The Lobster (2015)

The Lobster (2015)

Puan 7.8 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İrlanda
Süre
119 dakika
355
15
743
230
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
Özgün bir senaryosu, farklı bir bakış açısı olan bir yapım, birçok yönden ilgi çekici yanları var, oyunculuklar yer yer güzel yer yer çok vasat, ama genel anlamda dinamiği çok yüksek olma potansiyeli olan bu film çok ama çok durağan geçiyor, çok çok daha güzel olabilirdi ama bu haliyle bile özellikle farklı oluşu bakımından izlenmesi gerekir.
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
emosss profil fotoğrafı
emosss
Son zamanlarda izlediğim en iyi film diyebilirim. Bir distopyadan çok gerçek hayatın ta kendisi. Toplumsal baskıdan tutun da ilişkilerdeki yanlışlıklara kadar hatta yalnızlıklarımız harika bir şekilde işlenmiş. Çok beğendim. Kesinlikle izlenmeli.
error_outline
1 yıldan fazla önce
MevaKurt profil fotoğrafı
MevaKurt
farklı bir evren yaratılmış gibi gözükse de günümüz ilişkilerini çarpıcı bir şekilde işleyen bir filmdi. Gayet başarılı buldum, izlenmeli. Sadece bazı sahnelerin uzunluğu sıktı ama o da belki benim tahammülsüzlüğümdendir. 8,5/10
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
mels profil fotoğrafı
mels
Farklı bir konu ve harika bir oyunculuğun birleşmesiyle meydana gelen harika bir film. Mutlaka izlemelisiniz, puanının hakkını veriyor.
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
Aaisha profil fotoğrafı
Aaisha
Bir tarafta eş olma zorunluluğu bir tarafta tek yaşama zorunluluğu olan ,iki ayrı güç arasında kalmış ilişkileri distopik şekilde ele almışlar. Gerçekten çok tuhaf bir film. Çok çok tuhaf..
error_outline
4 yıldan fazla önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
İlginç bir film ve bunu öylesine söylemiyorum. Kesinlikle çok ilginç. İnsanların yalnız bir şekilde varlık sürdüremediği, herkesin çift olarak yaşamaya zorlandığı bir dünya hayal edin. Öyle bir dünya ki bununla da kalmıyor. Yalnız insanlara sırf eş bulmaları için oluşturulmuş özel otellerde belli bir süre şans tanıdıkları ve eş bulamayanların bu süre sonunda seçtikleri bir hayvana dönüştürüldüğünü söylesem ne dersiniz? Yapabileceğiniz iki şey var; ya bu dünyanın bir parçası olursunuz ya da ormanlarda kaçak olarak yaşayan, ancak en az bu garip topluluk kadar çarpık ve katı kuralları olan gruplara katılırsınız. İki ucu da sıkıntılı bir değnekten farksız değil mi? Filmin oluşturduğu evren çok ama çok farklı gibi geliyor en başlarda. Farkındaysanız ben de başlarken bu şekilde yorumladım. Ancak biraz daha derin düşündüğünüzde çok da farklı bir dünyaya ait olmadığımızı anlayabilirsiniz. "Ya onlardansın ya da bizden." dünyası bize pek de yabancı olmasa gerek. Sadece seçeneklerimiz çok daha fazla. Dahil olabileceğimiz onlarca belki de yüzlerce sistem veya grup var. Ancak hiçbirine dahil olmak istemeyenlere böyle bir şans veriliyor mu sizce? Ya da hepsini boşverin ve tek bir soruya cevap verin; "Özgür müyüz?" Bu boğucu atmosferde hayatta kalmaya çalışan insanlar ve imkansızlıklar içerisinde varolmaya çalışan masum bir aşk... Colin Farrell'ın muhteşem oyunculuğuyla 2 saatlik ufak bir yolculuğa çıkmanızı tavsiye ediyorum.. Şimdiden iyi seyirler :)
error_outline
4 yıldan fazla önce
Raziye. profil fotoğrafı
Raziye.
şiddetle tavsiyedir!!!Toplum ilişkilerine uyum sağlayamayan,kendince dışlanmış yalnız olan,farklı bir dünyada var olmaya çalışmak için acımasız kurallara uymak zorunda kalan,kurallara uyamayıp ölümü hatta ölümden sonra tercih ettikleri hayvana dönüşen insanların hikayesini izliyoruz.insan ilişkilerini hem hüzünlü hem de mizahla karışık sorgulayan, mükemmel film.bütün övgü cümlelerini hak ediyor.izleyin izlettirin:))
error_outline
4 yıldan fazla önce
melihkaya profil fotoğrafı
melihkaya
safını belli etmeyen tam olarak bir yere koyamayacagım film distopya desen değil aşk filmi değil absürd komedi değil dram değil arada derede bir şey.
aşk konusunda biraz 1984e benzeyen parelel evrende geçen distopya sevenlerin hoşuna gidebilecek bir film.
ve Colin Farrell ile Rachel Weiszın yerine utandığım film , duygusuz kadının köpeğe yağtığıda yine aklımda kalan bir detaydı
error_outline
4 yıldan fazla önce
Insomniac profil fotoğrafı
Insomniac
Özgün ve ilgi çekici bir senaryoya sahip olması, maalesef sevdiğim oyuncuları gördüğüme sevinmiş olmama rağmen(özellikle Ben Wishaw) yeterli gelmedi. Verilen iki mesaj var bana kalırsa. Birincisi, "Bir elin nesi var iki elin sesi var" düşüncesinden yürüyüp, hayat bir eşin varken daha anlamlı,güvenli,mutlu vs. İkincisi ise, başka biri tarafından sevme sevilme isteği zayıflıkmış gibi görülüp, yalnız kalmanın güçlü olmayı beraberinde getirme fikri. Bir nevi oruç gibi... İkisinin tek ortak noktası dayatma ile oluşu. Belki hepimizin bir şekilde hayatımız boyu, zorlamalarla yaşadığımıza dair bir gönderme olabilir. Beğenmedim mi? Beğendim. Fakat sanki bir şeyler eksikti. DİPNOT: Colin Farrel'ın bu filmdeki tarzı bir tek bana mı Joaquin Phoenix'in "Her'deki" halini anımsattı? :)
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Söyleyeceklerimin marjinallikle, az sevilenin daha çok sevilmesi zırvalıklarıyla hiçbir ilgisi yok. Anlatılmak istenen şey basit anlatma yolu zorlama. Diyeceğim tek şey bu. Zaten insan avcılığı ile ilgili filmlerin son zamanlarda patlama yaşaması vesaire bunlar hoşuma gitmezken bir de sevdiğim bir aktörün pasif performansına tanık olmak beni çok sıktı. Üzülmedim bile acıdım adeta. İnsan ilişkileri, insanların karakteristik yapılarının uyuşması, uyumsuzluğu, dayanışma, öfkeyi tedavi etme, yalnızların kendi kuyusunu kazması vesaire bunlar o kadar çok filmde o kadar etkileyici şekilde işlendi ki ben bu filmi çok gereksiz buldum. Film, yalnızlığın olmayacağını savunuyordu. Bu nasıl bir pesimist düşüncedir anlamlandıramadım. Sanki ruh eşimizi bulmalıyız onda olan fizyolojik bir özellik bizde de olmalı diye bağırıyor yönetmen. Karşıt düşünceye hiç fırsat tanımıyor. Yalnızlığı seçenlerin sonu hep hüsranla sonuçlanıyormuş gibi. Anlıyorum bu bir distopya. Farklı bir şey sunarak dikkat çekmeye çalıştığınız konular var ama bu, en iyi bu şekilde mi ifade edilir? Filmi izlerken sadece güldüğüm bir yer oldu o da kendi anlamlandırdığım bir sahneye göre insanların birbirlerinde ortak nokta arayış kısmının en uç noktalarını anlatan bir sahneydi. Spoiler vermek istemediğim için yazamayacağım. Son olarak açlıktan ölen insanların içinde bulunduğu bir örgütün, çetenin her neyse; hastane masrafları karşılayabilecek bir ekonomik durumlarının olması çok sahte geldi. Yani ayranları yok içmeye atla gidiyorlar çeşmeye sözünü yerinde ve evriltilmiş olarak kullanıyorum.
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
İlnginç ve özgün bir yapımdı. Çok güzel mesajlar veriyor anlayabilene. Beğendim.
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
starch profil fotoğrafı
starch
Ben konuyu, senaryoyu çok beğendim. Müzikler güzeldi.
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
.Morpheus profil fotoğrafı
.Morpheus
Bi garip distopik film. Distopik ama çok yakın bir gelecekte hatta şimdi ki zamanın alternatifi de olabilir. Baştan sona kadar gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz garanti ederim. Kullanılan Fransız ve İspanyol ağırlıklı müzikler de sizi atmosferin tam içine gönderiyor. Colin Farrel aşırı bir performans göstermemiş. Ortalama denilebilir. Konusu çok ilgi uyandırıcı. Sevginin soyutlaştırılmış ve despotlaşmış halini yansıtıyor. Sadece kendine uygun kişinin eş olacağını, bunun da sadece fiziksel farkındalıklarla belirlenmesi şart koşulmuş. Müthiş film izleyin. Not: Benim o evrende insan olarak yaşama ihtimalim güneşe döner tekme atma ihtimalinden daha düşük. O yüzden baştan hayvanımı seçiyorum. Dinozor :D son kararım.
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
''Bir şey hissetmediğin halde bir şey hissediyor gibi yapmak,bir şey hissettiğin halde bir şey hissetmiyor gibi yapmaktan daha zor.'' açıklayıcı...
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
ecemcelikkol profil fotoğrafı
ecemcelikkol
Hayatımda izlediğim en tuhaf filmdi diyebilir. Artık hep aynı konularda sıkılan film severler için çok iyi bir seçim. Konusu çok özgün ve bütün detaylar ince ince düşünülmüş. İzlemeye değer bir film.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce