Prestij (The Prestige) (2006)

Prestij (2006)
The Prestige

Puan Like 8.9 / 43 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
130 dakika
FanFilmFon Beğenilen yönetmen Christopher Nolan’dan (“Memento,” “Batman Başlıyor”) illüzyon kumaşından örülmüş bir macera geliyor. Bu beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli öyküde, Viktorya Devri’nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişiyorlar. Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa kırdırmalarının sonuçları tehlikeli, ölümcül ve hileli oluyor. Her şey yüzyılın başında, hızla değişen Londra’da başlıyor. Sihirbazların ünlü ve en üst mertebede idol olarak kabul edildikleri bir zamanda, iki genç sihirbaz şöhrete giden yolu çizmeye başlarlar. Gösterişli, sofistike Robert Angier (HUGH JACKMAN) tam bir şovmenken, yontulmamış ve gelenekçi Alfred Borden (CHRISTIAN BALE) sihirli fikirlerini gösterme yeteneğinden yoksun, yaratıcı bir dahidir. Birbirlerini takdir eden arkadaşlar ve ortaklar olarak yola çıkarlar. Ama en büyük numaraları ters gidince, aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar; ikisi de bir diğerini geçme ve altüst etme niyetindedir. Sürdürdükleri aşırı rekabet, her numarayla, her gösteriyle daha da büyür; ta ki sınır tanımayana, hatta elektriğin yeni ve inanılmaz güçlerini ve Nikola Tesla’nın bilimsel dehasını işin içine dahil edene dek...

Yorumlar

Selocan profil resmi
Selocan
''Dikkatli izliyor musunuz?'' Açıkçası film dikkatli izlenince anlaşılabilecek bir yapıdaydı. Bence çözmemenizi değil çözmenizi istiyorlardı. '' Belki de görmek istemiyorsunuz. Kandırılmak istiyorsunuz''. Ben de çözdüm çoğu şeyi ama gizlemek istediklerini sanmıyorum. Gizliyormuş gibi yapıp gösteriyorlardı aslında. Asıl konu ne olduğunu çözmek değil neler anlattığını anlayabilmekti.Ayrıca filmde geçen bilim insanlarının isimlerine ve hikayelerine yer vermeleri kalbime taht kurdu. Spoiler olmasın diye isim yazmak istemedim ama izleyince yıllardır yanlış öğretilen bilgilerle ilgili bir ışık çarpacak gözünüze. Karizmatik bir filmdi. Etkileyiciydi. İzlemenizi tavsiye ederim.
7 ay önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Neden bir şey yazmadım diye düşündüm ve yazmak istedim. Öncelikle filmin vaat, dönüşüm ve prestij bölümü ile başlamak istiyorum. Seyirciye vaat edilen, filmde dönüşüm yaşatarak etkileyen ve akıllarda yer etmesine neden olan prestij sahibi bir film.. Filmle ilgili çok anlaşılmayan bölüm olduğunu duydum ve izniniz olursa kendimce yaptığım analizleri aktarmak istiyorum. Film başladığında açıklama yapılırken gördüğümüz klonlanan şapkalar bize benzerliklerin bu dünyayı kirlettiğine dair bir mesaj aslında. Kurgusu çok güçlü olduğu için algılamakta zorlanılmış olabilir. Ama ben karışık olduğunu düşünmüyorum. Bir günlük yardımı ile flashback diyemeyiz ama başka birinin yaşantısının keşif hikayesine tanık oluyoruz diyebiliriz. Sonunda anladığımız ise şu Hugh Jackmanı aslında o olmayan ama o olmak isteyen klonu öldürüyor. 1. Christian Bale boşuna idam cezası alıyor ve ölüyor. Buradan gene başka birinin yerinde olmayı istemekteki hastalıklı durumun sakıncalı oluşu söz konusu. Ama aslında olup biteni bize baştan kuş numarası ile vaat edilen kuşun yok edileceği, dönüşümü kuşların değiştirilmesi ve prestiji de "Kafesteki gerçek kişi ölür ve yerine bir başkası geçer" diyerek sunuyor film. Benzerlik sadece ikizler arasında mümkündür. Ve prestij sahibi bir iş tabi ki sihirbazlık ve prestij sahibi olmak için de ego mücadelesi yaşanır ve bedellerine katlanılır. Genel bir olgu vardır; sır güvende tutar. Film bunu kırıyor ve iki şekilde de sunuyor hem güvende tutuşu hem de tehlike ile burun buruna getirerek güvensiz bırakması. Ölümü oyun olarak görenler bunun ciddiyetini idrak edemezler. Oyunda yer alan kişiler kendini kaptırırsa o dünyanın yeni gerçekliği onları boğmak zorunda kalır ki gerçek olmadığı durumu ile yüzleştirebilsin. Kimisi yüzleştiğini göremez bile ve ölmeden önce bütün yaşananların gerçek olmaması için çırpınır. Kimisi de aldığı intikamın gerçek bir intikam olduğunu düşünür ama öldürdüğü aslında kendisinin bir benzeridir. Of!
11 ay önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Ah şu ego savaşları yok mu? "Ana..." denen bir sonla güzel bir filmdi.
1 yıldan fazla önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Tam yarısında 'tamam ya çözdüm ben'diyip bıkkın bir şekilde izlerken sonunda 'aa öyle miymiş?' dedim. tuhaf etkileyici bir filmdi gerçekten.canımm christan'a ve hugh' a saygılar. Çok iyi işti? izleyin bence.
neredeyse 2 yıl önce
zirzop001 profil resmi
zirzop001
Etkileyici bir filmdi. Geciktiğim için üzüldüm diyebilirim :)
neredeyse 2 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
İki ilizyonistin amansız rekabetini anlatan Nolan filmi. Açıkça söylemek gerekirse ne sonu nede içinde yaşanan olaylara fazla şaşırmadım. Zaten ufak kırıntılar halinde Nolan kardeşler filmin başından sonuna kadar bize done aktarıyor. Eğer onlar düzgün takip edilirse sizde kurguyla beraber hikayeyi çözümlüyorsunuz. Benim için bu filmde ki en iyi oyuncu rahmetli David Bowie. Tesla rolün de çok az görülmesine rağmen o içtenliği herşeyi unutturdu bana. Bu kadar samimi olamaz bir insan. Şimdiden özleniyorsun Bay Ziggy Stardust.
2 yıldan fazla önce
hikigaya profil resmi
hikigaya
ilk izledigimde bu ne yaraticilik diye hayran kalmistim. lakin Satoshi Kon'un paprikasini izledigimde bu kadar 'esinlenmesi' sinir edici acikcasi insan referans gosterir hic olmazsa kirdin bizi goddamnit?
neredeyse 3 yıl önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
etkileyici bir filmdi konusu we kurgusu gerçekten iyiydi , oyunculuklardan bahsetmeye bile gerek yok hepsi harikaydı ama ben filmin ortasında her şeyi çözdüm yani ortasından itibaren beni şaşırtmadı demek ki ben dikkatli baktım aferin bana :) kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden herşeyiyle harika ;)
3 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
En sevdiğim filmlerden biridir. Mutlaka izlenmeli.
3 yıldan fazla önce
SentetikYazar profil resmi
SentetikYazar
Christpher Nolan'ın en başarılı filmlerinden biridir...Her izleyişte yeni tarafları bulunan zeka dolu senaryosu,karmaşık müthiş kurgusu ve çok sağlam oyunculuk performanslarıyla her defasında daha fazla ilgiyle izlenen sağlam bir filmdir.Herşeyin teferruatlarda gizli olduğunu ancak bir şeyi tüm detaylarıyla görmeye çalışırsan sonuca ulaşabileceğini anlatan Başyapıt denebilecek filmlerden biri...
3 yıldan fazla önce
burrju profil resmi
burrju
Filmin başlarındaki zaman geçişleri biraz kafa karıştırıyor ama izlemeye devam edin çünkü muazzam bir film sizi bekliyor.
3 yıldan fazla önce
pinkbutterfly profil resmi
pinkbutterfly
efsanedir.
3 yıldan fazla önce
muratalkas profil resmi
muratalkas
Sen hala yorumlara mı bakıyorsun... Zaman kaybetme bir an önce başla filme :)
3 yıldan fazla önce
Agarta profil resmi
Agarta
Bir filmde ne ararsanız hepsi bunda mevcut
3 yıldan fazla önce
MaviHayalet profil resmi
MaviHayalet
Vay be dedirten bir film oyunculuk harika tek solukta izlenilecek bi film
3 yıldan fazla önce
tucimusti profil resmi
tucimusti
Yorumları oluyorsasiniz vakit geçirmeden izleyin
3 yıldan fazla önce
tucimusti profil resmi
tucimusti
İzlediğim en güzel filmlerden biriydi. Defalarca da izledim muhteşem bir kurgu. Süper oyunculuk . izlemeye varsa ve ya
3 yıldan fazla önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Nolan dan yine heyecan ve gizem dolu bir film. Film boyunca kimin tarafını tutacağınıza karar veremeyeceksiniz ilizyon dünyasına Nolan gözünden bakmak gerçekten çok farklı bir tecrübe. Defalarca izlenebilecek bir film.
3 yıldan fazla önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
"Hilenin sırrını arıyorsunuz, ama bulamazsınız. Çünkü siz sırrı bilmek değil, kandırılmak istiyorsunuz."Muhteşem bir film, tam bir başyapıt. Nolan yine çok başarılı bir film ortaya çıkarmış. Oyunculuklar mükemmel ötesi, kurgu gerçekten başarılı.Senaryo en az Inception kadar orjinal ve sonuna kadar izlettirip zamanın nasıl geçtiğini fark ettirmiyor.İnsan egosun ve hırsının nerelere varabileceğinin anlatan bu filmin bir diğer önemli özelliği de izleyiciyi Nikola Tesla ile tanıştırmasıdır.Kesinlikle izlenmesi gereken ve hayatın gerçek yüzünü gösteren bir film :)
neredeyse 4 yıl önce
MehmetCanOzturk profil resmi
MehmetCanOzturk
Abi bu Nolan nasıl bir adam ya :D
4 yıldan fazla önce
alicancam profil resmi
alicancam
"Rekabete dönen bir arkadaşlık, ölüme giden bir rekabet." Mükemmel ve ötesi. En sevdiğim en beğendiğim film budur. Süper oyuncular ve oyunculuklar, süper yönetmen ve süper film.
4 yıldan fazla önce
clower profil resmi
clower
Kesinlikle izlenmeli bayılıcaksınız şaheser ya :D Bide spoiler vermeyin yorumlarda :)
4 yıldan fazla önce
cglyn profil resmi
cglyn
efsane filmlerden
4 yıldan fazla önce
digigirl profil resmi
digigirl
Muhteşem oyunculuklar,favori yönetmen,şahane kurgu,şaşırtıcı son,karanlık atmosfer, biraz da beyni kullandırttımı tamamdır.İşte favori kombinasyonum;bir filmden beklediğim herşey var.Mutlaka izlenmeli
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
mutlaka izleyin. izlemekle kalmayın, tavsiye edin.
4 yıldan fazla önce
Semraykut78 profil resmi
Semraykut78
.
4 yıldan fazla önce
ilginaksoyy profil resmi
ilginaksoyy
izlediğim en iyi filmlerden birisi.
neredeyse 5 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Üç isimde şahane yine. Film boyu normal seyirde gitti pek etkilenmedim fakat sonu çok etkileyiciydi. İster istemez bir anda bütün film parlıyor insanın gözünde :D
neredeyse 5 yıl önce
RussellCroweHayrani profil resmi
RussellCroweHayrani
Hugh Jackman, Christian Bale ve Scarlett Jhonson kadroya bak be ki senaryo zaten harikulade
neredeyse 5 yıl önce
yabann profil resmi
yabann
devamı gelir diye ümit etmiştim ama maalesef gelmedi . iyi filmdi .
neredeyse 5 yıl önce
kadberk profil resmi
kadberk
benim için çok iyiydi. sonunu tahmin edemediğim için olsa gerek :)
neredeyse 5 yıl önce
Astronom profil resmi
Astronom
yorumlarda spoiler veren aşırı zeki arkadaşlar , aklınıza gelebilecek her türlü küfürü itina ile hak ediyorsunuz
neredeyse 5 yıl önce
Persistent profil resmi
Persistent
Siz sırrı çözmek değil, kandırılmak istiyorsunuz
neredeyse 5 yıl önce
furkandr profil resmi
furkandr
işte böyle filmleri seviyorum :)
neredeyse 5 yıl önce
Persistent profil resmi
Persistent
İnsanlar.Gördüklerine.İnanır
neredeyse 5 yıl önce
Rubeus profil resmi
Rubeus
Söylenecek kelime yok İnanılmaz güzel bir film.
neredeyse 5 yıl önce
Aunveren profil resmi
Aunveren
"Siz sırrı çözmek değil, kandırılmak istiyorsunuz" tezini kanıtlayan bir film. "Dikkatli bakmıyorsunuz" diyerek seyirciyi kışkırtmasına rağmen finalde şaşırmamızı engelleyemiyor.
neredeyse 5 yıl önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
iki sihirbazın çığrından çıkan hikayesi..hırs, gözü dönmüşlük vb..her ne kadar seyir zevki yüksek olsa da sihirbazlıktan çok insanın bencilliğini, ne kadar kötüleşebileceğini vs ortaya koyuyor. Freud'un güzel yorumlar getirebileceğini düşünürüm hep bu film hakkında. Velakin macera ve sürükleyicilik açısından beğenmeme rağmen bu kötücül yapısı beni hep rahatsız etmiştir. bir iyi bir kötü sihirbazın mücadelesinden çok, iki kötü insanın mücadelesi var bana göre bu filmde..ya da yıldızı parlatılmış bir kötülük.
neredeyse 5 yıl önce
seymaer profil resmi
seymaer
Hayatımda izlediğim en iyi filmlerden biri diyebilirim bir yandan egosunu tatmin etmek için sır çalmaya çalışan bir sihirbaz bi yandan da basit sırlarını gizli tutarak en iyi olan iki adam... Film beni her dakikada şoka uğrattı kalbim çarparak izledim filmin son beş dakikasında bütün dakikalar aklımdan geçti ''hımm demek ki bundan böyleydi' dedirtti tesla ve edison atışmacası ayrı bir lezzetliydi harikaydı kesinlikle izlenmesi gerekir ne işiniz varsa bırakın ve izleyin !
neredeyse 5 yıl önce
SedaTeta profil resmi
SedaTeta
Hugh Jackman'ın tarafında olan var mı benim gibi ?
neredeyse 5 yıl önce
cinemarty profil resmi
cinemarty
Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur diye boşuna dememişler. Burada Perşembe; Batman Dark Knight oluyor :)
neredeyse 5 yıl önce
FanFilmFon profil resmi
FanFilmFon
Alfred Borden, bu gün Kral ve İngiltere Yüksek Mahkemesi adına bu dünyaya veda edeceksiniz. Söyleyecek son bir sözünüz var mı?
- Abracadabra
neredeyse 5 yıl önce
Egemen.9 profil resmi
Egemen.9
Mutlaka izlenmeli
5 yıl önce
ikista profil resmi
ikista
Efsane
5 yıl önce
MuHoLi profil resmi
MuHoLi
İlk yorumu ben atayım eğer daha izlemediyseniz boşa yaşıyorsunuz ne iş yapıyorsanız bırakın tabi ki dinç bir kafayla oturup izleyin derim
5 yıldan fazla önce

The Prestige filmini beğenenler

The Prestige filmi hakkında ilgi çekici içerikler