinin hayatını izleyin..
error_outline
7 yıldan fazla önce
Blacklion profil fotoğrafı
Blacklion
Corleone ailesi, Don Vito Corleone'nin başında olduğu, suça dayalı bir örgüt kurmuş olan İtalyan asıllı meşhur bir ailedir. Aile, New York'daki diğer dört aileyle birlikte New York'un yeraltı işlerini yönetmektedir. Ancak Corleone ailesini diğerlerinden ayıran özelliği, Don Corleone'nin cebinde bozuk para gibi taşıdığı politikacılar ve yargıçlardır. Politikacılar ve yargıçlarla olan bu yakın ilişkileri diğer ailelerin açamadığı kapıları açabilmesini sağlamaktadır.
İtalya ve New York'un en meşhur uyuşturucu üreticisi ve dağıtıcısı olan "Türk" lakaplı Solozzo, Don Corleone'den, ilişkilerini kullanarak kendisine yasal koruma sağlamasını ve 1 milyon dolar nakit para vermesini ister, karşılığında elde edilecek kârdan pay teklif eder. Teklife göre, ilk yıl Corleone Ailesi'ne kalacak olan para 3-4 milyon dolar civarında olacaktır. Ancak Don Corleone teklifi reddeder. Gerekçesi, iyi ilişkileri olsa da, Don Corleone'nin uyuşturucu işi ile bağlantısı olduğunu öğrenen siyasetçilerin ilişkilerini gözden geçirme gereği duyacak olmalarıdır.Don Corleone'ye göre politikacılar kumarı bir zaaf olarak görüyorlardır ama uyuşturucu pis iştir. Bunun üzerine arkasına Tataglia ailesini ve New York'da polis şefi olan McClusky'i alan Solozzo, Don Corleone'yi vurdurtur. Ölümden son anda kurtulan Don Corleone'yi ve tüm aileyi kötü günler beklemektedir. Bu süreçte, fevri hareketleriyle bilinen, Don Corleone'nin en büyük oğlu Sonny ölecek, II. Dünya Savaşı'ndan kahraman olarak dönen en küçük oğlu Michael ise, daha önce aile işleriyle hiç ilgilenmediği ve bunu istemediği halde olayların akışı onu hikâyenin merkezine doğru itecektir.Ve New York'ta suç aileleri arasındaki savaş başlayacaktır...
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Üç filmiyle de harika bir seridir. Her sinema sever kesinlikle izlemeli derim.
error_outline
8 yıldan fazla önce
EDITOR profil fotoğrafı
EDITOR
BİR SİNEMA KLASİĞİ (BABA1 İÇİN) Mafya filmlerinin de babası. Oscarları da zamanın mafya baskısıyla topluyor. Bu baskılara gerek var mıydı; kesinlikle hayır. Film övgüyü fazlasıyla hakediyor zaten. Oyunculukların her biri ders verir nitelikte. Marlon Brando bir ''Baba'' karakterini bu filmle bize armağan ediyor. Sonraları çok taklit edilir oldu. Al Pacino bu filmle sinema sahnesine gerçek anlamda çıkıyor. Başları günümüz filmlerine kıyasla çok uzun ve sıkıcı gelebilir, ama ilerleyen dak lar kendini seyrettiriyori...Hem sinema, hem mafya klasiği.
error_outline
8 yıldan fazla önce