Cinnet (The Shining) (1980)

Cinnet (1980)The Shining

Puan 8.4 / 10
Senin Puanın
Etiketler Gerilim, Kült, Korkutan
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
146 dakika
624
8
1498
229
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Fena bir buhran, kasvet. Hakikaten başlı başına bir cinnet. Öyle ki izleyeni psikolojik girdaplar içerisinde sürükleyecek bir eser.
error_outline
13 gün önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
Filmi sevdim desem yalan sevmedim desem büyük yalan olur, hem sevdim hem sevmedim. Ortalarda kaldım. Jack harika oynamış, filmin genel dinamiği ve sürekli durağan dinamiğiyle sizi germesi ise izlediğim en iyi gerilim filmi yapıyor yapımı, ama aynı zamanda çok vasat yönleri de var hikaye çok zayıf ve bir sürü buşluklar ile aktarılıyor ve bu da kubrick tarzı ama ben şahsı pek sevmiyorum zaten. Sonuç olarak 1 kere olmak şartıyla mutlaka izleyin fikriniz olsun
error_outline
11 ay önce
Geotitan profil fotoğrafı
Geotitan
All work and no play makes jack a dull boy .(Sürekli çalışıp hiç eylenmemek Jack'i sersemleştiriyor )
Özet bir cümle gibi filmi ilk defa izledim ve izledikden hemen sonra filmin içindeki mesajları anlamaya çalışmak için hemen nette bir araştırma yaptım şu link den de güzel bir hazırlanmış yazı bulabilirsiniz spoiler içerebilir . jack Nickolson güzel bir oyunculuk sergilemiş ve eski Joker karakterini oynadığını bilmiyordum ve izlerken aklımdan geçen tek şey bu adam Joker karakteri için muhteşem bir oyuncu olurdu sonrasında öğrendimki gerçektende o rolde oynamış . Filmin adı için şüphelerim var otelin adı filmin adı olabilirmiş mükemmel uyardı bence . Romanını okumadım o yüzden yorumum okuyanlara anlamsız gelebilir kusura bakmayın . Danny boy da o yaşına göre gerçekten etkileyici mimiklerle güzel bir oyunculuk sergilemiş .
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
Lioness profil fotoğrafı
Lioness
Sonunda izledim.. Hakında o kadar çok şey okudum ki nerdeyse filmi izlemişimm de tekrara dönmüşüm gibiydi.. Kimileri çok beğenmiş kimileri sevmemiş, bense arada kaldım. Zamanı düşünülnce tabi ki kurgu, konu, oyunculuk gayet iyi (kadını pek beğenmedim bazı yerler hariç)... AMA konu çok ağır ve dingin ilerliyo bazen öyle bi sakinleşiyo ki ekrana sanki boşluğa dalmışım gibi takıldım (kadının o tiz sesi her seferinde beni daldığım yerden geri getirdi :) En azından şimdi afişi her gördüğümde bunu ne zaman izlicem demiyorum içim rahatladı :D
error_outline
2 yıldan fazla önce
japonbalikcisi profil fotoğrafı
japonbalikcisi
Bu filmin neden bu kadar sevildiğine dair hiçbir fikrim yok. “Otomatik Portakal”ı izledikten sonra izleme isteği doğmuştu içime, sonuçta aynı yönetmen diye ama yanılmışım.

Kurgu basit, sonunu daha ilk dakikalardan tahmin edebiliyorsunuz. Kurguyu geçtik, hiçbir duygusu yok.
Ne gerilim, ne dram, ne korku. Gerçekten filmde kayda değer tek şey Danny idi. Eğer filmde müzik olmasa bir damla bile gerilim yoktu. Nitekim o müzik gereksiz anlarda bile öyle çok kullanıldı ki, duygusunu kaybetti. Adam çorba karıştırıyor, gerilim müziği, kadın yürüyor, gerilim müziği, çocuk gülüyor, gerilim müziği.

Roller yerli yerinde değildi. Shelley Duvall mesela, ürkek bir kadın rolünde. Tip özellikleri gösteriyor, silik bir karakter. Ama kocaman adamı sopayla bayıltıp kilere hapsedebiliyor. Bunu yapabilen bir kadın her şeye ağlamaz, kusura bakmayın. Korkmasın demiyorum ama güçlü bir karakterin yapabileceklerini yapıp, en küçük şeyde bile zayıflık göstermesi mantıksız geliyor.
Filmin elle tutulur bir yanını bulamadım ben.

Tabii ki bu kişisel kanaatim, mutlaka benim gibi düşünenler de olabilir, çok sevenler de.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Ne diyeyim hepsi manyak bunların... Muhteşem!
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
burcudrn profil fotoğrafı
burcudrn
Bir film nasıl kafa karıştırıcı ve sonu anlaşılamaz olurun tabiri. Jack Nicholson sahnelerinin çoğunu doğaçlama olarak oynamıştır. Stanley Kubrick'ten beklenen bir filmdi. Stephen King romanın uyarlamasından daha fazlası olabilir oyunculuklar sayesinde :)
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
jalapeno profil fotoğrafı
jalapeno
Bir şey söyleyeceğim ama umarım başıma bir şey gelmez. Ben filmi üç kerede parça parça ancak izleyebildim çünkü her açtığımda sıkıntıdan uyuya kaldım. Alttan üsten her yerden mesaj vermek için fazla kasılmış. Tamam, Kubrick falan da bilmiyorum belki de ben üç seferde izlediğim için o söylediğiniz etkileyiciliği, buhranlı havayı, gerilimi hissedememişimdir.
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
Müzikler, çekim açıları, müthiş bir atmosfer ve üstüne muhteşem bir oyunculuk.. Bunlar birleşince meydana gerilimi doruklarda yaşatan bir başyapıt çıkıyor. Mutlaka izlenmeli!
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Sİnema tarihinin en iyi dekore edilmiş içinde insana dair her şeyi bulabilceğiniz tabi fiilmin aslında bir korku filmi olmadığını Room 237 belgeselini izledikten sonra anlıcaksınız filmin bir başyapıt olduğunu belgeselden sonra göreceksiniz ve hayran kalacaksınız..
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
Hollyy profil fotoğrafı
Hollyy
Stanley kubrick in müthis yönetmenligi ve jack nicholson nun muhtesem oyunculuğu ile gerilim türünün süphesiz en iyilerinden. Fazla söze gerek yok.Mükemmel.
error_outline
4 yıldan fazla önce
hezarfen profil fotoğrafı
hezarfen
gezegendeki en iyi oyuncu jack nicholson filmi tekrar izleyince emin oldum..
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
Angelopoulos profil fotoğrafı
Angelopoulos
Bu filmi izleyenler ve vasat bulanlar lütfen Room 237 isimli belgeseli izlesinler. O vasat bulduğunuz filmin altındaki hazineyi görünce şaşırıp kalacaksınız inanın. Gerçi ben hala filmin iyi bir film olduğunu düşünmüyorum ama kalburüstü olduğu ortada.
error_outline
5 yıldan fazla önce
sedakasalarr profil fotoğrafı
sedakasalarr
Film izlemeye değer ve standart üstü.Öncelikle herkesin anlayabilceği bi film değil.Gerilim ve korku hakim.Çekimler ve müzikler,oyuncular,komple farklı tarzda bi film.kesinlikle başyapıt.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce