Cinnet (The Shining) (1980)

Cinnet (1980)
The Shining

Puan Like 8.5 / 26 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Gerilim, Kült, Korkutan
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
144 dakika
Lioness profil resmi
Lioness
Sonunda izledim.. Hakında o kadar çok şey okudum ki nerdeyse filmi izlemişimm de tekrara dönmüşüm gibiydi.. Kimileri çok beğenmiş kimileri sevmemiş, bense arada kaldım. Zamanı düşünülnce tabi ki kurgu, konu, oyunculuk gayet iyi (kadını pek beğenmedim bazı yerler hariç)... AMA konu çok ağır ve dingin ilerliyo bazen öyle bi sakinleşiyo ki ekrana sanki boşluğa dalmışım gibi takıldım (kadının o tiz sesi her seferinde beni daldığım yerden geri getirdi :) En azından şimdi afişi her gördüğümde bunu ne zaman izlicem demiyorum içim rahatladı :D
10 ay önce
japonbalikcisi profil resmi
japonbalikcisi
Bu filmin neden bu kadar sevildiğine dair hiçbir fikrim yok. “Otomatik Portakal”ı izledikten sonra izleme isteği doğmuştu içime, sonuçta aynı yönetmen diye ama yanılmışım.

Kurgu basit, sonunu daha ilk dakikalardan tahmin edebiliyorsunuz. Kurguyu geçtik, hiçbir duygusu yok.
Ne gerilim, ne dram, ne korku. Gerçekten filmde kayda değer tek şey Danny idi. Eğer filmde müzik olmasa bir damla bile gerilim yoktu. Nitekim o müzik gereksiz anlarda bile öyle çok kullanıldı ki, duygusunu kaybetti. Adam çorba karıştırıyor, gerilim müziği, kadın yürüyor, gerilim müziği, çocuk gülüyor, gerilim müziği.

Roller yerli yerinde değildi. Shelley Duvall mesela, ürkek bir kadın rolünde. Tip özellikleri gösteriyor, silik bir karakter. Ama kocaman adamı sopayla bayıltıp kilere hapsedebiliyor. Bunu yapabilen bir kadın her şeye ağlamaz, kusura bakmayın. Korkmasın demiyorum ama güçlü bir karakterin yapabileceklerini yapıp, en küçük şeyde bile zayıflık göstermesi mantıksız geliyor.
Filmin elle tutulur bir yanını bulamadım ben.

Tabii ki bu kişisel kanaatim, mutlaka benim gibi düşünenler de olabilir, çok sevenler de.
12 ay önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Ne diyeyim hepsi manyak bunların... Muhteşem!
neredeyse 2 yıl önce
burcudrn profil resmi
burcudrn
Bir film nasıl kafa karıştırıcı ve sonu anlaşılamaz olurun tabiri. Jack Nicholson sahnelerinin çoğunu doğaçlama olarak oynamıştır. Stanley Kubrick'ten beklenen bir filmdi. Stephen King romanın uyarlamasından daha fazlası olabilir oyunculuklar sayesinde :)
2 yıl önce
jalapeno profil resmi
jalapeno
Bir şey söyleyeceğim ama umarım başıma bir şey gelmez. Ben filmi üç kerede parça parça ancak izleyebildim çünkü her açtığımda sıkıntıdan uyuya kaldım. Alttan üsten her yerden mesaj vermek için fazla kasılmış. Tamam, Kubrick falan da bilmiyorum belki de ben üç seferde izlediğim için o söylediğiniz etkileyiciliği, buhranlı havayı, gerilimi hissedememişimdir.
2 yıl önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
Müzikler, çekim açıları, müthiş bir atmosfer ve üstüne muhteşem bir oyunculuk.. Bunlar birleşince meydana gerilimi doruklarda yaşatan bir başyapıt çıkıyor. Mutlaka izlenmeli!
2 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Sİnema tarihinin en iyi dekore edilmiş içinde insana dair her şeyi bulabilceğiniz tabi fiilmin aslında bir korku filmi olmadığını Room 237 belgeselini izledikten sonra anlıcaksınız filmin bir başyapıt olduğunu belgeselden sonra göreceksiniz ve hayran kalacaksınız..
2 yıldan fazla önce
Hollyy profil resmi
Hollyy
Stanley kubrick in müthis yönetmenligi ve jack nicholson nun muhtesem oyunculuğu ile gerilim türünün süphesiz en iyilerinden. Fazla söze gerek yok.Mükemmel.
neredeyse 3 yıl önce
hezarfen profil resmi
hezarfen
gezegendeki en iyi oyuncu jack nicholson filmi tekrar izleyince emin oldum..
3 yıldan fazla önce
Angelopoulos profil resmi
Angelopoulos
Bu filmi izleyenler ve vasat bulanlar lütfen Room 237 isimli belgeseli izlesinler. O vasat bulduğunuz filmin altındaki hazineyi görünce şaşırıp kalacaksınız inanın. Gerçi ben hala filmin iyi bir film olduğunu düşünmüyorum ama kalburüstü olduğu ortada.
neredeyse 4 yıl önce
sedakasalarr profil resmi
sedakasalarr
Film izlemeye değer ve standart üstü.Öncelikle herkesin anlayabilceği bi film değil.Gerilim ve korku hakim.Çekimler ve müzikler,oyuncular,komple farklı tarzda bi film.kesinlikle başyapıt.
4 yıldan fazla önce
Poker profil resmi
Poker
Korktuğumu söyleyemem ama gerçekten hem konu bakımından hem de yapılış bakımından eşssiz bir film olduğu su götürmez bir gerçek. Jack Nicholson ise yani ne denir bilemiyorum. Kelimeler bile yetersiz kalıyor bu inanılmaz performansından dolayı.
4 yıldan fazla önce
leo14 profil resmi
leo14
all work and no play makes jack a dull boy
neredeyse 5 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
korku sinemasında ayrı bir yerde olduğu su götürmez bir gerçek. kesinlikle izlenmeli.. abuk subuk yaratıklar- canavarlar olmadan da nasıl gerilim- korku filmi çekilebileceğini göstermiş stanley kubrick usta
neredeyse 5 yıl önce