Sessizligin Bakisi (The Look of Silence) (2014)

Sessizligin Bakisi (2014)The Look of Silence

Puan 6.8 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Endonezya
Ülke
Danimarka
Süre
103 dakika
22
0
41
61
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
1965 yılında Endonezya'da bir milyona yakın insan komünizm gerekçesiyle katledildi. Bakın öldürüldü demiyorum, katledildi. Dünyanın en kalabalık müslüman ülkesi Amerikan'ın komünizmi bir öcü göstermesi ve Müslümanlığın elden gideceğini söylemesi üzerine kendi ülkesinde katliam yapmasına neden oldu. Generaller insanların kafasını keserek, kanlarını içerek öldürdüler. Evet, kanlarını içmişler. İzlemesi ve dinlemesi zor belgesel. Dünyanın gerçekleri...
error_outline
1 yıldan fazla önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Bu belgeseli izleyene kadar böyle bir katliamdan haberim bile yoktu. Belgeselde tek bir ailenin dramına odaklanıldığından, ülkedeki genel durum hakkında ufak tefek şeyler görebiliyorsunuz. Ancak bu bile ülkedeki vahşeti anlamanız için yeterli olacaktır. Yine de izleyeceklere tavsiyem konu ile ilgili ne olup bittiğini anlayacak kadar araştırma yapmanız. Bu sayede kafanızda soru işareti kalmamış olur.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
Sapphira profil fotoğrafı
Sapphira
şu sıra izlenebilecek iyi bi belgesel
error_outline
6 yıldan fazla önce
gangrel profil fotoğrafı
gangrel
İki fil (rusya amerika) tepiniyor çimenler ise eziliyor. Komünist rusya ile kapitalist amerika'nın soğuk savaşı bir çok ülkede milyonların ölümüne sebep oldu. Vietnam, kore, türkiye, endonezya hatta şu anda bile suriye. Neyse filme gelecek olursak gayet etkileyici. Kurban yakınlarının katillerle yan yana gelip sakin kalmalarına şaşırdım. Ben olsam o katillerden daha vahşileşebilirdim. Neyse bu film izlenmesi gereken belgesellerin başında bir yapım.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
lews profil fotoğrafı
lews
Soğuk savaşın vietnamdaki pis yüzü, etkileyici bir yapım.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
mezemorta profil fotoğrafı
mezemorta
aynı trajedinin daha çarpıcı versiyonu için ' the act of killing ' tavsiyedir.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
EsraG. profil fotoğrafı
EsraG.
İzlerken ve sonrasında sinirleriniz bozulabilir.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
b.u.r.c.u profil fotoğrafı
b.u.r.c.u
Tarih boyunca insanın insana yaptığı eziyeti başka hiçbir canlı yapmamıştır.Bu eziyetleri yapanların yaptıklarını çok normal bir şey gibi anlatıyor olmaları,bunlarla gurur duymaları insanı dehşete düşürüyor.Yakın zamanda izlediğim Experimenter filmiyle ve Milgram'ın otoriteye itaat deneyiyle oldukça bağlantılı.Çok üzücü, hatta yıpratıcı ama çok başarılı bir belgesel.Adi'nin annesinin "Vicdan azabı duysalardı belki onları affedebilirdim" cümlesi en can acıtan cümleydi.İnsan olmanın gereği vicdan ve insanları kötülük yapmaktan kurtaracak tek şey farkındalık.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Yakın dönemde yaşanmış bir katliamın oldukça sert belgeseli olmuş. Olayın başrolleriyle yapılan sohbet ve onların rahat tavırları ve kendilerine haklı sebepler buluşları da bir o kadar çarpıcı.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
Brook profil fotoğrafı
Brook
Shindler's List aklıma geldi izleyince. Bu dünya çok pis derdim hep bunu kanıtlar nitelikte bir belgesel. Gerçekten zor izledim.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
Ilknur.m profil fotoğrafı
Ilknur.m
çok etkileyici bir başyapıt... yüreği dayanan izlesin...
error_outline
neredeyse 7 yıl önce