Ölümcül tuzak (The Hurt Locker) (2008) afişi

Ölümcül tuzak (2008)
The Hurt Locker

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
131 dakika
Arcadia Batılı eleştirmenler tarafından olumlu karşılanan bu filmin en büyük dezavantajı Ortadoğu'daki savaşın diğer tarafına tepeden bakan ve oryantalist bir bakış açısını taşıması gösterilebilir. Herkesin potansiyel düşman ve her objenin de ölümcül bomba olduğu Irak’ta, elit askerler dünyanın en zor görevlerinden birinde yer alır. Sıcak savaşın ortasında bombaları imha etmekle yükümlüdürler. Takım lideri William James, hem bu yaygın bombalardan hem de psikolojik ve duygusal etkilenmelerle uğraşmaktadır. James’in iki askeri kendini cürretkarca savaşın ortasına atar. James ise ölümü aldırmadığı için askerlerine yardıma gider. Yeni vahşi liderini korumaya çabalayan adamlar, şehri kaosa sürekler. Mark Boald, Irak savaşındaki askerlerin yaşadığı deneyimlerin ilk defa bir filmde yer aldığını, görüntülerin CNN’deki gibi gerçekçi olduğunu ve birçok savaş filminin savaş bitmeden gösterilmediğini belirtiyor. Günümüzde de devam eden savaş dolayısıyla, filmin güçlü oyuncu kadrosunun savaşı hissederek sergilediği etkileyici performans, eleştirmenler tarafından tam not aldı. Film ilk kez 65. Venedik Film Festivalinde seyirciyle buluştu. Film SIGNIS ödülü dahil birçok ödüle layık görüldü. Yine de entelektüel sinema yazarlarının bir kısmının "işgalci unsur" meselesine pek değinilmeden filmde işlenen şiddetin tek yanlı ele alınmasını eleştirmesi de unutulmamalı.

Yorumlar

melihkk1 profil resmi
melihkk1
Hep dediğim gibi amerikan ordusunun kendi vicdanını rahatlatmak ve kahramanca göstermek için çekilen bir film. Bıkmadılar Bıkmadılar
0
neredeyse 2 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Oscar aldığında çok tartışıldı. hak etmiyor lafı çok dendi. evet, bir anlamda çok objektif olduğu da söylenemez ancak bomba imha uzmanlarının görüntüleri ve eşsiz çöl manzaralarını birleştirip ortaya mükemmel bir görsel harika çıkarmışlar.
2
3 yıl önce
yabann profil resmi
yabann
Savaş filmlerinden hoşlananlar için izlenmesi gereken film. Amerika ' nın Irakta yaptığı mükemmel işleri anlatıyor . Alttan alttan Amerikan demokrasisi ve haklı oldukları , özgürlük dağıttıkları mesajlarını vermese daha objektif bir film olsa iyi olurdu . Sonuç olarak tüm savaşlar kötüdür ve savaşların kazananı olmaz .
0
3 yıldan fazla önce

The Hurt Locker filmini beğenenler

The Hurt Locker filmi hakkında ilgi çekici içerikler