İrlandalı (The Irishman) (2019)

İrlandalı (2019)The Irishman

Puan 7.7 / 10
Senin Puanın
Etiketler Dram, Gerilim, Suç
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
209 dakika
109
10
259
63
Couldhard profil fotoğrafı
Couldhard
Mini bir dizi olsa daha güzel bir yapım olabilirdi, aynı zamanda seyir zevki daha yüksek olurdu
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
Oyunculuk efsane ama onun dışında gerçekten sadece intihar sebebi bir filmdi. İnanılmaz ağır, durağan ve sabit bir filmdi. Başladığı andan bittiği ana kadar tek çizgide ilerledi ve gerçekten içimi kıydı.
error_outline
2 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
Klasik bir romanı okumaktan nasıl zevk aldıysam bundan da aynı zevki aldım. Gerçek bir sinema şaheseri, mükemmel bir sanat eseri.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Stranger profil fotoğrafı
Stranger
Çok uzun bir film beyler. Çok çok vaktiniz varsa izleyin. Herhangi bir aksiyon yok. Gizem yok. Bir suç filmi ama klasik mafya tarzı. Öyle zeka gerektiren bir soygun vs. yok.
error_outline
2 yıldan fazla önce
poyeta profil fotoğrafı
poyeta
Ustalar geçidi olduğu su götürmez bir gerçek ama maalesef sürükleyicilikte sınıfta kalıyor.
error_outline
2 yıldan fazla önce
phoeniks profil fotoğrafı
phoeniks
Hakikaten de ustadan yıldızlar geçidi br film efsane olmuş.
error_outline
2 yıldan fazla önce
husevni profil fotoğrafı
husevni
Tek oturuşta izlenmesi gereken filmlerden çünkü çok fazla karakter var ve bu ilişkileri akılda tutmak zor olabiliyor.Benim gibi bu tarz filmleri sevmeyenlerdenseniz sizi yorabilir.Filmin bu kadar patlamasının sebebi de oyuncu kadrosu ve tabi ki süresi.Yönetmeninden oyunculara 'eski dostlar filmi' olmuş :)
error_outline
2 yıldan fazla önce
Peris profil fotoğrafı
Peris
İki oturuşta ancak bir saatini bitirebildim. Efectlerden gözüm kanadı. Ustaları gençleştirmişler ama kim kaç yaşında bir türlü anlayamadım. Hele o burunlar. Sanki bütün ekran burundan ibaret. Keşke eski usul makyaj veya yaşlılığı başkasının gençliği başkasının oynadığı bir film olsaydı. Kimse dövmeyecekse filmin en büyük sorunu yanlış oyuncu seçimi.
error_outline
2 yıldan fazla önce
serkan2335 profil fotoğrafı
serkan2335
Mükemmel bir film.Uzun sürmesine karşın çok akıcı ırıshman,Film yıldızları ile muhteşem olmuş.
error_outline
2 yıldan fazla önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Scorsese'i yeniden sahalarda görmek güzel. İtalyan göçmenler, mafyası, savaş gazisi, ailesi konseptlerini en etkileyici şekilde aktaran yönetmendir bence. Ve sinema dünyasına kattığı filmler kesinlikle hakkı ödenemez filmlerdir. Ve oyuncuları ile ve müzikleri ile ve mekanları ile ve ilişkileri ile ve aksiyonuyla. Robert de Niro da A Bronx Tale gibi bir şaheserin sahibidir. Bunca tematik yaklaşımın ardından hem fikir, hem yapımcılıkta bir araya gelmeleri beni çok mutlu etti. Sonuçta ikisinin de yoğunlaştığı noktalar farklıydı ve birlikte çalışmaları politik bir hikaye de doğurmuş oldu. Jack Nicholson'un oynadığı Hoffa filmini henüz izlemedim ama kıyıda köşede kalan filmlerimden biri olduğunu bana hatırlattı ve hemen ona geçeceğim. Sendikalar, destekçileri, kirli paraları, çeteleşmeler ve mafya olgularını kendi aralarında benzeşen ve ayrışan yönlerini tartışırken ucundan da olsa bir ahlak sorgulatması yapıyor. Özellikle eski filmlerindeki suça bulaşan bedelini öder. Sadakat'in karşılığı daima mükafattır, aileden olmayan desteklenmez, cinayetler mesleki bir yerden işlenir. Ölüye saygı duyulur. Düşüncelerini yer yer göstermiş yalnız bu sefer sanki mafyacılık oynayan bir çocuğun artık olgunlaştığına dair bir iz de vardı. Katolik tutumundan bir idealist kadar taviz vermeyişiyle iradesini kıskandırtıyor. Çoğu sahnede Meryem İsa göstererek şimdiye kadar suç işleyen tüm insanların günahlarını yükleniyor ve adlarını temizliyor. Bunu da günah çıkararak yapıyor film. Hiçbir şey için geç değildir insanın pişman olması için, vicdanını dinlemesi için hep bir fırsat vardır. Ne kadar zaman geçerse geçsin insan yaptıklarıyla hatırlanır ama kendini tanımanın sınırı yoktur. Yapılan iş evleri boyamak gibi görünse dahi ki bu çok masum bir yaklaşımdır; kırmızı, kan katoliklerde lanetli olandır da kutsal olan da. Sanırım biraz buradan bakılması gerek. İnsan acımasız, cani bir katil de olsa aslında çaresiz ve aciz bir varlıktır. Öyleyse çıldırmamak, suç işlememek için gerekçemiz, bizi tutan şey nedir? Aile mi film bunun cevabını veriyor. İdealler mi? Tekrar düşünün. İstikrar ya da irade olabilir mi? Ih ıh. Geriye ne kalıyorsa odur. Scorsese'in hayatından geriye kalanlar; kesinlikle mafya akrabaları, arkadaşları vardı yoksa insan bu kadar bu dünyanın içinde olamaz ya da toplumsal ahlak anlayışı tarafından olmamalı. O bu hayatı yaşamadı ve nedenini bizlere göstermek istedi. En güzeli bunu paylaşmak istemesi. Ölen aktörleri analım. Scorsese babaları onları en güzel şekilde andı. Diğer büyük yönetmenlere göndermeleri ile. Godfather benzerliği taşıyan bir sahne, Mobsters iki, Goodfellas e herılt yani peki ya Frank Capra? Hayatını değiştirmek isteyen bir insanın gizlediği bir ad olabilir ancak.. İnsan hayatını değiştirmeye kendini tanımayı reddetmeyerek başlar. Yoksa duyduğuma göre evleri boyuyormuşsun sözü tek taraflı kalır. O da insanın göz boyamasından başka bir şey değildir. En başta da kendi gözünü.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
tugberto profil fotoğrafı
tugberto
Biraz fazla uzun sanki, ama Martin baba çekince yıldız yağmış filme.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Belki ben de aynı sözleri söyleyeceğim ama bir oturuşta izleyin ve tadını çıkarın. İzlerken keşke sinemada izleyebilseymişiz dedim. Ders niteliğindeki üstatların oyunculuklarıyla, kurgusu, çekimi, makyajı, şusu busuyla iyi ki sinemada izlemişim hissiyle müthiş bir haz verirdi. Şimdiden alacağı ödüller hayırlı olsun.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Hamkon profil fotoğrafı
Hamkon
Gerçekten etkilendim. Evet süre uzun, geçişler bayabiliyor ama film izliyorum diyen herkesin izlemesi gerekli. Yeni nesil oyuncular izlesin de oyunculuk nedir öğrensin. Konuya gelince bence çok orijinal konusu var. Duygusallık da cabası...
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Arcadia profil fotoğrafı
Arcadia
Bak şimdi sosyal medya etkisini, süresini filan bir kenara bırakın, özellikle performans açısından alt sınıflara gösterilen bir ders gibiydi. Yaşlı kurtlar vadinin kime ait olduğunu gösterdiler.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
starch profil fotoğrafı
starch
İki bölüm halinde izledim. Sorun bende. Üçbuçuk saat sabit kalabilmem mümkün değil. Yoksa film asla sıkıcı değil, aksine akıcı ve göz kırpmadan izleniyor. Son sahnesi burnumun direğini sızlattı... Ustaların biraraya gelip böyle bir şaheseri çekmeleri biz sinemaseverlerin eşi bulunmaz bir güzellikle buluşmamızı sağladı. Scorsese, De Niro, Pesci, Pacino; ustalıklarını ortaya koymuşlar. Baba filmini düşündüm hep...Adeta o efsaneyi tekrarlamaya kalkmışlar gibi. Ve Evde Tek Başına'nın Altın dişli hırsızını...Müziklerine bayıldım. Işık, renkler titizlikle ayarlanmıştı. De Niro'ya maviş gözler pek yakışmış..Film, Oscar heykelciklerini toplar diye düşünüyorum.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce