Kahire'nin Mor Gülü (The Purple Rose of Cairo) (1985) afişi

Kahire'nin Mor Gülü (1985)
The Purple Rose of Cairo

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Romantik, Komik
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
82 dakika
Sezgii Cecilia, 1930’ların ekonomik kriz dönemi Amerikası’nda, çok az para için ölümüne çalışan, işe yaramaz kocası tarafından sürekli taciz edilen mutsuz bir garsondur. Tek kaçışı, tutku derecesinde sevdiği sinemadır. Kahire’nin Mor Gülü isimli filmse favorisidir. Defalarca kez gittiği filmde bir gün baş karakter Tom Baxter perdeden inip gerçek hayata karışır. Üstelik Cecilia’ya aşık olur! Woody Allen’ın en sevdiği eseri olduğunu itiraf ettiği bu film, büyük ustanın hem komik ve fantastik hem de gerçekçi yapımlarını adeta tek potada eritiyor.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

Sezgii profil resmi
Sezgii
Güçlü bir sinema eleştirisi film. Oyunculara duyulan hayranlık, gerçek hayatla filmdeki mükemmel hayat arasındaki farklar, ekonomik kriz, kapitalizm-komünizm eleştirileri. Başarılı bir yapım. Romantik-komedi tarzında olması da cabası. Sizi filme bağlıyor adeta. Cecilia'nın değişimi Hegel'in efendi-köle kavramını anımsattı bana. Zannediyorum ki bu ima edilmek istenmiş. Yine isimle buhran yıllarına vurgu var. Hayali karakterin mükemmelliği yanında, gerçek hayatına tutunup hayal kırıklığı yaşamak sanırım her güzel filmden sonra başımıza gelen şeylerden birisi. Bir diğer eleştiri konusu da kadınlar üzerine. Allen, dönemin kadınlarının ezilmesini, henüz toplumun tam anlamıyla modernleşememesini Zelig'te olduğu gibi üstü kapalı değil direkt izleyiciye sunuyor bu sefer. Çarpıcı ayrıntılar var bu sebeple. Zaman ayırmaya fazlasıyla değecek, tatlı kinayeli bir film. :)
0
2 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
kahirenin mor gülü. bir zamanlar oryantalist filmlerin zirvede olduğu dönemlerle tatlı tatlı dalgasını geçmiş allen. filmin içindeki harika espri iskeletini de izleyince görün ;)
1
3 yıl önce

The Purple Rose of Cairo filmini beğenenler

The Purple Rose of Cairo filmini içeren raflar

The Purple Rose of Cairo filmi hakkında ilgi çekici içerikler