Truman Show (The Truman Show) (1998)

Truman Show (1998)
The Truman Show

Puan Like 9.2 / 41 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
103 dakika
Ricky.McFloyd Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk, imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır. Ana karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. Televizyon sektörü üzerine yapılan en esaslı eleştirilerden biri olan Truman Show sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip. Aynı zamanda başrolündeki Jim Carrey'nin olağanüstü performansını da es geçmemek gerekiyor.

Yorumlar

emre1910 profil resmi
emre1910
Ben bunu niye daha önce izlemedim mükemmel ötesi
6 ay önce
tugced profil resmi
tugced
O zaman ki gelişmiş dünya ile bu zaman ki gelişmeye devam eden dünya, geleceği görme sistemi ve eleştirisel farkındalık! Konusu kurgusu nasıl içine çekti ve beğendirdi kendini anlatamam. Her şeyi yönetebilirsin ama insan beynini? ...
1 yıl önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
Ve karşınızda tüketim toplumuna yapılmış en ağır eleştirilerden biri.. Şimdi soracaksınız belki neresi ağırdı diye. Şöyle söyleyeyim, anlatılmak istenen düşünceler öylesine saf, öylesine naif bir şekilde aktarılmış ki sert yazılar ve hakaretlerden çok daha etkili, çok daha ağır bir eleştiri olmuş. Hayatlarımız öyle bir hal aldı ki tamamen tüketim üzerine. Bu kadar tüketim kaynak gerektiriyor haliyle. Peki bu kaynak sizce de artık insanın kendisi olmaya başlamadı mı? Farkında olmadan kendimizi tüketiyoruz ve başkalarının da tüketmelerine izin veriyoruz. Üstelik bunu daha fazla tüketebilmek için yapıyoruz. Öyle garip bir kısır döngüdeyiz ki.. Sanırım bu filmi izlediğim en iyi Jim Carrey filmi olarak hatırlayacağım. Harika kurgusu, harika oyunculuklar ve muhteşem mesajlar.. Benim kadar geç kalmayın mutlaka izleyin :)
neredeyse 2 yıl önce
PorcoRosso profil resmi
PorcoRosso
İlk izlediğimde 2000 yılıydı. Haliyle çocuk olduğumdan "acaba" sorularından beynimi allak bullak etmişti bu film. Efsane ötesidir benim için. 10/10
neredeyse 2 yıl önce
manonthemoon profil resmi
manonthemoon
Unutamadığım, takılı kaldığım filmdir.
2 yıl önce
Selocan profil resmi
Selocan
yoğun tavsiye üzerine erteleyerek izledim ama keşke daha önceden izleseydim dedim. 18 yıl önce böyle muhteşem bir film çekilmiş olmasına büyük bir hayranlık duydum. Bu nasıl bir hayal gücüdür ya.
Öyle etkisinde kaldım ki düşüncelerimi toparlayamıyorum bile. Jim Carrey her zamanki gibi muhteşem. ŞİDDETLE tavsiye ediyorum.
neredeyse 3 yıl önce
cizgisizdefter profil resmi
cizgisizdefter
Truman'ın yaşadığı hayat, film bittikten sonra insana aşırı olağan üstü gelebilir ama şöyle bi düşününce hangimiz gördüğümüz denizin ötesine gidebildik ki? Peki benim hayatım gerçek mi ya da ben başrol müyüm diye sorgulatıyor insana.
neredeyse 3 yıl önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
gerçek bir hayat sürdüğümüz için şanslı olmalıyız... jim carey efsane..
neredeyse 3 yıl önce
Seda.. profil resmi
Seda..
keşke bu filmi çok önceden izleyip bu kadar geciktirmeseymişim. eğer daha önce izlemiş olsaydım hayat hakkında olumsuz düşündüğüm anları en aza indirgeyebilirmişim çünkü bu filmle aslında hayatın ne kadar kıymetli ve gerçek olduğunu bir kez daha idrak ettim. hayat güzeldir ve herkes özgür olmayı hakeder..
3 yıl önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Senaryo bakımından çok özel ve düşünülmüş bir film efsanedir izleyipte kendi hayatını sorgulamamak elde değil..
3 yıl önce
Lioness profil resmi
Lioness
Film bittikten sonra ufak bir paranoyaya kapılıp sağda solda kamera arayan arkadaşlar "Bendensiniz" :p Güzeldi...
3 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Film birçok kültüre ve oluşuma aynı anda eleştiri göndermiş. Hem kapital düzene hemde sosyal düzene karşı hafif ama etkili bir dil kullanıyor. Jim Carrey ise gerçekten çok içten oynamış.
3 yıldan fazla önce
mels profil resmi
mels
Komik film ararken Jim Carrey'i de görünce "Aradığım film bu olmalı" dedim ama değilmiş. Güldürmüyor ama insana kendi hayatını sorgulatıyor. Mutlaka izlenmesi gereken harika filmlerden... :)
3 yıldan fazla önce
Coolhands11 profil resmi
Coolhands11
Film bittiğinde beni ilginç sorgulara yöneltti. Saf bir akıl ürünü bu film.
3 yıldan fazla önce
Femmefatale profil resmi
Femmefatale
Eğer film bittiğinde kendi hayatınız üzerinden olaya bakıp inanç ve daha bir çok şeyi sorgulayabiliyorsanız bu filmi anlamışsınızdır bence. O denizin ardındakiler de birer Truman :)
3 yıldan fazla önce
MONONOKE profil resmi
MONONOKE
Jim Carrey, Truman Şov ’un ana karakteri. Truman hakkındaki her şey yalandır. İlişkileri, işi hayatı TV’de yayınlanan bir şovdan başka bir şey değildir. Peki, gerçek nedir ki? Bu soru için film Descartes’dan Sartre’a Schopenhaur’ dan Plato’ ya kadar önemli filozoflara başvuruyor yönetmen.

Truman Şov, 5000 kameranın izlediği, direk seyirciye ulaşan 7/24 yayında olmasıyla büyük derecede rahatsız edici bir film. Sanki Bay Truman’ı yaratan, onu izleyen takip eden tanrılarız ve onun ne iş döndüğünden hiç haberi yok. Bu bizi asıl konuya getiriyor; tanrı ahlaksız olmaya izinli mi yoksa o da ahlak ve etiğe bağlı mı kalmalı?

Bu seyirci için tartışıp karar vermesi gereken psikolojik bir deney. Film seyirciye soru sorma kabiliyetleri olduğunu da hatırlatıyor; baştakilerin emirlerine uymalı mıyız yoksa görmezden gelip kendi yargılarımızla mı hareket etmeliyiz? Eğer kendi kararlarımızla hareket edersek yanlış mı yapmış oluruz? Bu hareketlerin sonuçları ne olur? Bu özenle işlenmiş film seyirciye bu maceranın sosyal deneyleri için yargıç olma hakkı veriyor.
3 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Harika! başka bir şey demiyorum! Siz hala duruyor musunuz yahu!? Haydi izleyin hemen!! :)
neredeyse 4 yıl önce
caglaaaa profil resmi
caglaaaa
Yok yok yorum yapamayacağım.. Ne desem boş.. Bence hiçbir yorum bu filmin kalitesini anlatamaz.. Harikaydı..
neredeyse 4 yıl önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Sen ne saçmalıyorsun? Kiminle konuşuyorsun? Söyler misin tatlım bütün bunlarla ne ilgin var!
4 yıldan fazla önce
alicancam profil resmi
alicancam
Zamanında çok etkilendiğim filmlerden. Bu filmi izleyenler bi kere bile olsa acaba ben de mi sorusunu sormuşlardır.
4 yıldan fazla önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
TÜM ZAMANLARIN EN İYİ SENARYOLARINDAN Film içinde film yapmışlar. BBG evinin sinema hali olsa da bunun çok ötesinde. Jim Carrey yine süper. Ed Harris aynen. Seyrettikten sonra etrafa karşı paranoyaklaşabilirsiniz )
4 yıldan fazla önce
koray. profil resmi
koray.
aptal kutusunu en iyi eleştiren filmdir bence
4 yıldan fazla önce
saidocetin profil resmi
saidocetin
İzledikten sonra en az 1 hafta etkisinden cıkamadıgım film
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
izleyebileceğiniz en zeki senaryolardan birine sahip film...
4 yıldan fazla önce
Semraykut78 profil resmi
Semraykut78
.
neredeyse 5 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Jim Carrey'nin sadece komedi oyuncusu olmadığnı gösteren, bence başyapıtlardan birisi. Sinema tarihinin en iyi 25i arasına koyardım muhtemelen. Komedi diye izleyecekseniz bence izlemeden geçin fakt aradığınız daha derin bir film ise acilen izleyin derim.
neredeyse 5 yıl önce
UnknownUser00 profil resmi
UnknownUser00
güzel bir senaryosu var insanı düşündürüyor..
neden herşeyin sahte olduğunu fark etmesi bu kadar uzun sürdü çünkü ''Bize sunulan dünyanın gerçeğini kabulleniriz'' ..Çok güzel bir filmdi
neredeyse 5 yıl önce
furkandr profil resmi
furkandr
çok güzel ve ilginç bir filmdi
neredeyse 5 yıl önce
BlackPeter profil resmi
BlackPeter
film harika ama kapağa hiç özen göstermemiş adamlar.bunun yüzünden izlemem bayağı bi gecikti " bu ne la böyle kesin sıradan bir komedi filmi" teması taşıyan dvd kapağı ile.ama olay hiç de öyle basit değilmiş.
5 yıl önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Jim Carrey kariyeri boyunca komik adam klişesinden kurtulmak istese de syricinin algısı sebepli stüdyolar bu konuda kendisine pek destek olmadılar ta ki 1998 yılındaki Truman Show'a kadar. Komedi ile dramı son derece güzel bir şekilde birleştiren usta yönetmen Pter Weir'in eşsiz vizyonu ile Truman Show aslında nasıl bir dünya içinde yaşadığmızı son derece güzel bir şekilde bizlere anlatan nadir filmlerden biri. Filmdeki rolüyle Altın Küre kazanan Jim Carrey yaptığı konuşma esnasında akademi üyelerine "yanlışlıkla" teşekkür ederek aslında "Beni OSCAR adayı yapmak için daha ne yapmam lazım?" isyanını da son derece esprili bir şekilde dile getirmiştir. Sadece film değil afişi de özel olan filmlerden biridir. Tasarım yüzlerce küçük ekranın bir araya gelerek Truman Burbank'ın silüetini oluşturarak filme dair ipucu vermektedir. Aradan kaç yıl geçerse geçsin asla eskimeyecek olan filmlerden.
5 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Şahane bir kültür endüstrisi eleştirisi
5 yıldan fazla önce

The Truman Show filmini beğenenler

The Truman Show filmini içeren raflar

The Truman Show filmi hakkında ilgi çekici içerikler