İrlandalı (The Irishman) (2019)

İrlandalı (2019)The Irishman

Puan 8.2 (37 kullanıcı)
Senin Puanın
Etiketler Dram, Gerilim, Gerçekçi
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
209 dakika
77
2
172
49
phoeniks profil resmi
phoeniks
Hakikaten de ustadan yıldızlar geçidi br film efsane olmuş.
report_problem
2 ay önce
husevni profil resmi
husevni
Tek oturuşta izlenmesi gereken filmlerden çünkü çok fazla karakter var ve bu ilişkileri akılda tutmak zor olabiliyor.Benim gibi bu tarz filmleri sevmeyenlerdenseniz sizi yorabilir.Filmin bu kadar patlamasının sebebi de oyuncu kadrosu ve tabi ki süresi.Yönetmeninden oyunculara 'eski dostlar filmi' olmuş :)
report_problem
2 ay önce
Peris profil resmi
Peris
İki oturuşta ancak bir saatini bitirebildim. Efectlerden gözüm kanadı. Ustaları gençleştirmişler ama kim kaç yaşında bir türlü anlayamadım. Hele o burunlar. Sanki bütün ekran burundan ibaret. Keşke eski usul makyaj veya yaşlılığı başkasının gençliği başkasının oynadığı bir film olsaydı. Kimse dövmeyecekse filmin en büyük sorunu yanlış oyuncu seçimi.
report_problem
3 ay önce
serkan2335 profil resmi
serkan2335
Mükemmel bir film.Uzun sürmesine karşın çok akıcı ırıshman,Film yıldızları ile muhteşem olmuş.
report_problem
3 ay önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Scorsese'i yeniden sahalarda görmek güzel. İtalyan göçmenler, mafyası, savaş gazisi, ailesi konseptlerini en etkileyici şekilde aktaran yönetmendir bence. Ve sinema dünyasına kattığı filmler kesinlikle hakkı ödenemez filmlerdir. Ve oyuncuları ile ve müzikleri ile ve mekanları ile ve ilişkileri ile ve aksiyonuyla. Robert de Niro da A Bronx Tale gibi bir şaheserin sahibidir. Bunca tematik yaklaşımın ardından hem fikir, hem yapımcılıkta bir araya gelmeleri beni çok mutlu etti. Sonuçta ikisinin de yoğunlaştığı noktalar farklıydı ve birlikte çalışmaları politik bir hikaye de doğurmuş oldu. Jack Nicholson'un oynadığı Hoffa filmini henüz izlemedim ama kıyıda köşede kalan filmlerimden biri olduğunu bana hatırlattı ve hemen ona geçeceğim. Sendikalar, destekçileri, kirli paraları, çeteleşmeler ve mafya olgularını kendi aralarında benzeşen ve ayrışan yönlerini tartışırken ucundan da olsa bir ahlak sorgulatması yapıyor. Özellikle eski filmlerindeki suça bulaşan bedelini öder. Sadakat'in karşılığı daima mükafattır, aileden olmayan desteklenmez, cinayetler mesleki bir yerden işlenir. Ölüye saygı duyulur. Düşüncelerini yer yer göstermiş yalnız bu sefer sanki mafyacılık oynayan bir çocuğun artık olgunlaştığına dair bir iz de vardı. Katolik tutumundan bir idealist kadar taviz vermeyişiyle iradesini kıskandırtıyor. Çoğu sahnede Meryem İsa göstererek şimdiye kadar suç işleyen tüm insanların günahlarını yükleniyor ve adlarını temizliyor. Bunu da günah çıkararak yapıyor film. Hiçbir şey için geç değildir insanın pişman olması için, vicdanını dinlemesi için hep bir fırsat vardır. Ne kadar zaman geçerse geçsin insan yaptıklarıyla hatırlanır ama kendini tanımanın sınırı yoktur. Yapılan iş evleri boyamak gibi görünse dahi ki bu çok masum bir yaklaşımdır; kırmızı, kan katoliklerde lanetli olandır da kutsal olan da. Sanırım biraz buradan bakılması gerek. İnsan acımasız, cani bir katil de olsa aslında çaresiz ve aciz bir varlıktır. Öyleyse çıldırmamak, suç işlememek için gerekçemiz, bizi tutan şey nedir? Aile mi film bunun cevabını veriyor. İdealler mi? Tekrar düşünün. İstikrar ya da irade olabilir mi? Ih ıh. Geriye ne kalıyorsa odur. Scorsese'in hayatından geriye kalanlar; kesinlikle mafya akrabaları, arkadaşları vardı yoksa insan bu kadar bu dünyanın içinde olamaz ya da toplumsal ahlak anlayışı tarafından olmamalı. O bu hayatı yaşamadı ve nedenini bizlere göstermek istedi. En güzeli bunu paylaşmak istemesi. Ölen aktörleri analım. Scorsese babaları onları en güzel şekilde andı. Diğer büyük yönetmenlere göndermeleri ile. Godfather benzerliği taşıyan bir sahne, Mobsters iki, Goodfellas e herılt yani peki ya Frank Capra? Hayatını değiştirmek isteyen bir insanın gizlediği bir ad olabilir ancak.. İnsan hayatını değiştirmeye kendini tanımayı reddetmeyerek başlar. Yoksa duyduğuma göre evleri boyuyormuşsun sözü tek taraflı kalır. O da insanın göz boyamasından başka bir şey değildir. En başta da kendi gözünü.
report_problem
3 ay önce
tugberto profil resmi
tugberto
Biraz fazla uzun sanki, ama Martin baba çekince yıldız yağmış filme.
report_problem
4 ay önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Belki ben de aynı sözleri söyleyeceğim ama bir oturuşta izleyin ve tadını çıkarın. İzlerken keşke sinemada izleyebilseymişiz dedim. Ders niteliğindeki üstatların oyunculuklarıyla, kurgusu, çekimi, makyajı, şusu busuyla iyi ki sinemada izlemişim hissiyle müthiş bir haz verirdi. Şimdiden alacağı ödüller hayırlı olsun.
report_problem
4 ay önce
Hamkon profil resmi
Hamkon
Gerçekten etkilendim. Evet süre uzun, geçişler bayabiliyor ama film izliyorum diyen herkesin izlemesi gerekli. Yeni nesil oyuncular izlesin de oyunculuk nedir öğrensin. Konuya gelince bence çok orijinal konusu var. Duygusallık da cabası...
report_problem
4 ay önce
Arcadia profil resmi
Arcadia
Bak şimdi sosyal medya etkisini, süresini filan bir kenara bırakın, özellikle performans açısından alt sınıflara gösterilen bir ders gibiydi. Yaşlı kurtlar vadinin kime ait olduğunu gösterdiler.
report_problem
4 ay önce
starch profil resmi
starch
İki bölüm halinde izledim. Sorun bende. Üçbuçuk saat sabit kalabilmem mümkün değil. Yoksa film asla sıkıcı değil, aksine akıcı ve göz kırpmadan izleniyor. Son sahnesi burnumun direğini sızlattı... Ustaların biraraya gelip böyle bir şaheseri çekmeleri biz sinemaseverlerin eşi bulunmaz bir güzellikle buluşmamızı sağladı. Scorsese, De Niro, Pesci, Pacino; ustalıklarını ortaya koymuşlar. Baba filmini düşündüm hep...Adeta o efsaneyi tekrarlamaya kalkmışlar gibi. Ve Evde Tek Başına'nın Altın dişli hırsızını...Müziklerine bayıldım. Işık, renkler titizlikle ayarlanmıştı. De Niro'ya maviş gözler pek yakışmış..Film, Oscar heykelciklerini toplar diye düşünüyorum.
report_problem
4 ay önce
Neutrino profil resmi
Neutrino
Joe pesci’ye Oscar’ı şimdiden teslim ediyorum.
report_problem
4 ay önce
Mine.Ce profil resmi
Mine.Ce
"Duyduğuma göre evleri boyuyormuşsun !"
Buram buram kalite kokan tipik bir Martin Scorsese filmi izledim. Joe Pesci'nin oyuculuğu fena! , hele yaşlı hali. Al Pacino tapılası, De Niro eşi benzeri yok. 3,5 saat nasıl olacak derken, şahane karelerle ve 80'ine merdiven dayamış delikanlıların muhteşem oyunculuklarıyla bir seferde bitirdim. Bu uzunlukta ve bu kadar sağlam prodüksiyona sahip bir filmi yapmaya yanaşmayan şirketleri anlıyorum. Ama sanırım şimdi pişman olmuşlardır, çünkü gişesi çok iyi olurdu kesin.Ben de sinema perdesinde izlemeyi tercih ederdim doğrusu böyle bir filmi. Netflix , sonunda iyi filme para yatırmak gerktiğini öğrenmiştir umarım ve devamı gelir. Filmden sonra; 25 dakikalık Scorsese, Pesci, Al Pacino ve De Niro'nun yer aldığı söyleşiyi de izlemeyi unutmayın lütfen. İyi seyirler...
report_problem
4 ay önce
BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
Martin Scorsese yıllar sonra 3 efsane ismi bir araya getirip film çekecek de o film kötü olacak mümkün mü ? Değil elbette. İlk olarak hikaye anlatımı kusursuz diyebilirim süresi 3.5 saat olmasına rağmen bende öyle akıp gitti ki film, kesintisiz izledim. Oyunculuklara bir şey diyemeyiz zaten yaşlanmış olabilirler ama hala çok iyiler. Sonra bu yapım eski zamanlara götürdü beni sanki 80' lerdeymişim de bu filmi izliyormuşum gibi hissettim. Sadece kurguda ve yapılan gençleştirme işlemlerinde bir kaç sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle izleyin. 8/10
report_problem
4 ay önce
GamerPC16 profil resmi
GamerPC16
Evet yaşlanmışlar evet hareket kabiliyetleri kısıtlı vs vs.. Fakat efsaneler. Bence ilk ve son filmleri. Tahminim bu sene Osacar ın bir köşesinden tutacak.
report_problem
4 ay önce
PorcoRosso profil resmi
PorcoRosso
İzlerken birkaç kez "Oscar benim" dediğini duydum filmin. :) 10 yılı aşkın süredir konuşulan, çekilmesi beklenen bir yapımın başarısını adeta dile dökmesiydi bu.

Netflix'in ilk ilanından sonra açıkçası beklentim fazla değildi. Fragmanlar gelmeden önce biraz ustalara saygı köşesi olur diye de düşünmüyor değildim. Yalnız, fragmanları izledikçe heyecanım tavan yaptı. Sonuç olarak dün gece itibarıyla filmi izledim ve sene boyunca birçok yapımı büyük umutla izleyip hayal kırıklığına uğramış biri olarak beklediğimi fazlasıyla aldığım bir işle, şaheserle karşılaştım.

10/10
report_problem
4 ay önce