9. kapi (The Ninth Gate) (1999) afişi

9. kapi (1999)
The Ninth Gate

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Gizem, Gerilim, Karanlık
Yönetmen
Ülke
İspanya
Süresi
133 dakika
cinemarty Az rastlanan türde bir kitap araştırmacısı olan bir adam satanik ayinlerle ilgili bir metne ait son iki kopyayı ararken doğaüstü güçelerle ilişkili bir komploya dahil olur. Dean Corso, bir takım varlıklı ve özel koleksiyoncular için kitap toplamakla uğraşırken oldukça zor aşamalardan geçer. Boris Balkan için aradığı bu son kitap, söylenenlere göre Karanlıklar Krallığının dokuz kapısını açacak bir el yazmasıdır. Geri kalan iki kopyası Avrupa'dadır. NewYork'tan Toledo'ya, Portekiz'den Paris'e giden yollarda Corso labirent gibi tuzaklarla, vahşi ve gizemli ölümlerle karşılaşır. Kendisini koruyan güçler yardımı ile kendisinden çok daha güçlü bir varlığa karşı adım adım yaklaşmaktadır. Zamanla asıl görevinin bir kitabı bulmaktan çok daha farklı olduğunu anlar.

Yorumlar

kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Gülün Adı, Se7en gibi etkileyici örnekler varken etkilenilmesi zor bir gizem/çözüm filmi. Dumas Kulübünden yola çıkılarak tasarlanmış bir film. Ama çok da kötü değil. İzlemesi zevkli, akıcı. İzlerken tasarlamaya müsait. Kafa şişirmiyor, yormuyor. Corso'nun karakterinin daha net belli edilmesini isterdim. Evre evre anlatılabilirdi. Anlatılmak istenen dokuz kapıdan da geçme ve test edilme durumu filme adapte edilememiş pek. Gerilim oranı çok çok düşük neredeyse hiç yok diyebilirim. Sembolik yönü de var. Güçlü demek isterdim. Cutthroat İsland'ın Doug amcasını görünce bir sevindirik geldi. Doğuyu ve kadını aşağılayan bir kusuru da vardı. Bayağı sevmediğim şey çıktı aslında yazarken. Kötülüğü temel alması, seçim şansı, merhamet gibi kavramların cımbızla çekilmesi ve insanın kendini bulma yolculuğuna çıkması durumu filmlerde çok sık karşılaştığım bir biçim olmadığından bu filmi sevmek mecburiyetindeyim. Genelde fazla zırvalamam ama niyeyse bu film için çok ikilemde kaldım. Siz gene de izleyin benden daha fazla sevme ihtimaliniz var.
1
4 ay önce
smellycat profil resmi
smellycat
Tamam film merak ettiriyor sonu vurucu olacak diyorsun izlerken öyle hissettiriyor ama sonunda bu muydu yani diyorsun bunu mu merak etmiştik biz.sadece jonny depp için izlenebilir gerisi zaman kaybı
1
1 yıldan fazla önce
SihirliEnerji profil resmi
SihirliEnerji
ruhumu doyurdu film
0
3 yıl önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
Dean Corso, zengin koleksiyoncular için eski ve çok değerli kitapları araştıran ve bulan bir araştırmacıdır. Yaptığı görev kültürel birikim, hüner ve çelik gibi sinirler gerektirmektedir. Corso, ünlü bir kitapsever olan Boris Balkan için Satanik ayinleri anlatan bir seri kitabın sonuncusunun peşine düşer. Rivayete göre bu kitap Karanlıklar Krallığının dokuz kapısını açacak bir el yazmasıdır. Geri kalan iki kopyası Avrupa’dadır. NewYork’tan Toledo’ya, Portekiz’den Paris’e giden yollarda Corso labirent gibi tuzaklarla, vahşi ve gizemli ölümlerle karşılaşır. Kendisini koruyan güçler yardımı ile kendisinden çok daha güçlü bir varlığa karşı adım adım yaklaşmaktadır. Zamanla asıl görevinin bir kitabı bulmaktan çok daha farklı olduğunu anlar.
0
3 yıldan fazla önce
starch profil resmi
starch
Yazık...
1
neredeyse 4 yıl önce

The Ninth Gate filmini beğenenler

The Ninth Gate filmi hakkında ilgi çekici içerikler