Enigma (The Imitation Game) (2014)

Enigma (2014)The Imitation Game

Puan 8.6 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
114 dakika
2297
14
3884
757
serkan2335 profil fotoğrafı
serkan2335
Konu mükemmel.Sürükleyici.
error_outline
5 ay önce
psykhe profil fotoğrafı
psykhe
Çok iyi bir film ...
error_outline
2 yıldan fazla önce
Hamkon profil fotoğrafı
Hamkon
Çok beğendim. Hele tüm oyucular çok iyi oynadılar. Hele Beneditch tam bir kibir abidesi. Adama başka bir rol yakışmaz valla.
Ayrıca gerçek bir hikaye olması çok cezbedici. En önemlisi bugün en çok kullanığımız aletin ne amaçla yapıldığın göstermek gerçekten iyiydi. Bence herkez izlemeli. Güzel bir yapıt. :)
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Celestine profil fotoğrafı
Celestine
Asıl soru şu; bir şey yalnızca sizden farklı düşündüğü için bu düşünmediği anlamına mı gelir?
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
oyunculuk , kurgu, senaryo,mekanlar hepsi tek kelime ile harikaydı çok çok güzel bir filmdi yaşanmış bir hikaye olması ise insanı çok çok daha başka şekilde etkiliyor gerçekten şiddetle tawsiye ettiğim çok iyi bir yapım :)
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
BirKusOlsam profil fotoğrafı
BirKusOlsam
''Bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri hayal edip yapabilen insanlar vardır'' filmin içinde geçen bu söz filmi özetliyor bence. Güzel bir yapım. Hikayenin anlatılış tarzı da güzel. Oyunculuklar şahane. Zaten biyografi filmlerini oldum olası sevmişimdir. Gerçekten yaşanmış olaylar beni daha fazla etkiliyor. Türünün sevenlerinin kesinlikle kaçırmaması gereken bir film. 10/8
error_outline
4 yıldan fazla önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
Gerçek ve kesinlikle etkileyici bir hikayeye sahip. Üstüne bir de Benedict Cumberbatch gibi muhteşem bir oyuncu olunca... Filmi izlerken aynı zamanda tarihin en büyük nankörlüklerinden birine şahitlik edeceksiniz. Bence mutlaka izlemelisiniz. Şimdiden iyi seyirler :)
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
Selenora profil fotoğrafı
Selenora
Sen ne muhteşem bir gerçekliksin. Bakılacak, düşünülecek ve ele alınacak konularla çevrili. Bittiğinde gözlerimi 2 dakika kırpamadım. Öyle beğendim öyle hayran kaldım ki kaldım yerimde öylece. Zaten film boyunca bir heyecan bir meraklı bekleyiş diz boyu. Ayrıca oyunculuğunu seveyim senin be adam ! muazzam.. Ertelemeyin bence.
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Beklettiğim bir filmdi daha önce izlememişim iyiki çok iyiydi ve yaşanmış bir olaydan esinlenilmiş olması filmi dahada etkileyici kıldı.Ayrıyeten oyunculuklar muazzamdı..
error_outline
5 yıldan fazla önce
seangiller profil fotoğrafı
seangiller
Çok harika bir film Alan Turing in öyküsü herkese örnek olabilecek türden
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
SNOWS profil fotoğrafı
SNOWS
Bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri hayal edip yapabilen insanlar vardır.. 10/8 lik bir filmdi .
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
mylethe profil fotoğrafı
mylethe
sen git o kadar insanın hayatını kurtar senden yüz yıl sonra bile yaşayacak insanların hayatını değiştir sırf cinsel tercihin yüzünden o kadar sey yasa bir de kraliyet affı vermişler adama küfür gibi ya kendisinden af dilenmesi lazımdı hala yaşasa yaşatılanlar için ironiye gel tesla ya edison ödülü verilmesi gibi fazla sinirlendim sanırım tabiki benedict in oyunculuğunun da etkisi var harika bir film kesinlikle izlenmeli
error_outline
6 yıldan fazla önce
digigirl profil fotoğrafı
digigirl
Çok etkileyici,hakikaten çarpıcı bir gerçek öykü ile karşı karşıyayız.Alan Turing İn hayatı zaten yeterince renkli ,filmin bunun gerisinde kalması çok normal değil mi ,belki yönetmen bunu bilinçli yapmıştır ,bunu yapmasa fazla ağdalı bir film olabilirdi.Bazı hayatlar üstüne birşey katmaya gerek duymaz,Alan Turing i hatırlattığı/duyurduğu için zaten yeterince önemli bir film!
error_outline
6 yıldan fazla önce
Brook profil fotoğrafı
Brook
Gerçekten çok iyi bir filmdi. hala izlemeyen varsa mutlaka el atmalı.
error_outline
6 yıldan fazla önce
Astronom profil fotoğrafı
Astronom
bu inceleme spoiler içeriyor.

the ımitation game’i birkaç gün önce izledim ancak yazımı tamamlamak için biraz bekleyip filmi iyice içime sindirmek istedim. the imitation game, size farklı duygular yaşatacak bir film ve günümüz dünyasında homoseksüellerle ilgili olumsuz düşünceleri olan insanları, bu düşüncelerini gözden geçirmeye itecek. aslında dünyanın büyük bir çoğunluğu bu gerçeği kabul etti. kabul edemeyen insanlar da böyle filmler sayesinde bu insanların cinsel tercihlerine saygı göstermeyi öğrenecekler. filmde bir insanı, ilk önce insan olarak ve insanlığa yaptığı katkılarla değerlendirmenin ve mümkünse özel hayatı ile ilgili yaptırımlar uygulamanın yanlışlığı ve insanlık tarihinde böyle bir yanılgı içine girmenin doğurduğu zararlardan bahsediliyor. filmin güzel olmasının sebebi; bu hikayenin gerçek bir hayat hikayesi olmasından kaynaklanıyor. filmin yönetmeni morten tyldum, ana karakter alan turing’i bir kahraman olarak göstermeye çalışmıyor ve hikayeyi olduğu gibi anlatmaya gayret gösteriyor. çünkü bu hikayeden, alan turing’in zaten bir kahraman olduğu sonucu çıkıyor. bu bağlamda filmin anlatım tarzını çok beğendim. the ımitation game, tuning’in ailesinden de çok ciddi övgüler almış bir yapım. özellikle benedict cumberbatch’ın muhteşem bir tercih olduğuna ve alan turing ile ilgili sahip olduğu bilgilerden de övgüyle bahsediliyor. benim şahsi fikrim de bu yönde. bir sinemasever olarak bu rol için benedict cumberbatch’den daha iyi bir aktör düşünemiyorum. muhteşem bir hayat hikayesi, üst düzey, yetenekli aktörlerle birleşince ortaya böylesine muhteşem bir film çıkmış. benedict cumberbatch’ın en iyi erkek oyuncu dalında oscar alamamasının tek sebebi, the theory of everything filminde stephen hawking karakterini oynayan eddie redmayne’nin de en az alan turing kadar zor bir rolü çok başarılı bir şekilde oynamasından kaynaklanıyor.

alan turing, benim bu filme kadar adını hiçbir yerde duymadığım bir matematik dehası, filmden sonra bugüne kadar bu dahiden haberimin olmamasını oldukça yadırgadım çünkü 2. dünya savaşı, insanlık tarihi ile ilgili benim ilgimi çeken olaylardan bir tanesi. alan turing ve arkadaşlarının almanların enigma kodlarını çözmesi ve savaşı 2 yıl kısaltıp 14 milyon insanın ölmesini engellemeleri ingiliz hükümeti tarafından 50 yıl boyunca saklandı. bunun sebebi olası başka bir savaşta da bu tekniği tekrar kullanmayı amaçlalamaları. bu yüzden yıllar boyunca insanlar böyle bir insanın varlığından ve yaptığı işlerden habersiz yaşadı. savaştan sonra bir kahraman olması gereken alan turing, homoseksüel olduğu için ceza alıyor ve hapse gitmek yerine hormon tedavisi görmeyi kabul ediyor ve 1. yıl sonra intihar ediyor. 2013 yılında kraliçe elizabeth tarafından kendisinden kraliyet özrü dileniyor ve bugün kendisi bir savaş kahramanı ve belkide en önemlilerinden biri,. bu insanın böyle bir şekilde ölmesi insanlık tarihi için çok acı bir durum ve bir kara leke.

the ımitation game bir sinema filminden çok daha öte birşey çünkü bu film sayesinde milyonlarca insan artık alan turing’i tanıyor ve ona çok büyük saygı duyuyor. sinemanın geniş kitlelere bilgi ulaştırma gibi bir misyonun olduğunun en önemli kanıtı. bu bağlanda sinema, bana göre insanlık için en önemli sanat dallarından bir tanesidir. bu film olmasaydı ben ve benim gibi kişiler böyle bir insanın varlığında ve yaptığı hizmetlerden habersiz yaşayacaktı. alan turing kendine çok güvenen ve bu yüzden son derece ukala ve kendini beğenmiş bir insan. böyle bir insanın ukala ve kendini beğenmiş olması beni asla rahatsız etmiyor. çünkü adamın bilgisi, zekası yaptığı işlerden belli. normalde kendini beğenmişlik beni çok rahatsız eden bir özellik. alan turing’i daha iyi anlayabilmek için filmde nişanlısı joan’ın (keira knightley) ona söylediği sözleri yazmak istiyorum; "normal hiç kimse bunu yapamazdı, biliyorum ki şuanda alan turing'in yaptıkları olmasaydı var olmayacak bir şehrin birinden geçen bir trende olmuş olacak bir adamdan bilet almış olurdum." bu cümleyi anlayabildiğiniz ölçüde alan turing’in insanlık tarihi için ne ifade ettiğini daha iyi idrak edeceksiniz.

ayrıca film, andrew hodges’in yazdığı alan turing* isimli kitaptan da uzaktan olsa da etkilenmiş ve bu kitap filmin çıkışını sağlamış.son olarak, the ımitation game’in sinemanın prestijini arttıran bir yapım olduğunu söylemek istiyorum.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce