Son Umut (The Water Diviner) (2014) afişi

Son Umut (2014)
The Water Diviner

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Dram, Aksiyon, Kahramanlık
Yönetmen
Ülke
Avustralya
Süresi
111 dakika
gkhn. Avustralyalı bir çiftçi olan Connor, 1919 yılında Çanakkale Savaşı'nın ardından Türkiye'ye gelir. Gelibolu'da savaşta kaybolan üç çocuğunu bulmak için arayışa koyulur. Arazide su bulma konusunda bir usta olan Connor, oğullarına ait bir iz bulabilmek için her şeyi yapacaktır.

Yorumlar

mrfaruk profil resmi
mrfaruk
öncelikle olaya elinden geldiğince tarafsız bakmaya çalışmış Russell Crowe abimiz bu güzel bi şey çok sıkıcı bi filmde değil.
0
2 yıl önce
ozerozers profil resmi
ozerozers
hikaye de karakterler de çok eğreti duruyor, iyi işlenememiş. diyaloglar da çok yapay. oyunculuklar ve görüntüler filmin en iyi tarafı. iyi niyetle çekilmiş kötü bi film.
0
2 yıl önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Ne tanrı ne krallar ne de asker kahramandır. Esas kahramanlık kardeşlerine babalık yapabilendir. Çok etkileyici buldum. Kültürümüzü de oldukça gerçekçi yaratmışlar. Cem Yılmaz biraz ben oyum diye bağırıyordu. Onun dışında bir fazlalık göremedim. Keza eksiklik de yoktu. Benim için Er Ryan'ı Kurtarmak'dan daha etkileyiciydi film. Gereksiz uzun politik göndermeler ya da din propagandası yoktu. Duygu sömürüsüne hiç rastlamadım. Biliyorum ki eğer bizimkiler çekseydi bu filmi içinde bolca duygu sömürüsü ve filmin deyişi ile nationalizm olurdu. İzlemeden geçmeyin kesinlikle. Russel Crowe'dan yeni baş yapıtlar bekliyoruz. (Düşünceme katılanlar olarak) Yaratıcılığına hayran kaldım.. Aynı şekilde Mel Gibson'un oynadığı Gallipoli diye bir film var. Onu da izlemenizi öneririm. Ana konu savaş olmayınca daha bir güzel oluyor sanki ha siz ne dersiniz..
0
2 yıl önce
neway profil resmi
neway
Bizim için Çanakkale konusu içine ne koysalar olmamış diyeceğimiz konulardan. Onca acıyı bir yere sığdırıp hah bu kadardı diyememiş olmamız normal olsa gerek. Tüm acıları bir kenara koyup farklı bir ülke anlatılıyor bakışıyla izlediğimde çok beğendiğimi söyleyebilirim. Zira yabancı yapım filmleri şöyle bir göz önüne getirdiğimde bize bu denli güzelleme yapan farklı bir yapım daha aklıma gelmiyor. Olması gerektiği kadar masumane, yine olması gerektiği kadar suçlayıcı yaklaşım mevcut. Sonu farklı olabilir miydi, kesinlikle. Ama bu hali de kötü değil.
1
2 yıldan fazla önce
SuaY profil resmi
SuaY
Konu Çanakkale olunca beklenti ister istemez oluyor. Bu konuyu yabancıların işlemesi anca bu kadar olabilirdi muhtemelen. Çanakkale konulu başka filmde görüşmek dileğiyle. Bu sefer biz yapalım mümkünse :))
5
2 yıldan fazla önce
damla. profil resmi
damla.
Daha iyi olabilirdi kanımca.. biraz basit kaçmış ve olaylar arasında çok fazla kopukluk var.. orta seviye bir film. izlenir mi izlenir ama pek öyle fazla beklentiye girmeyin derim. Tek başarılı bulduğum nokta olaylara Russell Crowe'un objektif bakışı..
4
2 yıldan fazla önce
burcst profil resmi
burcst
Bu filmde en çok Türk kızını oynayan Ukraynalı beni rahatsız etti,hiç doğal olmamış,genel olarak herşey havada kalmış, cem yılmaz'ı çooook severim o ayrı ama sanki film eksikti.Yine de kötü diyemem, tarafsız ve iyi niyetli bi şekilde yapılmış.Sadece beklentimi çok karşılamadı.
7
2 yıldan fazla önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Benim beklentilerimin çok daha üstünde çıktı. İzlediğim diğer tarih filmlerine göre çok daha tarafsız bir filmdi. Sadece bunun için bile izlenebilir. Ama tabiki öyle çok da iyi değil.
1
2 yıldan fazla önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
Bizim tarihimiz belli bunun için söylenecek birsey yok. adamlar bizi kötü gostermemisler diye sevinecek değilim. sinematografi açısından tamamen vasat altında bir film. Crowun 40 fırın ekmek yemesi lazım iyi bir yönetmen olabilmesi için. noah filminden sonra hicbir ilerleme kaydedememis. kara listeye eklememe nedenim Çanakkale olması yoksa gerçekten 2 saate yazık.
1
2 yıldan fazla önce
yabann profil resmi
yabann
Beklentimin üzerinde buldum . İzlediğim en iyi canakkale konulu filmlerden biri . Yönetmen koltuğunda başka biri olsa daha tecrübeli biri ile çok daha iyi olabilirmiş fakat bu hali ile bile izlenebilir .
4
neredeyse 3 yıl önce
aldagmc profil resmi
aldagmc
İlk defa tarafsız bir savaş filmi. Bu yüzden olsa gerek kendi ülkesi Avustralya'da çokça eleştirildi.
0
neredeyse 3 yıl önce
alicancam profil resmi
alicancam
Tam anlamıyla bir savaş filmi değil aslında savaş filmi değil. Senaryo itibariyle nesnelliğe çok yakın. Çok yazıp çizmeye gerek yok filmin tek kötü noktası Türk karakterleri canlandıran yabancı oyuncuların Türkçeleri. Bunun dışında normal izlenebilir bir film. Az da olsa o zamanki kahramanlıklardan da birkaç kesit izleyebiliriz.
0
neredeyse 3 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
savaş filmlerinde taraf tutmamak ya da iki tarafa birden adil davranmak zor ve erdemli bir iş. Russel Crowe bu işin altından oldukça iyi kalkmış. Filmde oldukça iyi çekilmiş, produksyona para harcanmış mekanlar, setler var. Emek yoğun bir iş yani. Bazı efektler gerçekten başarısız orasını da belirtmek lazım. Resme yedirememişler. Müzikler kötü, özensiz belki de filmin en az üzerine kafa patlattıklarını düşündüğüm yeri. Türk sinemasındaki özensiz işlerle kıyasladığımızda evrensel bir derdi olan, insani bir mesajı iletme çabasında bir yapım. Bir çok açıdan ortalama bir işi aşamıyor fakat, aptal saptal filmlere sırf Türk filmi diye para verip zaman ayırıp , pişman olacağınıza . Sizi hatalarına rağmen sürükleyen bir iş olmuş. Cem Yılmaz ve yılmaz erdoğan'ın oyunculukları da vasatın az buçuk üstünde. Konusuyla, mekanları ve derdiyle özellikle bizim coğrafyamız için izlenebilir bir hikaye olduğunu düşünüyorum . Ama eleştiren arkadaşlara da hak vermiyor değilim.
1
neredeyse 3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd @Numenor 
Biraz daha objektif yaklaşsanız ama böyle şeylere. Yani uyduruk aile dramı dediğiniz üç oğlunu hiç bilmedği binlerce km uzağa yollamış bir babanın acısı. Ayrıca Anzaklarla savaştık diye düşmanımız sanılmasın Çanakkale'nin ardından birbirini ilk defa tanıyan iki millet yakınlaşmış, müttefik ve dost olmuştur. Onlar açısından ise önemi ilk defa kendilerinin bir millet bir ulus olduklarını anlamışlardır İngilizlerce kullanılmak yerine. Bu açıdan kaybetseler dahi önem verirler. Hala her yıl da ziyaret ederler Çanakkaledeki mezarlıklarını. Bizim savaşımızı kullanmış gibi söylediğinizden dolayı ekledim. Ayrıca o söz Anzaklar'a değil İngiliz ateşesinedir. Evlatlarını isteyen Anzak annelerine de (tıpkı filmdeki uyduruk aile dramı dediğinize benzer bir kaç bin aileye) ''Bu memketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yanyana, koyun koyunasınız...
Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.'' şeklinde bir mektup göndertmiştir yüce önderimiz. Fazla uzattıysam kusura bakmayın ama Anzaklar, İngiliz ve Yunanlar gibi bir düşmanımız değildir bizim kadar olmasa da ki olmaz zaten çünkü bizim vatanımız onlar da kendi doğuşları açısından çok mühim bulurlar bu savaşı.
4
neredeyse 3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Filmi oldukça başarılı buldum. Gelibolu'da üç oğlunu kaybeden bir babanın Avustralya'dan ülkemize gelip oğullarının izini aramasıyla konu buluyor film. Konu gerçek bir öyküden uyarlama ve oldukça hoştu dram yönünden. Öte yandan İstanbul'un ve ülkemizin tarihi yönü de çok güzel gösterilmiş. Crowe'un ilk yönetmenlik deneyiminde de görülen o ki resme fazlasıyla önem veriyor ve bir çok görsel olarak hoş an, tablo mevcuttu. Önümüzdeki nisan ayıyla birlikte film 38 ülkede vizyon bulmuş olucak ve sanırım bu kadar geniş kitleye iyi insanlar olarak gösterildiğimiz ilk yapım. Beklemediğim bir şekilde Yunanlar oldukça barbar olarak gösterilmiş. Tarihte belliki iyi araştırılmış yani sadece bu olay için değil genel söylüyorum Kuva-yi Milliye falan da mevcuttu. Bu sefer Yunanlar isyan edicek sanıyorum ki o 38 ülke içinde onlar yok haliyle :D özetle ben tarihi filmleri ve tarihi de çok seven biri olarak biraz da yakından içimizden bir film görmekten çok keyif aldım. Artık avrupanın her dönemini ezberledik fakat biz beceremiyoruz. Neyseki Avustralyalılar içinde önemli bir savaş ki beyaz perdeye aktarabiliyorlar 100. yılında. Altyazıları çıkmasının ardından bir de yine Avustralya yapımı mini dizi Gallipoli'yi izleyeceğim umarım o da başarılı bir seri olur. Bu filme ise puanım 8,5/10
4
neredeyse 3 yıl önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
KONU ÇANAKKALE OLUNCA Olga Kurylenko rolünün hakkını vermiş. Aynı şeyi Russel Crowe için söylemek zor. Özellikle Türk oyuncular sırıtıyor.
1
neredeyse 3 yıl önce
Numenor profil resmi
Numenor
İzlerken felaket sıkıldım, uyukladım. Bunun nedenini biraz iş çıkışı gidilmesine bağlıyorum. Diğer nedenim de elalemin adamlarının uyduruk bir aile dramını bizim tarihimizdeki en büyük zafer hikayesi ile birleştirilip sunması.. Taraflı ya da tarafsız fark etmez (tartışılır). İnsanın aklına Atatürk'ün çok güzel bir sözü geliyor ki bu filme çok yakışır:
"Git sor bakalım babasının Çanakkale'de ne işi varmış"
5
neredeyse 3 yıl önce
Senemini profil resmi
Senemini
Yönetmen yeni bir şey üretmeden, zaten var olan önemli bir hikayeyi bu kadar vasat işlemişse, bunu acemiliğine bağlamak lazım. Yine de bu kadar hassas bir konuda tarafsız olabilmeyi başardığı için takdir ediyorum.
2
neredeyse 3 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
filmle ilgili yorumum " pimapen camlı ev?"
1
3 yıl önce
BurakAgacdan profil resmi
BurakAgacdan
1 Ocak günü izlediğim SON UMUT (The Water Diviner) filminin yönetmeni, yapımcısı ve senaristleri Anzakların torunları olmalarına rağmen film gerçekten tarafsız bir şekilde hazırlanmış. Filmde ülkelerin değerlendirilmesi yerine savaşların yıkıcı ve insanlar üzerindeki bıraktığı olumsuz etkiler ele alınmış ve evrensel bir biçimde işlenmiş. Bilmiyorum, diğer ülkelerde de bizim Türkiye'de izlediğimiz versiyon mu yayınlanacak fakat eğer bu versiyon yayınlanırsa film gerçekten ülke değerleri için değil, dünya değerleri için yapılmış. Aynı zamanda Türk Sineması için de olumlu bir örnek olan bu film sayesinde belki bizim değerlerimizi daha iyi yansıtabilecek yeni filmler de yapılabilir. Zira bu film Türk Tarihi'nin değerlerini bizim dizi ve filmlerimizden daha iyi, daha etkili bir biçimde işlemiş.

Filmde Türkler'in ve Müslümanlar'ın eleştirildiği bölümler olduğunun söylenmesi çok yanlış bir düşünce, Türkler ve Müslümanlar değil; bazı insanlar eleştirilmiş. Aslında bunu kendi ülkelerinden ve dinlerinden olan insanlar için de yapmışlar. Yani filmde milletlerin ve dinlerin eleştirilmesi gibi bir durum yok, bunları savunan insanların kendi hataları eleştirilmiş filmde. Kesinlikle izlenmesi gerekiyor.
0
3 yıl önce
KuledekiAdam profil resmi
KuledekiAdam
Filme dair söylenebilecekler. Russell Crowe'un objektif bakışı ve Cem Yılmazın vasat oyunculuğu espri denemeleri. Hollywood kapılarının kendisi adına sonsuza dek kapandığını galada anlamıştır sanırım. Russell Crowe u tebrik etmek gerekir. Hassas bir konuyu iyi bir şekilde ele almış elindeki hikayeyle. Olduğu kadar olmuş fazlası değil.
0
3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Türkleri ve doğuyu kötü göstermemiş; aksine, kahraman ve iyi yürekli insanlar olarak resmetmiş. Bu konuda fark yaratmış muadili filmlerden. Doğuya has eksantrik havayı vermeyi de ihmal etmemiş, haliyle... Oryantalist bakış açısı mevcut tabi ki.

Standartın üzerine çıkmayan, fakat izlenesi bir yapım...
1
3 yıl önce
Benq35 profil resmi
Benq35
filmi izledim. Cem Yılmaz'ın Hey On Beşli türküsünü Av Mevsimi filmindeki Hayde Türküsünü söylediği sahnenin kopyası olması ve bu türküyü söylerken kalkıp oynamaları hiç hoş olmadı. Onun dışında kocası Çanakkale Cephesinde şehit düşmüş Müslüman Bir kadını canlandıran Olga Hanımın oğlunun sünnet düğününde erkeklerle oynaması hadi leyynnnn dedirtti. Herşeye rağmen Russell Crowe'n konuya objektif yaklaşımı çok hoş olmuş :) İzlemeye değecek bir film :)
1
3 yıl önce
Guapo profil resmi
Guapo
Russell Crowe'un ilk yönetmenlik deneyimi. Konu hem Anzak hem de ülkemiz açısından önemli. Olabildiğince objektif olmaya çalışılmış. Harika bir film diyemesem de konu ve iyi niyet açısından bakıldığında en azından takdir edilmeli.
1
3 yıl önce
mine. profil resmi
mine.
bende filme önyargıyla gitmiştm arkadaşlar. evet bazı oyunculuklar ve efektler kötü olsa da bence izlenmesi gereken bi film. çanakkale savaşını bizim açımızdan da anlatan aslında çok önce yapılması gereken bi film. ben her şeye rağmen filmi beğendm
1
3 yıl önce
CagoTR profil resmi
CagoTR
kat.ph düştüğü zaman izlerim hiç gaza gelip vasat filme 20 kağıt bayılamam.
1
3 yıl önce
yabann profil resmi
yabann
Vizyona girince değil de orjinal çekimi düştüğünde izleyeceğim bir film.. Bazı filmlerin zorlama reklamları ve gündeme gelme çabalarını bu filmde de gördüm ve yüksek beklentim yok açıkcası ..
0
3 yıl önce
ssbls profil resmi
ssbls
şu fragmana bakıp vasat bir holywood filminden fazlasını bekleyen var mı?
2
3 yıl önce

The Water Diviner filmini beğenenler

The Water Diviner filmi hakkında ilgi çekici içerikler