Marsli (The Martian) (2015)

Marsli (2015)The Martian

Puan 7.8 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
144 dakika
1020
38
2345
278
PorcoRosso profil fotoğrafı
PorcoRosso
Yıllar sonra tekrar izlediğim ortalama film. Hatta, ilk izlediğimde sinemada olduğumdan olsa gerek, daha çok hoşuma gitmişti. Onun dışında, kitabını epey beğenmiştim.
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
Öyle yere göğe sığmayacak bir film değil. Neden bu kadar abartıldı?
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
Selenora profil fotoğrafı
Selenora
Süre açısından bana uzun geldi. Az da olsa sıkılıp ee hadi artık dedim. Sabırsız bir tavırla sonucu görmek istedim. Ama onun dışında heyecanla, bazı yerlerde gerilimle izledim. Yaratıcı, bilimsel, umutsal bir filmdi. Eksikleri, mantık hataları vardır belki ama ben zevkle ve hayranlıkla izledim. Bazen eleştirmeden de sadece keyif alarak izlemeye baksak? Yani fazla mükemmeliyetçi davranılıyor filmleri izlerken. Oyunculuklar, teknikler, düşünceler oldukça özenliydi. Ben fazlasıyla sevdim hatta bayıldım.
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Yıldızlar arası kadar kafa karışıklığına sebep olmaması güzel, amacı olan bir film diyebiliriz. Kendi dışkısıyla hayatta kalan bir adamın hikayesi olarak ta ele alabiliriz, bir uzay filmi olarak ta... Soluksuz izlettirdi.
error_outline
4 yıldan fazla önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Interstellar filminin müthişliği üzerine başka bir film izlemem demiştim ama bu filmde güzelmiş. Tabii bir Interstellar olamaz. :)
error_outline
4 yıldan fazla önce
minitokyo profil fotoğrafı
minitokyo
okulca bunu izliyorduk içimiz dışımız marslı olmuştu :D hey gidi..
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
Heisenberg94 profil fotoğrafı
Heisenberg94
Bu filmi David Bowie daha da güzelleştirmiş.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
satir.arasi profil fotoğrafı
satir.arasi
Güzel bir uyarlama filmi olmuş yine de kitabı daha iyi görüşündeyim.
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
alicancam profil fotoğrafı
alicancam
Son zamanlarda uzay filmleri pek popüler. Buda güzel örneklerinden.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
phoebe profil fotoğrafı
phoebe
mars uzay filmlerini pek sevmem, bu filmi de yüksek puanına rağmen bu yüzden bayadır izlemiyordum; ama film daha çok hayatta kalma, mücadele ve ekip ruhu filmi ve çok güzeldi.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
SoulArt profil fotoğrafı
SoulArt
bu kadar uzun sure cok sikmadan bitti. vfx kisminda sorun yok. ancak her Amerikalı kahraman gibi bu abimizde fantastik. gercekten uzak inandirici değil. yinede hicbir filmle kiyaslamadan izleyin bence. yoksa hayal kırıklığı olabilir.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
missbolt profil fotoğrafı
missbolt
filmin en en en sonunda I Will Survive çalması çokhoş olmuş
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Kabul etkileyici bir film ama ne yazık ki gereksiz gaza getirici müzikler kullanıldığı için gerilim oranı düşmüş. Bu da etkileyici olma seviyesini düşürmüş. İnterstellar'ın yanına bile yaklaşamaz. Çok Hollywood kafası taşıyor. Filmin genel çatışmasına karşı düşecek çok şey var. Mesela Mars'ta tek başına kalan birinin bu kadar mutlu olması hiç gerçekçi değil. Bu kişinin ilgilendiği hatta profesyonel olduğu dal onun hayatını kurtaracak olsa bile. Çoğunuz filmlere macera filmi, zaman geçirilebilecek film dalan gibi isimler takıyorsunuz. Oysa yaşayan insanlar onlar bunun farkında değilsiniz. Yaşamak için mücadele etmek gerek. Zaten Watney'in sadece mücadelesinden etkilendim. NASA gibi kendi statülerinden başka bir şeyi düşünmeyen bir örgütü çok duyarlı yansıtmışlar. Apollo'larda ölen, kaybolan astronotlarını bir yıl içinde unutan insanlar var NASA'nın başında filmde de bu bir yıl esprisi yapılmıştır ama duyarlı insanların hoşuna gitmez kesinlikle. Değişik filmlere olan göndermeleri ve durumla dalga geçmeleri bir insanın hayati riski varken ona verdikleri değerin seyircinin gözünde aslında ne kadar az olduğunu kanıtlamaya yetiyor. Yani bu yolda giderken biri düştüğünde önce gülüp sonra yardım etmek gibi bir şey. İnsanlık dışı kesinlikle. Film etkileyici ama çok etkileyici değil. Ya da Watney'in de değişiyle teknik olarak etkileyici. Ancak çoğu etkileyici filmin arasında en aşağılarda yer alıyor. Bu tarz filmler de zaten işte Hababan Uzay ya da Türkler'in Uzayla İmtihanı gibi sanatsal değeri olmayan yapay yapımlara dönüşüyor. Drew Goddard'ın Hollywood zırvalığı kafasından önümüzdeki beş yıl daha çıkamayacak anlaşılan. Çok yazık oysa ne kadar özenli işlenilmesi gereken ve duyarlılık gerektiren bir durum.
error_outline
6 yıldan fazla önce
MinDFoRCe profil fotoğrafı
MinDFoRCe
Hoş vakit geçirtti ama bilimsel altyapısı yeterince sağlam değil. Popüler bir romandan uyarlama olmasının eksileri de kendini belli ediyor. İnterstellar'dan sonra izlememeliydim belkide. :) İzlemeye değer ama büyük bir film de değil bana kalırsa.
error_outline
6 yıldan fazla önce
Poker profil fotoğrafı
Poker
Filmin başında Ridley Scott abimiz var. Sonra işte Matt Damon'lar, Jeff Daniels'lar, Chiwetel Ejiofor'lar, Jessica Chaistain'lerle kurulmuş allah allah diyceğiniz bir kadroya sahip. Konu güzel mi? Güzel. Görselliği on numara. Efektleri de güzel ama bir başyapıtta değil şimdi. Oyunculuklar falan çok iyiydi. Herkes işini yapmış. Bence sıkıntı Ridley Scott abimizden kaynaklanıyor. Farklı hiçbir şey sunmamış. Bu güzelim konuyu bana öyle bir yedirmesi gerekiyordu ki ben gözümü ekrandan ayırmayayım. Yer yer sıkılabiliyorsunuz. Ama genede kadrosunun hakkını veren bir film.
error_outline
6 yıldan fazla önce