Ölümle yasam arasinda (The Life of David Gale) (2003)

Ölümle yasam arasinda (2003)
The Life of David Gale

Puan Like 8.8 / 9 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
130 dakika
gkhn. Texas Üniversitesi'nde profesör olan David Gale, ölüm cezasına şiddetle karşı çıkan ve bu cezanın kaldırılması için uğraş veren bir aktivisttir. Gale, tecavüz edilen ve feci şekilde öldürülen bir meslektaşının ve dava arkadaşının cinayet zanlısı konumuna düşer, kendini aklayamaz ve ölüm cezasına çarptırılır. Cezanın infazına yalnızca üç gün kala, Gale özel bir röportaj için bir süredir peşinde olan gazeteci Elizabeth Bloom'la konuşmayı kabul eder. Bu, Bloom için masum bir röportaj olmanın ötesine geçecek, genç kadın Gale'in yaşamının kendi ellerinde olduğunu fark edecektir...

Yorumlar

tugced profil resmi
tugced
Oldukça ilginç ve sonu tahmin edilmeyen bi filmdi.. Başarılı...
8 ay önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Adalet sisteminin ağır aksaklığı, insanların ön yargıları ve yargısız infazları, ülkemizde de sıkça tartışmaya açılan idam cezasının gerekliliği(!) son derece güzel eleştirilirken filmle ilgili tek keşkem Kevin Spacey'di. Çünkü bir filmde Kevin'i görüyorsanız bilin ki sonunda dumur olacaksınız demektir. Filmi de maalesef buna koşullanarak açtığım için sonunun şaşırtıcılığı bana şaşırtıcı gelemedi, başka bir oyuncuyla 10/10 bir film olabilirdi
1 yıl önce
Simurg. profil resmi
Simurg.
Abimin tavsiyesiyle izledim bu filmi bu yuzden guzel bir film guzel bir son bekliyordum zaten. Ama bu kadarini tahmin etmemistim. Zekice kurgulanmis cok guzel bir film. Oyuncularda gayet basarili bekletmeden izlemenizi tavsiye ederim.
1 yıldan fazla önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
ağır ağır içe işledi. her şeyin göründüğü gibi olmadığını adeta çığlık çığlığa fısıldıyor gibiydi. tek kelimeyle müthiş..
1 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Senaryo özgün kurgunun mükemmeliği oyunculuklar her şey çok iyi olmuş çok etkilendim filmden ve düşündürttü
Kevin Spacey büyük adamsın..
neredeyse 2 yıl önce
diyetisyen profil resmi
diyetisyen
mükemmel bir kurgu kesinlikle izlenilmeli..
2 yıl önce
Selocan profil resmi
Selocan
biraz ağır ilerledi bana göre ama onun dışında tek kusuru yok. Muazzam bir senaryo. Film bittiğinde gerçekten 15 saniye ekrana kilitli kaldım. Başarılı hem de çok. Oyunculuklara diyecek bir söz yok zaten. Kesinlikle izlenmeli..
2 yıldan fazla önce
UNALILK profil resmi
UNALILK
Muhteşem...Zaman kaybetmeden izleyin...
2 yıldan fazla önce
Arcadia profil resmi
Arcadia
Kevin Spacey yine şaşırtmadı beni :) Yanında da Kate Winslet olunca zaten bir beklentiyle başladım filme. Ölüm cezalarını protesto etmek konulu bir yapım ne kadar ilgi çekici olabilir? Cümle ilk okunduğunda monoton bir yapımla karşılaşılacağı düşünülebilir. İşte tam o noktada Spacey devreye giriyor ve kurguya adeta aşık oluyorsunuz. Alan Parker'ı pek sevmem ama hakkını vermeli iliklerime kadar etkilendim diyebilirim..
2 yıldan fazla önce
digigirl profil resmi
digigirl
Idam cezasi oyle degil boyle protesto edilir diyen kurgusuyla ve oyunculuklariyla alkisi hakeden bir filmdi.Alan Parker!!
3 yıl önce
Astronom profil resmi
Astronom
olanca bilgicligimle ve ukalaligimla "cok film izledik artik oyle sasirtan film de yok be , soyle sonu yuh dedirtsin filan, illa ki bi yerde acik veriyolar" konulu gereksiz ve simarik hipotezimi yerle bir ettigi gibi agzimi acik yuregimi buruk birakti bu film.
alan parker ne sahane bir adam bir kez daha gorduk. birdy'nin muhalefetinin naifliginin hastasiydim. simdi bundaki acik muhalefet bambaska. en uclarda gezinen turden bir muhalefet ve son 20 dakikasinda o sakin seyreden konunun resmen bir anda 180 derece donup hem hareket hem de siyasi anlamda acayip bir hiz kazanmasi. ilk yari sirf bizi ikinci yariya hazirlamak icin cekilmis sanki. bu ne zeka arkadasim, bu nasil bir kurgu. bu nasil bir zekice kurgulanmis hayat ve senaryo. vay anasinı sayın seyirciler vay ki vay
3 yıldan fazla önce
alicancam profil resmi
alicancam
Mükemmel bir kurgu. Ama gerçekten mükemmel. Filmseverler mutlaka izlesin. Çerezciler (kesinlikle aşağılama yoktur) başka alternatiflere yönelebilirler. Biraz durağan bir yapısı var.
3 yıldan fazla önce
Lalaith profil resmi
Lalaith
Bir Usual Suspects değil elbette fakat bazen filmin bizi şaşırtmadan da etkileyici olabileceğinin kanıtı olmuş The Life of David Gale. Evet filmin sonunu tahmin etmek zor değil fakat karakterlerin o noktaya gelişi ve kararlılığı etkileyiciydi. Bir yandan toplumun ön yargıları ve yaftacılığı diğer yandan adalet sisteminin adaletle ilgisizliği anlatılmış. İzlerken, özellikle toplumun ön yargılı ve yaftacı oluşu konusunda, bir taraftan da Hunt filmini düşündüm. Hunt'ta da toplumun malum özellikleri yüzünden baş karakter benzer şekilde aforoz ediliyordu. fark şurada ki Hunt'taki kişi daha sıradan bir insandı ve nihayetinde sadece hayatına devam etmeyi hedefledi. Burada ise Prof. Gale idealleri olan ve bu uğurda mücadele veren bir adamdı, dolayısıyla sisteme ve topluma kendi canı uğruna sağlam bir tokat atmayı ihmal etmedi. Sonuç olarak elbette böylesine idealist aydın ve derin insanların davalarına her koşulda bağlı kalmaları istediğim bir şey olmasına rağmen, böylesine bir fedakarlığın filmde de bir ara değinildiği üzere ancak Sokrates tarafından gerçek hayatta uygulanabilir olduğunu düşünmeden edemedim. Bu bakımdan Hunt daha ürpertici ve gerçekçiydi bana göre. Tabi bu fark yapım yılları arasındaki farktan da kaynaklanıyor olabilir. Her ne kadar Hunt'ın yeri bi ayrı olsa da The Life of David Gale'i de beğendim.
neredeyse 4 yıl önce
Numenor profil resmi
Numenor
Kurgusu güzel olmasına rağmen, bence amaç biraz daha geç yansıtılmalıydı seyirciye. Kötü değil izlenir..
4 yıl önce
Lioness profil resmi
Lioness
Çok geç fark ettim filmi senaryo savunduğu görüş açısından çok iyi de bunun için göze alınanlar.... İnsan hak verip vermemek arasında gidip geliyor.
4 yıl önce
ENeMyPeAcE profil resmi
ENeMyPeAcE
Kevin Spacey bile kurtaramamış filmi.. çok ağır ilerlemesiyle birlikte vasatı aşamadı
4 yıl önce
fiskete profil resmi
fiskete
bu kadar güzel bir filmi gözden kaçırmış olmak gerekten de üzücü.. idealler uğruna neler yapılır yada gördüklerimiz gerçeğin kendisi midir? güzel bir senaryoya sahip akıp götürüyor
4 yıl önce
AriGold profil resmi
AriGold
muhteşem kurguya sahip, akıp giden bir film. Kaçırılmamalı!
4 yıldan fazla önce
yabann profil resmi
yabann
Çok güzel bir film . Mutlaka izlenmeli ve arşivlerde bulunmalı . Neden bu kadar geç izlediğime sinirlendiğim yapımlardan ..
4 yıldan fazla önce
bahmetp profil resmi
bahmetp
ilk dakikalardan itibaren sizi senaryoya dahil edip gizemi çözene kadar bıraktırmıyor peşini tabi ki çözebilirseniz. the gameden beridir bu tadı alamamıştım bir filmden. ayrıca filmin başındaki öğreti çok hoşuma gitti bende ona ilaveten dostoyevskinin budalasından ''kristof kolomb, amerika'yı tam keşfettiği sırada değil, keşfetmeye giderken mutluydu.'' diye alıntı yapmak istiyorum. muhteşem bir senaryo oyunculuk sizi bekliyor.
4 yıldan fazla önce

The Life of David Gale filmini beğenenler

The Life of David Gale filmini içeren raflar

The Life of David Gale filmi hakkında ilgi çekici içerikler