Kutsal Geyiğin Ölümü (The Killing of a Sacred Deer) (2017)

Kutsal Geyiğin Ölümü (2017)
The Killing of a Sacred Deer

Puan Like 8.4 / 30 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Dram, Psikoloji, Gerilim
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
121 dakika
.Simurg The Killing of a Sacred Deer’da yönetmen izleyiciyi işlevsiz olan ve kendi içerisinde büyük bir dengesizlikte bozuk bir yapıya sahip olan bir ailenin içerisine sokuyor. Ergenliğindeki bir çocuğun ailenin içerisine karizmatik bir cerrahı sokması ve daha sonra bütün her şeyin beklenmedik bir şekilde ters gitmesiyle olayların ekranda vuku bulacağı filmde cerrahı Colin Farrell canlandıracak ve cerrahın eşi rolünde ise karşımıza Nicole Kidman çıkacak.

Yorumlar

sisyphel profil resmi
sisyphel
Lanthimos gerçekten iyi bir gözlemci.dogtooth'ta olduğu gibi gene aile kavramı ve hegomani çarpıcı bir şekilde işlenmiş, adalet kavramının mitolojiyle harmanlanması görünürlüğünü biraz gizlese de, güzel diyaloglar var, özellikle Kim karakterinin vuku bulacak olayları kabullenmesinden sonra öldürülecek olan aile bireyi üzerine babasıyla yaptığı konuşma: muazzam. Dogtooth'ta da böyle çarpılmıştım, sonrasında Lanthimos'un senaryosundan etkilendiği Meksika filmini izleyince bir hayli şaşırdım. gayet başarılı bir yapım, masumluğu üzerine kuşku ihtimali asla vermediğimiz ''kurumların'' samimiyeti eleştirisi çok başarılı, ahlak ve vicdan tanımlarımız yerden yere vurulmuş, yaşamda kal dürtüsü ve verimli döl-ilerleyebilecek olan form kıstası; koşulsuz (!) diye tanımlanan aile sevgisi duygusunun ne kadar evrimsel olduğunu gözler önüne seriyor.,
9 ay önce
tugced profil resmi
tugced
Yani güldürücü bi tarafı var örneğin ilkokulda Ingilizce dersinde hoca birbirimizle konuşma uyulamaları yapardı aynı onun gibiydi diyaloglar o yüzden kapatamadım sanırım :D hem izlettiriyor hem de sağ sola baktırıyor tamamiyle içine gömülemiyorsun ya da ben öyle hissettim bilemiyorum zaman olarakta evet gereksiz detaylardan dolayı 2 saat fazlaydı ama onun haricinde ilgisini çeken izleyebilir.
9 ay önce
Lalaith profil resmi
Lalaith
İlişkilendirildiği mitolojik hikaye ile ilişkisini çok üstü kapalı ve zorlama buldum. Martin karakterinin eylemlerindeki motivasyon ortadaydı ama “mitolojik tanrısallığının” zemini yoktu ki çok ama çok büyük bir eksik. Her ne kadar müzik ve görüntü gergin bir ortam yaratsa da, özellikle Martin karakterinin zeminsizliği filmi benim için etkisiz kıldı. Zayıftı.
1 yıl önce
trevor profil resmi
trevor
evet çok kötü değil. senaryosu daha çok kuzey avrupa sineması kıvamında, belli bi azınlığın dilinden düşürmediği ama çok kişi tarafından bilinmeyenlerden.
1 yıldan fazla önce
pinkbutterfly profil resmi
pinkbutterfly
saçma sapan bir film.. sırf değişik bir film çıkaracağız diye saçmalamışlar.. konu çok havada kaldı.. bazı şeylere doğru düzgün açıklık bile getirmediler.. boş bir film.. ilk dakikaları ilgi çekici olsa da ilerleyen dakikalarda sıkılmaya başladım.. süresi de gereksiz uzun.. ve çok yavaş ilerliyor hadi artık sadede gelin sonunu açıklayın sonunda ne olacak acaba diye düşünürken saçma salak bir şekilde bitti.. colin farrell ve nicole kidman oynuyor diyede filmi beğenecek değilim.. kısacası filmi beğenmedim.. puanım : 5.5
1 yıldan fazla önce
heaven95 profil resmi
heaven95
Şu vakte kadar birçok farklı türde oyuncunun yönetmenin filmini izledim. İzlemek için vakit öldürmek için değil anlayarak en azından anlamaya çalışarak. Fakat hayatımda böyle bir film izlemedim.. Bence harikaydı.. Normalde filmleri giriş ila gelişme arasında bir vakitte çözerim. Fakat bu filmi sonu geldi izledim bitirdim hala kör noktalar var.. Buda biraz sinir bozucu diğer izlediğim filmlere hakaret gibi oldu sanki..
1 yıldan fazla önce
beyincik profil resmi
beyincik
yönetmenin her filmde olduğu gibi yine basiti karmaşıklaştırma ve kulagını tersten tutma eğilimi sinir bozucu. bu adama hiç ısınamayacağım.
1 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
The Lobster ile hayranı olduğum Colin Farrell,yine harikalar yaratmış film beni gerim gerim gerdi absürdlükten hoşlanan biri olarak son sahnelere doğru şaşkınlığımı gizleyemedim üst açının ve diğer açıların ustaca kullanışı yönetmenin mükemmelliyetçilik anlayaşını benimsediği hissini uyandırdı gerilmek isteyen gece yüksek seste izlemesi tavsiye olunur..
1 yıldan fazla önce
.Simurg profil resmi
.Simurg
Yönetmenin tarzını sevmiyorum aslında çok rahatsız edici çünkü. Yalnız bu filmi rahatsız edici sahnelerine rağmen beğendim. anlatmak istediğini izleyiciye çok başarılı bir şekilde aktarıyor. Müzikler de çok etkileyiciydi sizi daha da heyecanlandırıyor bir yandan rahatsız ediyor ve filmin içine çekiyor. Colin Farrel ve o sinir bozucu çocuğun oyunculukları muazzamdı. İzleyecekseniz sakin bir kafayla izlemenizi tavsiye ederim.
1 yıldan fazla önce
mnvrndr profil resmi
mnvrndr
Gerilimli müzikleri,karakterlerin tuhaf ve saçma diyalogları,donuk bakışları birleşip yönetmenin söylemek istediğiyle bütünleşmiş.İzlerken sinirlerim bozuldu ama film bir şekilde kendini izlettirdi.
1 yıldan fazla önce
starch profil resmi
starch
Filmin süresi çok uzun. Gereksiz sahneleri çıkarsak 45 dakikada biter. 2 saatim boşa gitti. Filmin yarısında yavaşlıktan uykum geldi. Konu, senaryo güzel değildi. Hoşuma giden bir kaç sahne çekimi oldu, hepsi o...
1 yıldan fazla önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Yorgos yine yapmış yapacağını.. Oturup düşününce gerilecek, rahatsız olacak öyle matah bir konu yok ama o oyuncuların donuk bakışları mı desem tam yerinde çalan müzikleri mi desem çekim açıları mı desem bilmiyorum izlerken her yeriniz uyuşuyor. Dogthoot ne kadar mide bulandırıcıysa bu film de o kadar sinir bozucu ama benim için hepsinden önde hala Lobster var
1 yıldan fazla önce
UNALILK profil resmi
UNALILK
Gizem var, gerilim fazlasıyla var, oyunculuk harika, ama bana biraz ağır geldi ...
1 yıldan fazla önce
Mine.Ce profil resmi
Mine.Ce
Sıkılmadan izledim fakat yönetmenin en iyi filmi tabi ki diyemem. Colin Farrell ve Barry Keoghan'ın oyunuculukları çok iyiydi, Nicole ne yazık ki Lanthimos tarzına uyum sağlayamamış göründü bana. O rahatsız edici müzikler filmin başarılı noktalarından biriydi. Mitolojik ve felsefik yanı zaten ortada. Kısacası kesinlikle ortanın üzerinde ama muhteşem değil. İzlenebilirliği yüksek fakat yönetmenin tarzına alışık değilseniz biraz rahatsız edici. İyi seyirler...
1 yıldan fazla önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Yorgos Lanthimo'un kafası çok başka, çok tuhaf. Yine beğendiğim bir film oldu. Farklı ve özgün bir senaryo, kusursuz oyunculuklar ve o susmak bilmeyen rahatsız edici müzikler. Güzeldi, beğendim.
1 yıldan fazla önce
digigirl profil resmi
digigirl
2saat nasıl geçti anlamadım.Çok tezat yorumlar var;ya nefret edilip yönetmen eleştirilmiş ya da çok beğenilmiş.Beni tam 12 den yakaladı.Sanırım beğenilmemesi;içimizdeki o karanlığa fazlasıyla gerçekçi temasından kaynaklanıyor.Duygusal hazmı zor bir film 10/10
1 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Yorgos Lanthimos’un kafası nasıl çalışıyor bilmiyorum ama başarısını daha da artırmış. Bu da beklentiyi yükseltiyor. Mitolojik hikâyeleri seven, metaforların hakim olduğu, insanın düşünmesini, sorular sormasını ve sorgulatmayı iyi biliyor. (Dikkat ettiyseniz filmlerinin isimleri hep hayvan türleri ile ilgili. Film yapmaya devam ederse bununla ilgili bir beklentim var.) Olumsuz eleştiriler daha fazla olsa da bir kenara bırakarak izleyin. Yaşamınıza şöyle bir göz attırtıp, insanlarla ve aile ilişkilerinizi sorgulatıp, bencilliğe bir yeni bir tanım arayışınıza girebilirsiniz. Kafa dağınıklığı etkisi bıraksa da zihnimden geçenlerin tam cümlelere dökemesem de hakikatın zorluğu ve sorusunu sorgulamak gibi uzun bir süre bıraktığı etkiyi ve filmi düşünmeye devam edeceğim.
1 yıldan fazla önce
fir profil resmi
fir
ritmik olmayan düz diyaloglarla ve araya girip rahatsız hissettiren müziklerle birlikte,Lanthimos huzursuzluk yaratmayı çok iyi başarmış..||En sevdiklerim arasında olan Groundog's Day selamını da ayrıca beğendim :> Üzerine düşünülebilecek bir film olması,yaşam,ölüm,aile gibi kavramları sorgulatması açısından benim epey hoşuma giden bir film oldu.İzlemenizi tabii ki tavsıye ediyorum!!! Yorumu da Jackues Tati'nin o çok sevdiğim sözü ile bitireyim '' Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.'' Şimdiden iyi seyirler tüm izleyecek olanlara.Kaçırmayın ;)
1 yıldan fazla önce
Raziye. profil resmi
Raziye.
Yorgos Lanthimos un sineması alışkın olduğumuz filmlerin dışında kalıyor.En belirgin olan diyaloglar oyuncular neredeyse hiç mimik kullanmadan konuşuyorlar,ruhsuz duygusuz bir robot gibi,donuk bakışlar sanki bir şey olmuşta biz kaçırmışız ve en baştan filmin havası bizi geriyor,enteresan sahneler ve repliklerle rahatsız ediyor bir yandan da hipnoz edilmiş gibi izlettirmeye devam ediyor.İki filminde de(lobster-dogtooth) karakter ve toplumsal eleştiriyi kendine has tarzıyla seyirciye aktarmıştı,bu filmde ek olarak senaryo kısasa kısas temasında ilerliyor ve öyle bir anlatmış ki empati kurdurmuyor adam,seyirciye ''sen sadece izle filmin karakterlerini benimseme''diyor resmen,ya da ben öyle hissettim bilmiyorum.Eleştirebileceğim tek şey ağır ilerlemesi ama onu da diyemiyorum adamın tarzı bu?Yani filmi beğenen taraftayım??
1 yıldan fazla önce
MehmetYurdakul profil resmi
MehmetYurdakul
Lobster cı olun :-)
1 yıldan fazla önce
MehmetYurdakul profil resmi
MehmetYurdakul
Aklıma gelen tek şey saf-katıksız adalet olgusu oldu ...
Sinir bozucu, kitlenerek kaldığın türden bir adalet ,
Haksız mı ?
Değil...
Haklı mı ?
Ona da evet diyemiyorsun ....
Yönetmenin, senaristin yunan mitolojisinden esinlenerek yaptığı bir çalışma…
Kutsal geyik öldürüldü diye yellerin esmesini durduran Artemis , aile arasına sızan Martine olmuş.
Ben her ne kadar buna inanmasam da filmde insanın yaşam içgüdüsünün, ailesinin ölümünü isteyecek kadar fazla olduğunu acımasız şekilde yüzümüze vurmaya çalışıyor…
Bence her şeyi hiçe sayacak , aslolan katıksız sevgiye inanın… ;-)
1 yıldan fazla önce
vuslatarca profil resmi
vuslatarca
Yaklaşık 1 hafta önce sinemada izledim fakat izlediğim günden beri film aklımda.. o kadar güzelki! en az diğer tüm Yorgos Lanthimos filmleri kadar güzel.. unutamayacağım filmler arasına girdi. kesinlikle ve kesinlikle izleyin! 10/10
1 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Çok büyük beklentilerle gitmiştim ama beklentilerimi de aştı. Bu adamın kafası, nasıl bir kafadır, film boyunca onu düşündüm. Böyle işler çıkaran birinin eşi dostu olmak istemezdim doğrusu, izleyicisi olmak daha güvenli çünkü :) Filme gelirsek, başlarda donuk bakışlar, hiç değişmeyen ses tonları rahatsız edecek gibi geliyor ama izledikçe filmin asıl gerilimini bu öğelerin verdiğini anlıyorsunuz. Kamera açıları da sizi karakterlerden soyutlayip, olanlara müdahale edememenin çaresizliğini yaşatmak için özellikle ayarlanmış gibiydi. Böylece film süresince güvensizlik hissi hakim oluyor. Oyuncu seçimine zaten diyecek yoktu.Colin Farrel özellikle süper bir seçim olmuş. Filme katkısı inanılmazdı. Konu empati kurmaya bu kadar musait olmasına rağmen, asla empatiye vaktiniz kalmayacak. Kalbiniz küt küt atarken ve mideniz ağrırken böyle şeylere vakit bulmayı beklemeyin. Bir yerden sonra filmin sonundan bile ümidi kestim ben. Film yarıda bitse, eksiklik hissetmeyecektim neredeyse. Yazacak o kadar çök şey var ki, bu kadarını toparlayabildim mi , ondan bile emin değilim. Lutfen daha cok film yap, Yorgos.Midesi hassas olan izlemesin.
1 yıldan fazla önce
starch profil resmi
starch
Cannes Film Festivalinde En İyi Senaryo ve Nicole Kidman'ın aldığı 70. Yıl Özel Ödülü ile iki ödülü vardır.
neredeyse 2 yıl önce

The Killing of a Sacred Deer filmini beğenenler

The Killing of a Sacred Deer filmini içeren raflar

The Killing of a Sacred Deer filmi hakkında ilgi çekici içerikler