Cinnet (The Shining) (1980) afişi

Cinnet (1980)
The Shining

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 8.2 / 11 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Gerilim, Kült, Korkutan
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
146 dakika
Blacklion Sinema tarihinde her yaptığı filmin bir türün en başarılı örnekleri arasına girdiği yönetmen Stanley Kubrick'in korku-gerilim türünde yarattığı şaheserdir. Film Jack isimli bir yazar (Jack Nicholson), Wendy isimli karısı (Shelley Duvall) ve Danny isimli (Danny Lloyd) çocuğundan oluşan Torrance ailesinin yazarın romanını yazabilmesi için ıssız bir otelde inzivaya çekilmeleriyle başlar. Çocuğun telepatik güçleri onun otelin geçmişindeki rahatsız edici görüntüleri görmesine neden olur. Yazar baba da aynı şekilde otelin hayaletleriyle diyaloğa geçmesiyle birlikte yavaş yavaş çıldırma noktasına gelir. Filmin devamı ile ilgili daha detaylı bilgi vererek izlememiş olanları bu keyiften mahrum etmek istemediğimden konu kısmını bu kadarla sınırlı tutuyorum. Filmle ilgili detaylar da en az filmin kendisi kadar efsaneleşmiştir. Filmin geneli özellikle de Jack Nicholson'ın sahnelerinin çoğu doğaçlama çekilmiştir. İddia edilir ki Shelley Duvall tekrarların sayısı yüzünden sonunda çok az konuşmayla pasif bir oyuna dönmüştür -ki bunun filmdeki karaktere tam uyum sağladığını belirtmek gerekir. Yine filmde inanılmaz bir performans sergileyen çocuk Danny Lloyd'un filmin korku filmi olduğundan haberi olmadan film tamamlanmış ve bu kadar iyi performans göstermesine rağmen biyoloji öğretmenliği yaparak hayatına devam etmiştir (Bu çocuk Stanley Kubrick tarafından 5000 -beşbin- çocuk arasından seçilmiştir). Filmin afişinde de kullanılan kapı kırma sahnesi ilk çekimde kolay kırılması için ince çürük tahtalardan yapılmış ama Jack abimizin bu kapıyı tek vuruşta tuzla buz etmesi sonucu filmde orjinal kapının kırılma sahneleri kullanılmıştır. Stanley Kubrick bu filmin çekimine 1.3 milyon feet film harcamış - tekrar çekim sayısını siz düşünün... Filmin ismi olan "shining" çocuğun telepatik güçleri düşünüldüğünde türkçeye "aydınlanma" olarak tercüme edilmesi gerekirken Jack karakterinin çıldırması ve 'shining' kelimesinin 'parlama' anlamından dolayı bir korku filmine daha çok yakışacağı düşünülen 'Cinnet' ismiyle tercüme edilmiştir. ...

Yorumlar

slymndgn profil resmi
slymndgn
Sİnema tarihinin en iyi dekore edilmiş içinde insana dair her şeyi bulabilceğiniz tabi fiilmin aslında bir korku filmi olmadığını Room 237 belgeselini izledikten sonra anlıcaksınız filmin bir başyapıt olduğunu belgeselden sonra göreceksiniz ve hayran kalacaksınız..
0
1 ay önce
Gonca.su profil resmi
Gonca.su
Stanley kubrick in müthis yönetmenligi ve jack nicholson nun muhtesem oyunculuğu ile gerilim türünün süphesiz en iyilerinden. Fazla söze gerek yok.Mükemmel.
2
6 ay önce
hezarfen profil resmi
hezarfen
gezegendeki en iyi oyuncu jack nicholson filmi tekrar izleyince emin oldum..
1
12 ay önce
uysalherif profil resmi
uysalherif
Bu filmi izleyenler ve vasat bulanlar lütfen Room 237 isimli belgeseli izlesinler. O vasat bulduğunuz filmin altındaki hazineyi görünce şaşırıp kalacaksınız inanın. Gerçi ben hala filmin iyi bir film olduğunu düşünmüyorum ama kalburüstü olduğu ortada.
0
1 yıldan fazla önce
sedakasalarr profil resmi
sedakasalarr
Film izlemeye değer ve standart üstü.Öncelikle herkesin anlayabilceği bi film değil.Gerilim ve korku hakim.Çekimler ve müzikler,oyuncular,komple farklı tarzda bi film.kesinlikle başyapıt.
1
neredeyse 2 yıl önce
Poker profil resmi
Poker
Korktuğumu söyleyemem ama gerçekten hem konu bakımından hem de yapılış bakımından eşssiz bir film olduğu su götürmez bir gerçek. Jack Nicholson ise yani ne denir bilemiyorum. Kelimeler bile yetersiz kalıyor bu inanılmaz performansından dolayı.
2
2 yıl önce
leo14 profil resmi
leo14
all work and no play makes jack a dull boy
0
2 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
korku sinemasında ayrı bir yerde olduğu su götürmez bir gerçek. kesinlikle izlenmeli.. abuk subuk yaratıklar- canavarlar olmadan da nasıl gerilim- korku filmi çekilebileceğini göstermiş stanley kubrick usta
0
2 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
En az kitabı kadar harika bir film. Jack Nicholson muhteşem bir performans sergilemiş.
2
2 yıldan fazla önce
Watchfilm profil resmi
Watchfilm
mükemmel
0
2 yıldan fazla önce
Astronom profil resmi
Astronom
bir filmde muzik bu kadar guzel ortam yaratmak, seyirciyi filmin icine cekmek icin kullanilabilir..
0
2 yıldan fazla önce
Aunveren profil resmi
Aunveren
Stanley Kubrick'in usta ellerinden çıkmış bir başyapıt. Filmdeki gizli mesajlar, her sahnede ustalıkla saklanmış işaretler izleyenlere bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Çok dikkatli izlenmesi gereken bir film. Eski olduğu için çok çekici gelmedi başta ama iyi ki izlemişim. Amerika'nın yaptığı zulmü anlatmaya çalışmış Kubrick. Çok farklı ve anlamlı bir psikolojik gerilim filmi.
0
2 yıldan fazla önce
UnknownUser00 profil resmi
UnknownUser00
sırf jack nicholson'ın performansı için izlenmesi gereken film.
0
neredeyse 3 yıl önce

The Shining filmini beğenenler

The Shining filmini izlemek isteyenler

The Shining filmini içeren raflar

The Shining filmi hakkında ilgi çekici içerikler

^ En üste dön