Iyi Bir Dinozor (The Good Dinosaur) (2015)

Iyi Bir Dinozor (2015)The Good Dinosaur

Puan 7.2 / 10
Senin Puanın
Etiketler Animasyon, Aile Filmi
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
93 dakika
56
0
162
28
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Pixar'ın iyi işlerine girmeyi hak ediyor. Ne Denver, ne Disney'in Dinozor filmi ne Jurassic Park; hiçbirinden araklama yoktu. Kendi evrenini yaratmış bir filmdi. Hatta o kadar kendi evrenini yaratmıştı ki bozkır, kurak bir arazi ya da jungledan çok değişik medeniyetlerin içine yerleşmiş bir yaşam gördük. Uçan varlıkların özgürlük arayışını, kurtarma odaklı düşünerek bunun tam tersi bir duruma dönüşmesi, küçük dinozorların çeteleşerek hatta haydutlaşarak diyelim büyük balığa meydan okuması başka bir tat kattı. Özellikle kovboy müzikleri, Arizona, Montana gibi bölgelerin toprağını, bitki örtülerini kullanmış olmaları bu evrenin çeşitliliğini besledi. Titanik ve LOTR ezgilerini duymamak mümkün değil. Bunu yaparak gene mücadele ve zafer odaklı çalıştıklarını gizliden de olsa anlatmaya çalışmışlar gibi geldi. Medeniyet meselesini daha çok açacak olursak; bu işi dinozorlar üstlenmiş gibiydi. Dinozorlar yok olmadan insanlar ortaya çıkmıyor diye bilinir ancak film bu düşünceyi kırıyor. Açılışıyla dünyayı ıskalayan bir meteor görüyoruz ve insan ile dinozor aynı anda gelişmek zorunda kalıyor. Hatta belki de doğada hayatta kalmayı dinozorlara da borçlu olabilirdik düşüncesini akıllara getiriyor. İnsanın dinozordan daha vahşi olduğunu savundukları sahneler beni etkiledi. Daha çok çocuk filmi tadında gelişen bir yapısı vardı bazı aşırı sahneleri buna dahil etmiyorum. Türlerden çok ailelerin tür oluşuna önem verilmiş. Yani otçullar, etçiller ve memeliler gibi ayırmışlar. İnsanların dinozoru malzeme haline getirdiği filmlere karşı da durduğu için gene gönlümde taht kurdu. Dinozorun insanı köpek gibi kullanması durumu tebessüm uyandırdı. Ama bunun arka planında aile, dostluk, bağ gibi durumları sıkmadan işledi. En korkusuz olanın bile korktuğu ondan daha yüce bir varlık olması durumu aynı şekilde etkiledi. Spoiler vermemek için çok detaya girmiyorum ama kurtuluşa döndüren, zafere götüren mücadele ile aileyi hatırlatan en yüce kavram bağ olarak sunuluyor ya gene olsa gene yerim. Fırtınalar kopsa, tufanlar bizi ayrı koysa ve yıldırımlar düşse de zarar veremez bağlarımıza. En sevdiğimizin canı incindiği an içimizdeki ilkellik çıkar ortaya ve o zaman gerçek cesaretin korkmama durumu değil sevdiklerimizi korumak için gösterdiğimiz çaba olduğu çok net görülür. Yani sevdiklerimiz için korkmak ve endişe etmek..
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
mrtks89 profil fotoğrafı
mrtks89
Güzeldi aslında ama karakter çeşitliliği çok azdı. Daha çok dinozor türü modellenebilirdi.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
film genel olarak güzeldi ama çok çok daha iyi animasyonlar war yani biraz geride kalmış bence ya da şöyle diyim animasyonlar genellikle eğlendiren aynı zamanda güzel mesajlar weren filmlerdir ama bu animasyon çok fazla dram ağırlıklıydı o yüzden biraz geri kalmış olabilir yine de boş zamanlarda izlenecek iyi bir filmdi :)
error_outline
5 yıldan fazla önce
grcn72 profil fotoğrafı
grcn72
ailece seyrettik keyifliydi eğlendik.
error_outline
5 yıldan fazla önce
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Güzel bir fikirle yapılmış güzel bir animasyon. Duygusallığı ön plandaydı ve güzeldi. Dinozorumuz çok tatlıydı. Animasyon severlere...
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Pixar'ın en iyi nimasyonlarından olmasa da keyifli bir film. Özellikle animasyon severler için güzel alternatif.
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
nurikurucu profil fotoğrafı
nurikurucu
uzun süredir (küçük prensi saymıyorum) animasyonlar pek tat vermiyordu.. bu güzel olmuş.. çok güzel olmuş..
error_outline
neredeyse 6 yıl önce