The Lobster (The Lobster) (2015)

The Lobster (2015)
The Lobster

Puan Like 8.3 / 30 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Yunanistan
Süresi
119 dakika
gangrel Alternatif bir yakın gelecekte geçen filmde Yorgos Lanthimos bizi çok ilginç bir hikayeye götürüyor. Bu dünyada yalnız insanlar istenmemektedir ve görüldükleri yerde tutuklanarak tuhaf bir otele götürülmektedir. 45 günlük süre zarfında kendilerine bir eş bulamayanlar ise, bir hayvana dönüştürülerek ormana salınmaktadır. David (Colin Farrell) de buraya getirilmiştir ve kısa süre içinde kendine bir sevgili ararken tüm kuralları yıkarak buradan kaçar. Ormanlarda yalnız bir kadınla (Rachel Weisz) tanışır ve ona aşık olur.

Yorumlar

MevaKurt profil resmi
MevaKurt
farklı bir evren yaratılmış gibi gözükse de günümüz ilişkilerini çarpıcı bir şekilde işleyen bir filmdi. Gayet başarılı buldum, izlenmeli. Sadece bazı sahnelerin uzunluğu sıktı ama o da belki benim tahammülsüzlüğümdendir. 8,5/10
5 ay önce
mels profil resmi
mels
Farklı bir konu ve harika bir oyunculuğun birleşmesiyle meydana gelen harika bir film. Mutlaka izlemelisiniz, puanının hakkını veriyor.
7 ay önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Bir tarafta eş olma zorunluluğu bir tarafta tek yaşama zorunluluğu olan ,iki ayrı güç arasında kalmış ilişkileri distopik şekilde ele almışlar. Gerçekten çok tuhaf bir film. Çok çok tuhaf..
1 yıldan fazla önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
İlginç bir film ve bunu öylesine söylemiyorum. Kesinlikle çok ilginç. İnsanların yalnız bir şekilde varlık sürdüremediği, herkesin çift olarak yaşamaya zorlandığı bir dünya hayal edin. Öyle bir dünya ki bununla da kalmıyor. Yalnız insanlara sırf eş bulmaları için oluşturulmuş özel otellerde belli bir süre şans tanıdıkları ve eş bulamayanların bu süre sonunda seçtikleri bir hayvana dönüştürüldüğünü söylesem ne dersiniz? Yapabileceğiniz iki şey var; ya bu dünyanın bir parçası olursunuz ya da ormanlarda kaçak olarak yaşayan, ancak en az bu garip topluluk kadar çarpık ve katı kuralları olan gruplara katılırsınız. İki ucu da sıkıntılı bir değnekten farksız değil mi? Filmin oluşturduğu evren çok ama çok farklı gibi geliyor en başlarda. Farkındaysanız ben de başlarken bu şekilde yorumladım. Ancak biraz daha derin düşündüğünüzde çok da farklı bir dünyaya ait olmadığımızı anlayabilirsiniz. "Ya onlardansın ya da bizden." dünyası bize pek de yabancı olmasa gerek. Sadece seçeneklerimiz çok daha fazla. Dahil olabileceğimiz onlarca belki de yüzlerce sistem veya grup var. Ancak hiçbirine dahil olmak istemeyenlere böyle bir şans veriliyor mu sizce? Ya da hepsini boşverin ve tek bir soruya cevap verin; "Özgür müyüz?" Bu boğucu atmosferde hayatta kalmaya çalışan insanlar ve imkansızlıklar içerisinde varolmaya çalışan masum bir aşk... Colin Farrell'ın muhteşem oyunculuğuyla 2 saatlik ufak bir yolculuğa çıkmanızı tavsiye ediyorum.. Şimdiden iyi seyirler :)
1 yıldan fazla önce
Raziye. profil resmi
Raziye.
şiddetle tavsiyedir!!!Toplum ilişkilerine uyum sağlayamayan,kendince dışlanmış yalnız olan,farklı bir dünyada var olmaya çalışmak için acımasız kurallara uymak zorunda kalan,kurallara uyamayıp ölümü hatta ölümden sonra tercih ettikleri hayvana dönüşen insanların hikayesini izliyoruz.insan ilişkilerini hem hüzünlü hem de mizahla karışık sorgulayan, mükemmel film.bütün övgü cümlelerini hak ediyor.izleyin izlettirin:))
1 yıldan fazla önce
mlhkya profil resmi
mlhkya
safını belli etmeyen tam olarak bir yere koyamayacagım film distopya desen değil aşk filmi değil absürd komedi değil dram değil arada derede bir şey.
aşk konusunda biraz 1984e benzeyen parelel evrende geçen distopya sevenlerin hoşuna gidebilecek bir film.
ve Colin Farrell ile Rachel Weiszın yerine utandığım film , duygusuz kadının köpeğe yağtığıda yine aklımda kalan bir detaydı
neredeyse 2 yıl önce
Insomniac profil resmi
Insomniac
Özgün ve ilgi çekici bir senaryoya sahip olması, maalesef sevdiğim oyuncuları gördüğüme sevinmiş olmama rağmen(özellikle Ben Wishaw) yeterli gelmedi. Verilen iki mesaj var bana kalırsa. Birincisi, "Bir elin nesi var iki elin sesi var" düşüncesinden yürüyüp, hayat bir eşin varken daha anlamlı,güvenli,mutlu vs. İkincisi ise, başka biri tarafından sevme sevilme isteği zayıflıkmış gibi görülüp, yalnız kalmanın güçlü olmayı beraberinde getirme fikri. Bir nevi oruç gibi... İkisinin tek ortak noktası dayatma ile oluşu. Belki hepimizin bir şekilde hayatımız boyu, zorlamalarla yaşadığımıza dair bir gönderme olabilir. Beğenmedim mi? Beğendim. Fakat sanki bir şeyler eksikti. DİPNOT: Colin Farrel'ın bu filmdeki tarzı bir tek bana mı Joaquin Phoenix'in "Her'deki" halini anımsattı? :)
2 yıl önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Söyleyeceklerimin marjinallikle, az sevilenin daha çok sevilmesi zırvalıklarıyla hiçbir ilgisi yok. Anlatılmak istenen şey basit anlatma yolu zorlama. Diyeceğim tek şey bu. Zaten insan avcılığı ile ilgili filmlerin son zamanlarda patlama yaşaması vesaire bunlar hoşuma gitmezken bir de sevdiğim bir aktörün pasif performansına tanık olmak beni çok sıktı. Üzülmedim bile acıdım adeta. İnsan ilişkileri, insanların karakteristik yapılarının uyuşması, uyumsuzluğu, dayanışma, öfkeyi tedavi etme, yalnızların kendi kuyusunu kazması vesaire bunlar o kadar çok filmde o kadar etkileyici şekilde işlendi ki ben bu filmi çok gereksiz buldum. Film, yalnızlığın olmayacağını savunuyordu. Bu nasıl bir pesimist düşüncedir anlamlandıramadım. Sanki ruh eşimizi bulmalıyız onda olan fizyolojik bir özellik bizde de olmalı diye bağırıyor yönetmen. Karşıt düşünceye hiç fırsat tanımıyor. Yalnızlığı seçenlerin sonu hep hüsranla sonuçlanıyormuş gibi. Anlıyorum bu bir distopya. Farklı bir şey sunarak dikkat çekmeye çalıştığınız konular var ama bu, en iyi bu şekilde mi ifade edilir? Filmi izlerken sadece güldüğüm bir yer oldu o da kendi anlamlandırdığım bir sahneye göre insanların birbirlerinde ortak nokta arayış kısmının en uç noktalarını anlatan bir sahneydi. Spoiler vermek istemediğim için yazamayacağım. Son olarak açlıktan ölen insanların içinde bulunduğu bir örgütün, çetenin her neyse; hastane masrafları karşılayabilecek bir ekonomik durumlarının olması çok sahte geldi. Yani ayranları yok içmeye atla gidiyorlar çeşmeye sözünü yerinde ve evriltilmiş olarak kullanıyorum.
2 yıl önce
Sefa profil resmi
Sefa
İlnginç ve özgün bir yapımdı. Çok güzel mesajlar veriyor anlayabilene. Beğendim.
2 yıl önce
starch profil resmi
starch
Ben konuyu, senaryoyu çok beğendim. Müzikler güzeldi.
2 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Bi garip distopik film. Distopik ama çok yakın bir gelecekte hatta şimdi ki zamanın alternatifi de olabilir. Baştan sona kadar gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz garanti ederim. Kullanılan Fransız ve İspanyol ağırlıklı müzikler de sizi atmosferin tam içine gönderiyor. Colin Farrel aşırı bir performans göstermemiş. Ortalama denilebilir. Konusu çok ilgi uyandırıcı. Sevginin soyutlaştırılmış ve despotlaşmış halini yansıtıyor. Sadece kendine uygun kişinin eş olacağını, bunun da sadece fiziksel farkındalıklarla belirlenmesi şart koşulmuş. Müthiş film izleyin. Not: Benim o evrende insan olarak yaşama ihtimalim güneşe döner tekme atma ihtimalinden daha düşük. O yüzden baştan hayvanımı seçiyorum. Dinozor :D son kararım.
2 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
''Bir şey hissetmediğin halde bir şey hissediyor gibi yapmak,bir şey hissettiğin halde bir şey hissetmiyor gibi yapmaktan daha zor.'' açıklayıcı...
2 yıldan fazla önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Hayatımda izlediğim en tuhaf filmdi diyebilir. Artık hep aynı konularda sıkılan film severler için çok iyi bir seçim. Konusu çok özgün ve bütün detaylar ince ince düşünülmüş. İzlemeye değer bir film.
2 yıldan fazla önce
AstiageS profil resmi
AstiageS
dogtooth's la çıtasını yükseltmiş olan Yorgos Lanthimos lobster ile bu çıtanın hakkını verdiği, ilişkiler ve toplum başlığıyla sabahlara kadar konuşabileceğiniz bir başyapıt
neredeyse 3 yıl önce
atillalkan profil resmi
atillalkan
http://thelobster-movie.com/
böyle de bir testi var meraklısına :)
neredeyse 3 yıl önce
elganja. profil resmi
elganja.
sanırım fularsız izlediğimden dolayı, bazı kısımlarını anlayamadığım film.
neredeyse 3 yıl önce
lews profil resmi
lews
İlişkilere ,yasadığımız topluma çok farklı bi bakış açısıyla ilginc senaryosuyla sıradısı bir filmdi her dakikasını dikkatli bir şekilde izledim.İnsan doğası gereği herseyden biraz tatmalı , yalnızlıgıda gelemez ama arada yalnızlığa ihtiyac duyar ana mesaj buydu bence.Uçlarda yaşanan hayatlar monoton sıkıcıdır ,ilişkilerin doğal olması gerekir , birini sevebilmek için onunla birebir aynı olmamız gerekmez onu oldugu gibi kabullenmemiz yeterli.Her insanın aynı sekilde yasaması beklenemez ve her insanın hayatta değişik zamanlarda değişik duygulara ihtiyacı vardır.Daha o kadar çok mesaj içeriyorki film bence kurgusu ,oyunculukları , müzikleri ortamı ve detaylarıyla gerçekten güzel bir yapım olmuş . Hayal ürünü bir dünyada geçmesine rağmen film coğu gerçekci filmden daha cok dünyamızı anlatıyor.
3 yıl önce
dai profil resmi
dai
sistemlere karşıysanız ya da birey olmanın ne demek olduğunu biliyorsanız eğer filmi rahatsız edici bulabilirsiniz. bunun dışında aslında komik de bir film
3 yıl önce
mence profil resmi
mence
https://www.youtube.com/watch?v=WR9opRlI8dk her sahnede gerçek dünyadan bir kesit bulabileceğiniz seyredilesi bir film.
3 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Zaten var olan dünyayı bile bu güzellikte yansitamayan tonlarca film varken, hayal ürünü bir dünyanın kusursuza yakın anlatılması karşısında ağzım açık kaldı. Sonu dışında açıklığa kavuşmayan hiçbir sahnesi yoktu. Bu da kaliteli bir filmin daha geniş bir kitleyi etkileyeceği anlamına gelir. Normalde pek çok film marjinal olmak adına olabildiğine karmaşıktır. Bu sebeple keyifle izleyecek kişi sayısı çok azdır. Son sahnesinin havada kalmasi beni de rahatsız etmedi değil ama zaten sonuna kadar açıklaya açıklaya gitti ufacık bir soru işareti çok görülmemeli bu filme. Yine de sonuyla ilgili yürütülecek pek bir tahmin şansımız da yok saniyorum. Benim aklıma sadece iki seçenek geldi. İçerdiği mesajlardan fazlaca bahsedilmis zaten yorumlarda. Son olarak gecenin bu saatinde ben olsam hangi hayvan olmak isterdim sorusunu aklıma taktığı için bir iki puan kırdım kendisinden. Şaka bir yana izleyenler izlemeyenlere izletsin diyorum.
3 yıl önce
DUA profil resmi
DUA
çok güzel .... başkada bişecik demem .... yalnızca sonunda daha devam etmeliydi dedim hepsi o ....
3 yıl önce
Lalaith profil resmi
Lalaith
İlk yarısı iyi giderken ikinci yarısında ivme kaybeden bir film. İlk yarıda yakaladığı dozunda esprili yaklaşımı sonradan kaybettiği gibi sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Özgün bir hikayeye böylelikle yazık edilmiş oluyor.
3 yıl önce
sisyphos77 profil resmi
sisyphos77
Kurgu, fikirler, oyunculuklar, mekanlar(ah hele o orman) çok başarılı. Hayvanlarla ilgili görüntüler beni de çok rahatsız etti (kaldı ki amaç rahatsız etmek o ayrı) ancak birbirlerine yaptıklarınndan daha acımasızca ve kötücül değil.. "bir şey hissetmediğin halde bir şey hissediyor gibi yapmak, bir şey hissettiğin halde bir şey hissetmiyor gibi yapmaktan daha zor"
3 yıldan fazla önce
EntelKarinca profil resmi
EntelKarinca
Film gereği olsa da hayvanlara uygulanan şiddet hoşuma gitmedi. Güzel başlayıp kötü biten bir filmdi bana göre. Konu çok orijinaldi ama eksiklikler vardı
3 yıldan fazla önce
ernestocheozge profil resmi
ernestocheozge
uzun uzun yazamam ama izlediğim en iyi filmlerdendi
3 yıldan fazla önce
EsraG. profil resmi
EsraG.
Açıkçası bazı sahnelerde biraz sıkıldım, sanki sahneler biraz kopuk kopuktu birbirinden ama sevdiğim bir çok oyuncu ve ilginç konusu sebebiyle izlemeye değerdi.
3 yıldan fazla önce
burcst profil resmi
burcst
Hayvanlarla ilgili bazı görüntüler beni çok rahatsız etti,o kadarına gerek yoktu diye düşünüyorum.Onu bi kenara koyup genel bir yorum yapıcam.Konusu oldukça özgün.İnsanların ceza olarak hayvana dönüşmesi fikri, hayvanlara eziyet eden insanlara uygulanabilecek güzel bir ceza olurdu diye ütopik hayaller kurmama sebep oldu..İlişkilerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili oldukça katı ve insan doğasına aykırı bir düzen ve o düzene karşı oluşmuş, en az onun kadar sağlıksız bir başka düzen..Tüm bunların arasında aşkın kendiliğinden gelişen doğasını güzel yansıtmışlar. Öyle bir toplum düşünün ki, çift olmanın gereklilikleri arasında sevmek dışında her şey mevcut.Rachel Weisz çok sevdiğim bir oyuncu ve burda da performansını çok beğendim.Görmekten hoşlanmadığım bazı sahneler dışında genel olarak beğendim.Son olarak,''kavga eden çiftlere çocuk veriyoruz,iyi geliyor'' ifadesi günümüz toplumundaki yanılgılara güzel bi gönderme olmuş!
3 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
fikirden pek hoşlanmasam da soluksuz izleten bir distopya. aslında eğlenceli bir akışı var ama izlerken kendimi o durumun içinde hissettim ve huzursuz oldum. insan evladına geçirdiği son sahne ile çok şey anlatmış ve bir bakıma o distopyayı haklı çıkarmış. oyuncu performansları istisnasız başarılı.
3 yıldan fazla önce
vuslatarca profil resmi
vuslatarca
yalnız kalmamak için karşısındaki kişiyle olmayan ortak özellikleri yaratan/mış gibi yapan, sahte bir karaktere bürünen insanlığı ele almasını ve toplumun evlilik,bekarlık konusundaki baskısına değinmesini çok sevdim.
ayrıca çiftlerden birine "sorunlarınızı aranızda kendiniz çözemezseniz size bir çocuk tahsis edilecek, her zaman işe yaramıştır" esprisi güzeldi.
bir de "partilerde de yakınlaşmak yasak, o yüzden elektronik müzik çalıyoruz" esprisi.
3 yıldan fazla önce

The Lobster filmini beğenenler

The Lobster filmi hakkında ilgi çekici içerikler