Oz büyücüsü (The Wizard of Oz) (1939)

Oz büyücüsü (1939)
The Wizard of Oz

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Fantastik, Kült, Müzikal
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
102 dakika
Ricky.McFloyd L. Frank Baum'un "The Wonderful Wizard Of Oz" adlı romanından uyarlanan sinema filmi "The Wizard Of Oz" (Oz Büyücüsü), 1939 senesinde vizyona girdi. Victor Fleming, Richard Thorpe, Mervyn LeRoy ve King Vidor'un yönetmenliğini yaptığı film, iki dalda Oscar'a layık görülürken, dört dalda da Oscar'a aday gösterildi. Verdiği mesajlarla büyük/ küçük herkesin içine işleyen filmde, 1969 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktris Judy Garland, 1949 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Frank Morgan, Ray Bolger, Billie Burke, Bert Lahr ve Jack Haley rol alıyor. Halası ve halasının kocasıyla çiftlik evinde mütevazı bir yaşam süren Dorothy, küçük köpeği Toto'dan rahatsız olan komşuların, köpeği alıkoymakla tehdit etmeleri üzerine Toto ile birlikte uzaklara gider. Çıkan kasırgada Doğu Cadısı ile tanışan Dorothy, cadıyı öldürür ve bir nevi kahraman olur. İyilik perisinin kendisine verdiği sihirli pabuçları saklamak ve Oz Ülkeesi'ne gidip, büyücüyü bulmakla görevli olan Dorothy, köpeği Toto ile Oz Büyücüsü'nün yaşadığı yere doğru yol alırken yolda kendine yeni arkadaşlar edinecektir Arkadaşlarından ilki, teneke robottur. Dorothy ile tanışan robot, kızın Oz Büyücüsü'ne gittiğini öğrenince uzun zamandır sahip olmak istediği 'kalp'e sahip olabilmek için bir şans yakaladığını düşünür ve Dorothy ve Toto'ya katılır. Robot, Toto ve Doroth, Oz Büyücüsü'nün merkezine doğru ilerlerken, bir korkuluğa rastlarlar. Üçlüye katılmak isteyen bu korkuluk,samandan yapılmıştır ve Oz Büyücüsü'nden 'beyin' istemektedir. Evine dönmek isteyen Dorothy ve Toto, akıl isteyen saman korkuluk ve kalp isteyen robot yollarına devam ederlerken, ormanda karşılarına çıkan aslanla korkuya kapılırlar. Ancak, aslanın da Oz Büyücüsü'nden bir isteği olacaktır; 'cesaret'.

Yorumlar

buketaktas profil resmi
buketaktas
Çoçukluğuma gittim geldim. Ne korkardım o cadının erime sahnesinden .yirmi üçünde izleyince insan bir başka oluyor.
2 yıldan fazla önce
Thaner profil resmi
Thaner
İdare eder...1939 yılına göre iyi çekilmiş ama
2 yıldan fazla önce
fs0ciety profil resmi
fs0ciety
filmde MKUltra kullanılmıyorsa ben de bir şey bilmiyorum demektir.müzikal filmlerden nefret etmeme rağmen hipnoz olmuş gibi izledim filmi
neredeyse 3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Çok çok güzel bir filmdi. Fazla müzik içeren filmleri genelde sevmem ama neyseki her yere yaymamışlar. Garland çok sevimliydi :) Tabi diğer üç dostu da öyle. Aynı zamanda çok uzun süre yer almasalar da çocukların oyunculukları da güzel ve sevimliydi :) rotten tomatoes'un dediği gibi tarihin en iyisi değil belki ama kesinlikle çok güzel çok keyifli.
3 yıldan fazla önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Tamam o yıllarda böyle bir film saygıyı ve tebriği hak ediyor ama bence biraz fazla abartılmış. Açıkçası müzikal filmlerden hoşlanmam çünkü anlamsız ve saçma danslar durduk yere şarkı söyleyen tipler bilmiyorum bana hiç hoş gelmiyor. Başroldeki Judy Garland bence çok abartılı bir oyunculuk sergilemiş. Her cümlesini garip ve sinir bozucu bir tonlamayla dile getirmesi benim canımı sıktı. Bence izlemeye hiç gerek yok neredeyse vakit kaybı diyeceğim ama çekildiği yılı göz önünde bulundurunca da böyle ağır bir eleştiri biraz haksızlık olur herhalde.
3 yıldan fazla önce
EntelKarinca profil resmi
EntelKarinca
Çok yaratıcı aynı zamanda sempatik bir yönü var filmin.
4 yıl önce
gasparnoe profil resmi
gasparnoe
aynı zaman da hakkında pek çok karanlık spekülasyon bulunan film.
4 yıl önce
h.tugce profil resmi
h.tugce
Tatil sabahları trt.de verirlerdi yanılmıyorsam. Pek bi severdim. Hala Judy Garland'dan "over the rainbow" u duyduğumda çocukluğuma giderim...
4 yıldan fazla önce
Mrs.Garfield profil resmi
Mrs.Garfield
küçükken izleyip bende ''tak tak tak Ev gibisi yoktur,ev gibisi yoktur...'' klişesi yaratmış olan film.en çok saman kafayı sevmiştim.yeşil çadıdanda ozamnlar çok korkmuştum. hatırlanası güzel bir filmdi..
4 yıldan fazla önce

The Wizard of Oz filmini beğenenler

The Wizard of Oz filmini içeren raflar

The Wizard of Oz filmi hakkında ilgi çekici içerikler