Enigma (The Imitation Game) (2014) afişi

Enigma (2014)
The Imitation Game

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 8.4 / 21 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
114 dakika
Novel "Alan Turing'i varsa tanımayan alın görün" amaçlı başarılı bir biyografi.. Nazi muhabbetleri arka planda yüzeysel geçiliyor yani verilmek zorunda tabi. Fakat her nolursa olsun artık o döneme ait bisey bilmek görmek okumak istemiyorum. Özellikle sinemada da bu konu yeterince her şekilde işlendi- yeterin artık yönetmenler!!! :) Film olmuş, konu beni aşırı cezbetmedi Benedict'e gelince ilk kez oyunculuk performansını beğendim ama oscar için yeterli değil.

Yorumlar

BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
''Bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri hayal edip yapabilen insanlar vardır'' filmin içinde geçen bu söz filmi özetliyor bence. Güzel bir yapım. Hikayenin anlatılış tarzı da güzel. Oyunculuklar şahane. Zaten biyografi filmlerini oldum olası sevmişimdir. Gerçekten yaşanmış olaylar beni daha fazla etkiliyor. Türünün sevenlerinin kesinlikle kaçırmaması gereken bir film. 10/8
4 ay önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
Gerçek ve kesinlikle etkileyici bir hikayeye sahip. Üstüne bir de Benedict Cumberbatch gibi muhteşem bir oyuncu olunca... Filmi izlerken aynı zamanda tarihin en büyük nankörlüklerinden birine şahitlik edeceksiniz. Bence mutlaka izlemelisiniz. Şimdiden iyi seyirler :)
6 ay önce
Selocan profil resmi
Selocan
Sen ne muhteşem bir gerçekliksin. Bakılacak, düşünülecek ve ele alınacak konularla çevrili. Bittiğinde gözlerimi 2 dakika kırpamadım. Öyle beğendim öyle hayran kaldım ki kaldım yerimde öylece. Zaten film boyunca bir heyecan bir meraklı bekleyiş diz boyu. Ayrıca oyunculuğunu seveyim senin be adam ! muazzam.. Ertelemeyin bence.
7 ay önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Beklettiğim bir filmdi daha önce izlememişim iyiki çok iyiydi ve yaşanmış bir olaydan esinlenilmiş olması filmi dahada etkileyici kıldı.Ayrıyeten oyunculuklar muazzamdı..
1 yıl önce
seangiller profil resmi
seangiller
Çok harika bir film Alan Turing in öyküsü herkese örnek olabilecek türden
1 yıldan fazla önce
SNOWSXYZ profil resmi
SNOWSXYZ
Bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri hayal edip yapabilen insanlar vardır.. 10/8 lik bir filmdi .
neredeyse 2 yıl önce
mylethe profil resmi
mylethe
sen git o kadar insanın hayatını kurtar senden yüz yıl sonra bile yaşayacak insanların hayatını değiştir sırf cinsel tercihin yüzünden o kadar sey yasa bir de kraliyet affı vermişler adama küfür gibi ya kendisinden af dilenmesi lazımdı hala yaşasa yaşatılanlar için ironiye gel tesla ya edison ödülü verilmesi gibi fazla sinirlendim sanırım tabiki benedict in oyunculuğunun da etkisi var harika bir film kesinlikle izlenmeli
2 yıl önce
digigirl profil resmi
digigirl
Çok etkileyici,hakikaten çarpıcı bir gerçek öykü ile karşı karşıyayız.Alan Turing İn hayatı zaten yeterince renkli ,filmin bunun gerisinde kalması çok normal değil mi ,belki yönetmen bunu bilinçli yapmıştır ,bunu yapmasa fazla ağdalı bir film olabilirdi.Bazı hayatlar üstüne birşey katmaya gerek duymaz,Alan Turing i hatırlattığı/duyurduğu için zaten yeterince önemli bir film!
2 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
Gerçekten çok iyi bir filmdi. hala izlemeyen varsa mutlaka el atmalı.
2 yıldan fazla önce
Astronom profil resmi
Astronom
bu inceleme spoiler içeriyor.

the ımitation game’i birkaç gün önce izledim ancak yazımı tamamlamak için biraz bekleyip filmi iyice içime sindirmek istedim. the imitation game, size farklı duygular yaşatacak bir film ve günümüz dünyasında homoseksüellerle ilgili olumsuz düşünceleri olan insanları, bu düşüncelerini gözden geçirmeye itecek. aslında dünyanın büyük bir çoğunluğu bu gerçeği kabul etti. kabul edemeyen insanlar da böyle filmler sayesinde bu insanların cinsel tercihlerine saygı göstermeyi öğrenecekler. filmde bir insanı, ilk önce insan olarak ve insanlığa yaptığı katkılarla değerlendirmenin ve mümkünse özel hayatı ile ilgili yaptırımlar uygulamanın yanlışlığı ve insanlık tarihinde böyle bir yanılgı içine girmenin doğurduğu zararlardan bahsediliyor. filmin güzel olmasının sebebi; bu hikayenin gerçek bir hayat hikayesi olmasından kaynaklanıyor. filmin yönetmeni morten tyldum, ana karakter alan turing’i bir kahraman olarak göstermeye çalışmıyor ve hikayeyi olduğu gibi anlatmaya gayret gösteriyor. çünkü bu hikayeden, alan turing’in zaten bir kahraman olduğu sonucu çıkıyor. bu bağlamda filmin anlatım tarzını çok beğendim. the ımitation game, tuning’in ailesinden de çok ciddi övgüler almış bir yapım. özellikle benedict cumberbatch’ın muhteşem bir tercih olduğuna ve alan turing ile ilgili sahip olduğu bilgilerden de övgüyle bahsediliyor. benim şahsi fikrim de bu yönde. bir sinemasever olarak bu rol için benedict cumberbatch’den daha iyi bir aktör düşünemiyorum. muhteşem bir hayat hikayesi, üst düzey, yetenekli aktörlerle birleşince ortaya böylesine muhteşem bir film çıkmış. benedict cumberbatch’ın en iyi erkek oyuncu dalında oscar alamamasının tek sebebi, the theory of everything filminde stephen hawking karakterini oynayan eddie redmayne’nin de en az alan turing kadar zor bir rolü çok başarılı bir şekilde oynamasından kaynaklanıyor.

alan turing, benim bu filme kadar adını hiçbir yerde duymadığım bir matematik dehası, filmden sonra bugüne kadar bu dahiden haberimin olmamasını oldukça yadırgadım çünkü 2. dünya savaşı, insanlık tarihi ile ilgili benim ilgimi çeken olaylardan bir tanesi. alan turing ve arkadaşlarının almanların enigma kodlarını çözmesi ve savaşı 2 yıl kısaltıp 14 milyon insanın ölmesini engellemeleri ingiliz hükümeti tarafından 50 yıl boyunca saklandı. bunun sebebi olası başka bir savaşta da bu tekniği tekrar kullanmayı amaçlalamaları. bu yüzden yıllar boyunca insanlar böyle bir insanın varlığından ve yaptığı işlerden habersiz yaşadı. savaştan sonra bir kahraman olması gereken alan turing, homoseksüel olduğu için ceza alıyor ve hapse gitmek yerine hormon tedavisi görmeyi kabul ediyor ve 1. yıl sonra intihar ediyor. 2013 yılında kraliçe elizabeth tarafından kendisinden kraliyet özrü dileniyor ve bugün kendisi bir savaş kahramanı ve belkide en önemlilerinden biri,. bu insanın böyle bir şekilde ölmesi insanlık tarihi için çok acı bir durum ve bir kara leke.

the ımitation game bir sinema filminden çok daha öte birşey çünkü bu film sayesinde milyonlarca insan artık alan turing’i tanıyor ve ona çok büyük saygı duyuyor. sinemanın geniş kitlelere bilgi ulaştırma gibi bir misyonun olduğunun en önemli kanıtı. bu bağlanda sinema, bana göre insanlık için en önemli sanat dallarından bir tanesidir. bu film olmasaydı ben ve benim gibi kişiler böyle bir insanın varlığında ve yaptığı hizmetlerden habersiz yaşayacaktı. alan turing kendine çok güvenen ve bu yüzden son derece ukala ve kendini beğenmiş bir insan. böyle bir insanın ukala ve kendini beğenmiş olması beni asla rahatsız etmiyor. çünkü adamın bilgisi, zekası yaptığı işlerden belli. normalde kendini beğenmişlik beni çok rahatsız eden bir özellik. alan turing’i daha iyi anlayabilmek için filmde nişanlısı joan’ın (keira knightley) ona söylediği sözleri yazmak istiyorum; "normal hiç kimse bunu yapamazdı, biliyorum ki şuanda alan turing'in yaptıkları olmasaydı var olmayacak bir şehrin birinden geçen bir trende olmuş olacak bir adamdan bilet almış olurdum." bu cümleyi anlayabildiğiniz ölçüde alan turing’in insanlık tarihi için ne ifade ettiğini daha iyi idrak edeceksiniz.

ayrıca film, andrew hodges’in yazdığı alan turing* isimli kitaptan da uzaktan olsa da etkilenmiş ve bu kitap filmin çıkışını sağlamış.son olarak, the ımitation game’in sinemanın prestijini arttıran bir yapım olduğunu söylemek istiyorum.
2 yıldan fazla önce
Sekyazar profil resmi
Sekyazar
Katil Naziler hikayeleri baydı lakin film güzel naziler katiller lakin amerika özgürlük elçisi hollywood da, başrol benedict yine iyi oynamış o da cebinden oynuyor adamı gören psikopat dahi imajını benimsiyor asıl büyük iş bu adama hanzo yu oynayacak yönetmende
2 yıldan fazla önce
dogukan.e profil resmi
dogukan.e
Alan Turing...Enigmayı çözen adam...Bilgisayarın atasını 2.dünya savaşı sırasında yapan adam...Nazilerin şifreleme sistemi çözerek savaşı 2 yıl kısaltıp,14 milyon insanın ölmesini engelleyen adam...
Film biraz ağır ilerliyor.Tek eksi yanı bu.Ama enigmayı çözen adamı "sherlock" un oynaması da ayrı bir güzellik olmuş.
neredeyse 3 yıl önce
alicancam profil resmi
alicancam
Bütün hikayeyi filme tam olarak vermemişler fakat verdikleriyle güzel bir kompozisyon oluşturmuşlar. Cumberbatch ın oyunculuğu mükemmel. Beklentilerimi karşılamadı. Yine de kötü bir fim diyemeyiz tabiki.
neredeyse 3 yıl önce
MeKa profil resmi
MeKa
Konu guzel ama kurgu yetersiz kalmis. Biyografik olmasi durumu kurtariyor benim acimdan. Ek olarak Benedict'in oyunculugu guzeldi.
neredeyse 3 yıl önce
muratmurat profil resmi
muratmurat
konusunun yanında vasat kalmış bir film. abartılacak tarafı yok sıradan olmuş..
neredeyse 3 yıl önce
mezemorta profil resmi
mezemorta
bayıldım, içinde o kadar çok detay var ki her biri için ayrı bir film çekilir. benim için başyapıtlar arasına girdi bu film
neredeyse 3 yıl önce
Geotitan profil resmi
Geotitan
zaten teknoloji askeri alanda kullanılan ekipmanlar sayesinde gelişmiştir
neredeyse 3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Şu anki bilgisayarların oluşturulmasındaki temel kaynaktır bu adamın tasarladığı Nazilerin Enigma şifresini kırma makinası... Modern teknolojinin ilerlemesinde önemli bir mihenk taşı olan bu kod kırıcıların beyni ise Alan Turing dir. Bize de bu başarılı filmi izlemek düşer sadece.
neredeyse 3 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
BBC filmi tadında, kurgusu, renk seçimi, bbc'nin Belgesellerini andırıyor. Alan Tuning insanlık tarihi için büyük bir insan, önemli bir bilim adamı... Benedict gibi yetenekli bir oyuncu tarafından canlandırılması ekstra bir saygı duruşu olarak tanımlanabilir. Keira Knightley'de oldukça başarılıydı. Toplumsal cinsiyetin bireyin üzerindeki etkileri var filmde ve Sadistik tavırları, toplumsallaşamayan bir dehanın ikilemlerini izleyeceksiniz. Bu senenin Oscar filmlerini her ne kadar zayıf bulsam da 2 saatinizi değerli kılacak bir yapıt.
neredeyse 3 yıl önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
Çok başarılı bir film olmuş 2014 filmleri içinde oskar ı bir çoğundan daha fazla hakediyor
neredeyse 3 yıl önce
Senemini profil resmi
Senemini
Mevcut oscarlik filmler arasinda en iyilerden biri. Fazla soze gerek yok, her seyiyle tam kararindaydi. Cok begendim.
neredeyse 3 yıl önce
lambayapufde profil resmi
lambayapufde
enigmayı çözmek amaçlı yola çıkılmış bir film. konu itibari ile oldukça iyi ancak daha etkileyici sahneler çekilebilirdi..
neredeyse 3 yıl önce
Agent47 profil resmi
Agent47
fena değildi. daha iyi çekilebilirdi. kim bilir açıklanmamış ne tarihi sırlar vardır diye de düşünüyor insan.
neredeyse 3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Yılın oscar adaylarından. Alacağını düşünmesem de çok güzel bir filmdi. Biraz sıkıcı ilerliyor film fakat bittiğinde hayran kaldım. Biyografik filmler zaten her zaman beni daha çok etkiliyor ve böyle tarihe yön vermiş çok üst insanlar olunca beğenmemek elimde olmuyor neredeyse :)
3 yıl önce
Numenor profil resmi
Numenor
Turing ismini üniversitede bir hocam sayesinde duymuştum. Hikayesini kısmen bildiğim için film bana biraz yavan geldi. Bir dehayı anlatırken bu kadar yüzeysel olunmamalıydı. Kötü değil ama çok daha güzel olabilirdi.
3 yıl önce
Peris profil resmi
Peris
Son zamanlarda çekilen iyi filmlerden. Yinede bir kaç kusuru var. filmdeki zamanlar arasındaki geçişler net değildi. tabi bu Turing'in trajedisini gölgeliyor. Cumberbatch iyi performans sergilemiş ancak yine de eksik bişeyler var. sanırım filmin son kısmı oldu bittiye geldiğinden performansı havada kalıyor...
3 yıl önce
CagoTR profil resmi
CagoTR
3 saat bile az olurdu bu film için ama nedense film ittire ittire 2 saat sürdü. Bazı önemli yerler, detaya girilerek işlenseydi ve oyunculuk daha iyi olabilseydi kesinlikle akıl oyunlarından bir tık daha üstte bir matematik filmi izleyecektik ama bunla da yetinmeyi bilecez artık, her şeye rağmen kaliteliydi, bu film kıtlığında iyi gitti tavsiye ederim. 8/10
3 yıl önce
Porpolog profil resmi
Porpolog
Konu o kadar sağlam ki çekilen filme bak ya hüsran . Benedict garibim napsın tek başına :(
3 yıl önce
yabann profil resmi
yabann
Güzel filmdi gercek hayat hikayelerini ayrı seviyor insan . İzlenmesi gereken bir film oldugunu düşünüyorum . Süper bir film değil fakat ortalama üstü diyebilirim . Daha iyi bir yönetmen ve bütçe ile bu hikaye çok daha iyi olabilirdi.
3 yıl önce
gkhn. profil resmi
gkhn.
Beklentim çok mu yüksekti nedir bilmiyorum ama beğenmedim. Daha doğrusu güzeldi ama çok sıradan işlenmiş buldum. Makinenin yapımı,yapımdan sonraki sıkıntılı süreç ve işe yaraması daha güzel anlatılabilirdi. Filmin 2 güzel yanı var. 1. gerçek bir hikaye olması 2. ise Benedict Cumberbatch güzel oyunculuğu.
3 yıl önce
hezarfen profil resmi
hezarfen
benedict cumberbatch ve matthew goode hatrına açtım izledim ama bu film hiiiiiçççç olmamış alan turingin hakkını verememiş akış güzel ama çok alelacele olmuş ve klişelerle doluydu yani o alan turingin dehasına bu film yavan kalmış kısacası benedict hatrına bile olmamış(şimdi beni yerden yere vuracaklar lakin belirtmezsem olmaz benedictin oyunculuğuda çok abartı geldi bana yada filmi beğenmediğimden öyle geldi bilemedim )
3 yıl önce
tugbadursun profil resmi
tugbadursun
Bilgisayar fikrini teorik olarak ortaya atan büyük deha Alan Turing'in hayatını anlatan çok güzel bir film olmuş :)
3 yıl önce
Porpolog profil resmi
Porpolog
Sherlock ah :) Benedict reyizden güzel bi film geliyo D:
3 yıl önce
Sgizzem profil resmi
Sgizzem
benedict yine harikalar yaratıcak :)
3 yıl önce
VeniVidiWatched profil resmi
VeniVidiWatched
Sırf şu adam için izlicem
3 yıl önce

The Imitation Game filmini beğenenler

The Imitation Game filmini içeren raflar

The Imitation Game filmi hakkında ilgi çekici içerikler