Deniz Feneri (The Lighthouse) (2019)

Deniz Feneri (2019)The Lighthouse

Puan 7.6 / 10
Senin Puanın
Etiketler Dram, Gerilim, Fantastik
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
Kanada
Süre
109 dakika
58
2
125
64
husevni profil fotoğrafı
husevni
Anayurt Otelini okuyormuşum gibi hissettim; öyle bir karamsarlık ve huzursuzluğa sürükledi beni.
error_outline
3 ay önce
umrant profil fotoğrafı
umrant
Değişikti. Görüntüler siyah ve beyazın eşliğinde mükemmel,psikolojik gelgitler ,kişilik karmaşası,bunalımın aksi enfes.Oyunculuklar da cabası.
error_outline
4 ay önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Zamanın anlamsızlaştığı, gerçekliğin yok olduğu bir düzende gerçekten kim olduğunu sorgulayan iki insan... Delilik ile sağduyu arasındaki gelgitler... Gizem ve merak atmosferinde yoğrulan müthiş bir film olmuş. Gerçekten ne gelirse insan başına fazla meraktan geliyor.
error_outline
8 ay önce
kallehari profil fotoğrafı
kallehari
Prometheus, sen insanlığa ateşi ver sonun kayalıklar ve aç yırtıcılar olsun ah! Bizim “İbrahim”in de sonu da kayalıklar ve aç yırtıcılar oldu, dimağının bağımsızlığını öz’ünde gelişen bir sevide pişirmediğinden onun ateşi/ışığı kendinin yok oluşuna dönüştü. Film boyunca kulağımda hep deniz kızı çığlıkları çınladı. Hayatım boyunca hep deniz’den korkmuş ve ona çekilmişimdir; suyun insandan uzak ve bu yüzden kutsal olduğunu düşünürüm hep. Şimdi gidip biraz Asaf Halet okumak ertesi gün de biraz martı beslemek lazım. Hür denizcilerin ruhu “ışıklarla” olsun. Hazır olunmayan aydınlanma körlük ve kayboluşlar yaratıyor. İyi seyirler efendim
error_outline
10 ay önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Mitolojik unsurlar, mistik ögeler barındıran filmin derin bir felsefesi var. Biraz karmaşık gelse de o gücü, iktidar savaşını, psikolojisi ilmek ilmek güzel işlenmiş. İster mitolojideki tanrılara, modern zamandaki çatışmalara farklı statüler koyarak kıyaslayabilirsiniz. Sinematografi, görsellik, oyunculuk açısından da çok çok başarılı ve yönetmen iyi bir film ortaya çıkarmış. Willem Dafooe'nin döktürmesini geçtim Robert Pattinson'un böyle bir performans göstereceğini hiç düşünmezdim. Adaylığı hak ediyorlarmış diye düşünüyorum.
error_outline
2 yıldan fazla önce
MehmetYurdakul profil fotoğrafı
MehmetYurdakul
Bu final ile birlikte yönetmenin, çok keskin bir felsefi tercih yaptığı görülüyor. Metafiziksel ve mistik komploların hiçbirinin gerçekte yaşanmadığı, fantastik belirtilerin bu finalle birlikte bilinçli bir sahte yönlendirme olduğu görülüyor. Asıl kavga, efendi-köle dikotomisinde konumlanan iki insanın güç istenciydi ve hıncını, yaratıcı hale getiren köle, efendiyi yendi. Fakat, kendisini efendisinden bağımsız şekilde inşa edemediği için ve arzu nesnesini de tükettiği için yok olmaya yüz tuttu.
Filmin başından itibaren aslında mistik, doğaüstü, ürkütücü veya destansı birtakım olaylar olduğunu zannederken, bir takım hayaller ve akıl sağlığını koruyamayan Ephraim karakterinin, kendi iç hesaplaşmasını ve yanılsamalarını izliyoruz.
error_outline
2 yıldan fazla önce
MehmetYurdakul profil fotoğrafı
MehmetYurdakul
deniz kuşlarıyla didişmek uğursuzluk getirir... 10/8
error_outline
2 yıldan fazla önce
zevdush profil fotoğrafı
zevdush
işte oyunculuk budur be diyerek izledim film boyuna, çok ödül annecim
error_outline
2 yıldan fazla önce
PorcoRosso profil fotoğrafı
PorcoRosso
Sinematografi olarak aşmış film. Sene boyunca üst düzey film yok derken son çeyrekte başyapıtlar art arda geldi. Açıkçası bu sene en etkilendiğim oyunculuk Willem Dafoe performansı oldu. Bazı sahnelerde aşırı etkilendim. Yönetmenlik harikası resmen. Robert Pattinson'da kariyerinin en iyi oyunculuğunu sergilemiş. 10/10
error_outline
2 yıldan fazla önce