Yüzüklerin Efendisi: Kralin Dönüsü (The Lord of the Rings: The Return of the King) (2003)

Yüzüklerin Efendisi: Kralin Dönüsü (2003)
The Lord of the Rings: The Return of the King

Puan Like 9.6 / 28 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Fantastik, Aksiyon, Kült
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
201 dakika
TAGUT Peter Jackson'ın yönetmenliğini yaptığı, J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi kitaplarının ikinci ve üçüncü bölümlerinden uyarlanan 2003 yılında gösterime giren fantazi filmidir. Yüzüklerin Efendisi film serisinin Yüzük Kardeşliği ve İki Kule'den sonra üçüncü filmidir. Filmin olay örgüsünde Sauron, Orta Dünya'yı ele geçirmek için son fetihleri başlatmasıyla Büyücü Gandalf ve Rohan Kralı Théoden'in Gondor'a yardıma gitmesi, Aragorn'un Gondor'u savunması ve hayalet orduyu bulmaya gitmesi, Frodo Baggins ve Samwise Gamgee'nin Gollum tarafından ihanete uğraması ve Mordor'a gidip Yüzük'ü yoketmeye çalışmaları anlatıldı. 17 Aralık 2003 tarihinde gösterime giren Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, tüm zamanların en çok gişe hasılatı kazanan filmlerinden biri oldu. Film toplamda 1,119,110,941 Amerikan doları kazandı. Ayrıca onbir dalda Akademi Ödülü'ne aday olan film, aday olduğu bütün kategorileri kazandı ve Ben-Hur (1959) ve Titanik (1997) ile birlikte bunu başaran filmlerden biri oldu. Ayrıca En İyi Film dalında Akademi Ödülü kazanan tek fantazi türündeki film oldu. Filmin sinemalarda gösterilen kurgusuna 52 dakika daha eklenerek hazırlanan Uzatılmış Özel Versiyon 14 Aralık 2004 tarihinde DVD olarak dağıtıldı.

Yorumlar

pinkbutterfly profil resmi
pinkbutterfly
gerçekten her şeyiyle başyapıt bir film.. 3 serisi de ayrı ayrı efsane.. ama tabi 1. ve 3. serileri daha çok sevdim.. her şeyi geçtim arkadaşlık, dostluk kavramını çok iyi yansıtmışlar.. sam ile frodo arasındaki duygusal bağ çok etkileyici.. böyle bir filmde duygulanacağım hiç aklıma gelmezdi resmen ağlattı.. puanım : 9.2
1 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
The Lord of the Rings serisinin son ve en büyük filmidir. (Hobbiti saymam ki gerek yok zaten). Rohirrimin süvarileri işi götürmüştür. Ve bence bu filmin bize kattığı en önemli şey: Frodo nun işe yaramaz bir bebe olduğunu, asıl kahramanın ise Sam olduğunu bütün çıplaklığıyla gösteriyor. Sam olmasaydı Frodo Mordor a bok giderdi açıkçası. Miğfer Dibinden( 5.günün şafağında doğudaki dağdan Gandalf ve atlıların ölümüne ilerlemesi ve fonda çalan içleri titreten parça) sonraki en duygusal ve derin sahne de burdadır. Aragorn un taç takma merasimi ve sonrasındaki söylediği elfçe türkü. Hatıralardan silinmez. (Bunları bilerek spoiler parantezine almadım, alamamda. Çünkü bu sahneler filmden ayrılıp ayrı bir sanat eserine dönüşmüştür)
neredeyse 2 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
Tam bir efsane! Seri olarak defalarca izledim sanırım o defalarca kısmı hala bitmedi hissediyorum :D
3 yıl önce
Agarta profil resmi
Agarta
Defalarca izlenilebilir özgün senaryo sıradışı mekanlar...
3 yıl önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Söylenecek söz yok.. Harika! Tekrar tekrar izlemek az kalır.
3 yıldan fazla önce
okandemirel profil resmi
okandemirel @TheSerpilD 
ben legolasın oklarının nasıl bitmediğini kitaptan öğrendim filmde olması gereken sahnelere baksam da bulamadım (extended) da eğer bildiğin bi sahne varsa spoiler başlığı altında ya da özel mesaj ile söyleyebilir misin? merak ettim..
neredeyse 4 yıl önce
eness profil resmi
eness
124 kişi izlemeye almış bence hiç zaman kaybetmeden izlenmesi gereken bir baş yapıttır
4 yıl önce
BerkayKocaturk profil resmi
BerkayKocaturk
İzledikçe izleyesim gelen film...
4 yıl önce
Semraykut78 profil resmi
Semraykut78
.
4 yıldan fazla önce
feridun profil resmi
feridun
efsane serinin efsane finali bence serinin en sevdiğim en iyi bölümü ve masal sona erer ve seyirci rüyadan uyanır
4 yıldan fazla önce
mustafahp profil resmi
mustafahp
24 oscar dan 11 tanesini alan tek film dünyanın en iyisi
4 yıldan fazla önce
OguzKurker profil resmi
OguzKurker
Perfect...
4 yıldan fazla önce
ozlemulgen profil resmi
ozlemulgen
My best!
4 yıldan fazla önce
furkandr profil resmi
furkandr
efsane
4 yıldan fazla önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
seri zaten kült filmler arasında , tam bir efsane izlememiş olmak büyük kayıp
4 yıldan fazla önce
TheSerpilD profil resmi
TheSerpilD
Efsanem. Hayatımın filmi. Vazgeçilmezim. Her 3 ayda bir ilaç gibi kullanıyorum. İzlerken hiç bir zaman sıkılmadım. Çocukluğumdan beri izleyip izletiyorum. Müptelasıyım :) Filmi eğer kesintisiz halini izlemediyseniz bir de o halini bulup izleyin derim. Çünkü benim bir çok sorumun yanıtı kesilen yerlerdeymiş ki bazı yerleri cidden çok önemli nasıl oraları kesmişler çözemedim. Seriyi ilk izlediğimde aklıma gelen soru '' yav bu Legolas'ın okları nasıl bitmiyo...'' kesintisiz halinde bu sorumun ve diğer sorularımın yanıtını buldum. Kesintisiz haliyle film 4 saati buluyor ama bir anından bile hiç bir zaman sıkılmadım. Film o kadar kaliteliki gelecek nesillerin de hiç sıkılmadan izleyeceğini düşünüyorum.
Hala izlememiş olanlar var mı ?
neredeyse 5 yıl önce
TAGUT profil resmi
TAGUT
İzleyin abilerim ablalarım serinin tamamını izleyiiiin...!
neredeyse 5 yıl önce

The Lord of the Rings: The Return of the King filmini beğenenler

The Lord of the Rings: The Return of the King filmini içeren raflar

The Lord of the Rings: The Return of the King filmi hakkında ilgi çekici içerikler