Tenenbaum ailesi (The Royal Tenenbaums) (2001)

Tenenbaum ailesi (2001)The Royal Tenenbaums

Puan 7.6 / 10
Senin Puanın
Etiketler Dram, Absürt, Komik
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
110 dakika
193
8
431
125
MehmetYurdakul profil fotoğrafı
MehmetYurdakul
filmde mükemmel çocuk yaratma hissinin "sevgisiz" olamayacağını anlıyoruz...
Bir aileyi, insanları bir arada tutan şey nedir ?
Ben neden bu filmi 2001 den beri seyretmemişim ?
Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?
Kafamda deli sorular :-)))

“Batmak üzere olan bir savaş gemisinin enkazından ailesini kurtarırken trajik bir biçimde öldü”
10/8
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
Gencetotay profil fotoğrafı
Gencetotay
son zamanlarda izlediğim en sıcak film olabilir kendisi. her karakterin kendine has derinliği, masalsı anlatım, renkler ve kamera açıları büyüleyici. wes anderson'ın kurduğu bu keskin düzene çok alışık değilim fakat bir hevesle tüm filmleri izleyerek tüketmek de içimden gelmiyor. anladığım kadarıyla zamana yaya yaya tadını çıkarmak gerekiyor bu yönetmenin.
error_outline
2 yıldan fazla önce
VolkanS. profil fotoğrafı
VolkanS.
En iyi filmi değil belki ama W. Anderson sinemasına başlamak için en ideali. Komedisi ve dramı kararında kullanılmış, aile kurumuna farklı bir mercek tutmaya çalışan, tatlı bir yapım.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Rengarenk karakterleri ve büyük isimleri barındıran çok ama çok keyifli içten ve sımsıcak bir aile fimi.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Eğlenceli bir aile filmi, bizim tatlı hayat tarzında diyebiliriz. İzlenebilirliği yüksek.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
sisyphos77 profil fotoğrafı
sisyphos77
Bazı filmlerin renklerine tutuluyorum.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Wes Anderson'un şuan çektiği filmlere göre biraz geri planda kalsa da her bir karakterinin derinliğinin, ruh halinin, dünya görüşünün, politik ya da dini anlayışının hatta ve hatta topluma bakış açısının renklerini yaratmış bir film. detaylar içinde kaybolmanın hazzının yanı sıra hayatın farklı episodelarının olduğu ve bunların aslında nerede ve ne zaman olduğunun bir önemi olmadığını anlatıyor. Bütünlük önemli olan. Kendi hayatımıza dair detayları yakınlarımızın ya da başkalarının hayatında bulabiliriz. Ve her şeye rağmen bu durum güzel olanı. Bunalım, melankoli, nihilistlik, kinistlik, depresyon bu gibi şeyler sahip olduklarımızın önüne hiçbir şekilde geçmemeli. Tek yapmamız gereken arkamıza yaslanmak ve olayları kabullenmek. Gelişine vurmak, nadasa bırakmak değildir ki bu yüzleşmektir. Sevginin yüceliğini kabul etmektir. Dramı bile kahkahalar attırarak izlettiriyorsun Wes Anderson. Yücesin. Güzelsin. Tabi Özelsin de. Custer'la Eli'ın benzetmeleri, Margot'un oyun arşivindeki kitapların alayının psikolojik gerçeklik, toplumsal gerçeklik ve absürt tiyatro üzerine kuruluşu, detaylarda kayboluyorsunuz sonra kaybolmayı sorgulayıp çeşitlendiriyorsunuz bir bakmışsınız kaybolarak kendinizi bulmuşsunuz.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
Dağılmış bir aile ve her biri dahi diyebileceğimiz üç küçük çocuk.. Filmin başlangıç bölümü çocukları tanımakla geçiyor. Ardından günümüze geliyoruz, çocukların geçmişleriyle şuanki hallerini kıyasladığımız bir bölüm başlıyor. Ardından aileyi daha iyi tanıdığımız ve sorunlarına ortak olduğumuz kısım geliyor. Film bu şekilde kademe kademe ilerleyen bir yapıya sahip. Başlarda karakterleri tanımak adına sabrediyorsunuz ve ilgiyle izliyorsunuz. Görüntüler, diyaloglar, karakterlerin izleyiciye sunulma şekli sizde ister istemez absürt bir aile komedisi izleyecekmişsiniz izlenimi bırakıyor. Ama ortalara geldiğinizde bu beklentilerinizi karşılamayan bambaşka bir film görüyorsunuz. Dram türüne böyle bir başlangıç yapmak izleyiciyi ters köşe yapıyor gerçekten. Ama şunu da ifade etmeliyim, dramı da ilginç bir filmdi. Yani normal bir dramı da yok filmin. Garip bir şekilde insanı içerisine alan bir atmosferi, dağınık ilerleyen bir konusu ve insanı yoran bir akışı var. Filmin sonlarında biraz tatmin oldum ancak genel olarak çok da severek izleyemedim. Görsel yönden de kurgusal olarak da tam bir Wes Anderson filmi olmuş. Ancak yönetmenin daha iyi filmleri var bence. Oyuncu kadrosu da filmden beklentimi arttıran bir unsurdu. Çok kaliteli isimler hem ana karakterlerde hem de yan karakterlerde karşınıza bolca çıkıyor. Filmin müzikleri ise efsane güzel. Dinlemeye doyamayacağım şarkılar arşivledim. Özetleeee kötü diyemeyeceğim ancak orta düzeyde kalmış bir film bence. Dram severlere sesleniyorum, farklı bir film izlemek isterseniz tavsiye ederim. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler :)
error_outline
4 yıldan fazla önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Başlangıç olarak güzeldi ama sonra bir düşüş yaşadı gibi geldi. Yer yer sıkıldığım oldu. Sonuç olarak farklı bir beklentiyle bitti diyebilirim.
error_outline
4 yıldan fazla önce
Sapphira profil fotoğrafı
Sapphira
havası suyu başkalardan
error_outline
6 yıldan fazla önce
heheka profil fotoğrafı
heheka
Filmin başlangıcı anlatım tarzı daha çok absürt komedi beklentisi oluşturdu bende başta ama filmin ortalarına doğru işler öyle gitmedi:) yine de ben beğendim özgün bi anlatım tarzı var
error_outline
7 yıldan fazla önce
Gunes profil fotoğrafı
Gunes
filmin anlatım tarzına bayıldım. Bana büyük budapeşte otelinin tadını anımsattı
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
otekiben profil fotoğrafı
otekiben
kendine özgü tarzıyla, güzel bir wes anderson filmi. aslında hafif absürd, eğlenceli bir film izleyeceğimi düşünüyordum. kısmet değilmiş, bu da dram çıktı.
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
curcuna... adile naşit'li aile komedilerimizi Amerikan dünyasına uyarlayın ve biraz daha cinselleştirin alın size tetenbaum lar !
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
yumiko profil fotoğrafı
yumiko
Yetişkinlerin bencilliklerinden yara almış çocuklar ;çocuklarıyla vaktinde yapamadıklarının pişmanlığını duyan yetişkinler...Sevgi yine de her şey ilaç.Bütün yaralara ve bütün pişmanlıklara...Gülümsetirken hüzünlendiren bir aile hikayesi.Çok sevdim....Gwyneth Paltrow hiç bu kadar hüzünlü ve vurucu olmamıştı.İntihar sahnesi,otobüsten iniş, son tenis maçı ve müzikler harika...
error_outline
8 yıldan fazla önce