The House That Jack Built (2018)

The House That Jack Built (2018)

Puan 7.1 / 10
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
Danimarka
Süre
152 dakika
25
3
68
53
jalapeno profil fotoğrafı
jalapeno
şimdiye kadar izlediğiniz tüm seri katil filmlerini unutun. çünkü ilk defa bu kadar gerzeğini izleyeceksiniz.
not: seri katil obsesifliğim var ve bu başlık altında bulduğum her şeyi izlemeye çalışıyorum. fakat trier beni bu kez hayal kırıklığına uğrattı.
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
açıkcası beklentim yüksekti filmden ve beklediğimi bulamadım. Ara kısımlarda anlatılan bazı şeyler ilgimi çekse de bazıları olmasa da olurmuş dedirtti. Ayrıca çekim şeklini beğenmedim. Von Trier abimize büyük saygım var ama beğenmedim. Cinayeti vahşeti ve ya katliamı bence daha geniş açılarda karanlık bir atmosferle çekse daha çok içine çekebilirdi izleyiciyi ama sürekli amatör birisinin elinde gibi aniden yapılan zoomlar ve durmadan sağa sola sallanan bi el kamerasıyla çekilmiş çoğu yer. Bu çok hoşuma gitmedi. Ayrıca film boyu kafamda oluşan soru işaretlerine de cevap gelmedi ve filmin sonu zaten bambaşka fantastik birşey olmuş. Ben daha psikolojik travmasını hissettiren dram kokan ve geren bir seri katil filmi beklemiştim açıkcası. Belki de beklentim yanlıştı bilemiyorum. 5,7/10
Ek olarak filmin kattıkları krikonun ingilizcesinin Jack olduğunu öğrendim ve ilginç geldi :D filmin hit the road Jack ile bitmesi de ufak bir psikopat latifesi olmuş :)
error_outline
3 yıldan fazla önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Bence Lars Von Trier in dünya ile ilgili anlatacakları varmış ve bunu en iyi bir film ve acımasız insanı simgeleyen bir seri katille yapabilirim diye düşünmüş. Yani katil olayının sonradan eklendiğini düşündürecek bir film olmuş. Mesaja odaklanmaktan filmin zevkini çıkarmak çok zor. Her halükarda pek çoklarindan üstün ama biz adamı kendi filmleri içerisinde değerlendiriyoruz genellikle. Her şeye rağmen Matt Dillon harika bir seçim olmuş. Gerçekten seri katil olsa bu kadar psikopat görünemezdi sanırım. O kadar doğal olmuş ki, oyuncu olduğunu unuttum çoğu zaman. Bağlam olarak bazı kopukluklar yaşadım. Kurbanlar arası geçişin bu kadar tepeden inme olması hoşuma gitmedi. Dediğim gibi anlatacaklarımı anlatayım da sahne geçişleri arka planda kalsa da olur kafasında sanki. Sonlarına kadar mesajlar çok açıktı kendimi çok yormadım, ve bunu fark eden Trier sonlara biraz kafa karışıklığı eklemek istemiş. Çok tatmin olmamakla birlikte müzikler, oyuncular, bazı replikler filmi ortalamanın üzerine çıkarmaya yeter bence.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce