Vatansever (The Patriot) (2000)

Vatansever (2000)
The Patriot

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Kahramanlık, Dram, Suç
Yönetmen
Ülke
Almanya
Süresi
165 dakika
Blacklion Duygusal anlamda yoğun ve hareketli bir film olan Vatansever’in kahramanı, Mel Gibson’un canlandırdığı Benjamin Martin karakteri. Savaşmaya pek de hevesli olmayan bir kahraman Benjamin Martin: Fakat çarpışmalar çiftliğinin sınırına dayanıp da İngilizler Benjamin’in değer verdiği insanları tehdit etmeye başlayınca, kendini Amerikan Devrimi’nin içinde buluveriyor. İdealist bir vatansever olan oğlu Gabriel’la birlikte silah kuşanıp Amerikan milislerinin başına geçiyor ve 'kırmızı urbalılarla' göğüs göğüse çarpışıyor. Bunlar olurken, kendi ailesini korumasının tek yolunun genç Amerikan ulusunu topyekün bağımsızlığa taşımak olduğunu keşfediyor kahramanımız - fakat karanlık geçmişi, savaşta da peşini bırakmıyor... Epik anlatı içinde kişisel drama yer veren The Patriot, konu itibarıyla Roland Emmerich’in daha önceki filmiKurtuluş Günü’ne benzetiliyor. Çünkü her iki yapım da, Amerikan milliyetçiliğine övgü içeriyor.

Yorumlar

Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Sinema neden güzeldir sorusunun cevabını bir kez daha bulduğum bir film oldu. Üç saatlik uzun süresine rağmen senaryonun akışı ve harika oyunculukların bu sürede beni bir dakika bile sıkmamasını sağlaması filmi ayrı bir özelleştiriyor ve uzun sürede sizi iyice içine çekiyor. Mel Gibson zaten en sevdiğim oyunculardan birisidir her duyguyu muhteşem geçiriyor seyirciye. Ama bunun yanında yan karakterlerin de oyunculuğu bir o kadar mükemmeldi. Her yönüyle etkileyici bir filmdi. Arşivime ekleyip zaman zaman tekrar mutlaka izleyeceğim. Ayrıca tabi Heath Ledger'ı izlemek de ayrı bir duygu katıyor filme. O da aynı şekilde çok iyi bir oyunculukla filmin anlamını güçlendirmiş. Fakat Mel Gibson kadar oyunculuğundan bahsedeceğim bir diğer isim ise Jason Isaacs. Sınır tanımayan kötülüğü daha doğrusu kötülük olarak görmeyip hedefe olan bağlılığı çok enteresandı belki de sinemada gördüğüm en acımasız karakterlerden birisiydi. Öyleki film oyunculuklarıyla hiç sevmediğim Joely Richardson'a bile ısınmamı sağladı :)
7 ay önce
KerseL profil resmi
KerseL
Kurgusu, sağlam senaryosu ve oyuncuları (özellikle Mel Gibson'ın kusursuz oyunculuğuyla) uzun süresine rağmen hiçbir anında sıkmayan başarılı bir tarihi savaş filmi ...
11 ay önce
eskon profil resmi
eskon
Başarılı bir epik film. Amerikan iç savaşı yıllarında geçiyor ve her Mel Gibson filminde olduğu gibi bir kahramanın hikayesini anlatıyor.
2 yıldan fazla önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
PEK ANLAMSIZ, ÇOK AMERİKANVARİ Aksiyonu güzel olabilir ama asla gerçeği yansıtmadığı besbelli...Seyirciyle çok bütünleşemiyor.
4 yıl önce

The Patriot filmini beğenenler

The Patriot filmini içeren raflar

The Patriot filmi hakkında ilgi çekici içerikler