Iz Pesinde (True Grit) (2010) afişi

Iz Pesinde (2010)
True Grit

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
110 dakika
Blacklion Yazar Charles Portis’in aynı isimli romanından Oscarlı yönetmenler Joel Coen ve Ethan Coen tarafından uyarlanan 'İz Peşinde', bir intikam ve kahramanlık öyküsünü anlatıyor. 1969 yılında John Wayne'in başrolünde Oscar kazandığı aynı isimli bir uyarlaması daha olan filmim konusu şöyle: Tarih 1870'ler, yer İç Savaştan çıkmış Amerika. Babası öldürülmüş ve bunun için adalet arayan 14 yaşındaki Mattie Ross, Kızılderili Toprakları'na izinsiz girmeden önce para için babasını öldürdüğü söylenen korkak Tom Chaney'in peşinden, onu bulmak için ailenin tek üyesi olarak Arkansas/Fort Smith'e gelir. Chaney’i cezalandırmak için ant içen Mattie, ülkenin en acımasız askeri olarak bilinen sarhoş ve sorumsuz Rooster Cogburn'ü, Chaney'i yakalaması için kiralar. Yolda karşılarına çıkan Texas polisi LaBoeuf de Chaney'i yakalayıp Texas'a götürmek istiyordur. Böylece bu üçlü kovalamacanın peşinde bir araya gelir. Her biri dediğim dedik, inatçı, kendi ahlâk değerlerinin izini süren bu ilginç ekip, öngörülemez bir hesaplaşmanın peşinde koşarken kendilerini birden bir efsanenin içine düşmüş olarak bulurlar: zalimlik ve kötülük, hayal kırıklığı ve cesaret, azim ve saf aşk. 10 dalda Oscar'a aday olan film, Oscar'lardan eli boş ayrılsa da eleştirmenler tarafından Coenler'in en iyi işlerinden biri olarak görülüyor. Edebiyatın en cesur kadın kahramanlarından birine hayat veren sinemanın taze kanı genç oyuncu Hailee Steinfield'in performansı da görülmeye fazlasıyla değer.

Yorumlar

Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Coen kardeşlerden güzel bir western filmi. Bir klasik olacak kadar başarılı değil açıkcası ama izlerken de özellikle bu türü sevenler için keyifle izlenecek bir film. Cesur bir kızın güzel intikam hikayesini içeriyor.
3
6 ay önce
melihkk1 profil resmi
melihkk1
Çok beklenti içermeyen çerezlik film. Aşırı sürükleyici bir kurgusu yok. Tam aksi aşırı baygın bir atmosferi var. Jeff Bridges herzaman ki gibi harika oynamış. Bütün övgüleri hakediyor. Genel çerçevede iyiydi.
0
11 ay önce
Poker profil resmi
Poker
Klasik Coen kardeşler filmlerinden. Aksiyon arttığında hop bir anda düşüveriyor. O kadar çok beklentilerim vardı ki filmle ilgili. En sevdiğim oyunculardan Jeff Bridges başrolde, Matt Damon ve Josh Brolin kadroda 10 dalda Oscar almış bir film. Doğal olarak beklentiler yükseliyor ve gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Çok kötü değildi ama beklediğim gibi hiç değildi. Gene de Jeff Bridges ve Matt Damon için 10/7.
0
2 yıldan fazla önce
BlackPeter profil resmi
BlackPeter
coen kardeşlerin en kötü filmi,zaman kaybı
0
2 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
coen kardeşlerin kovboy filmi. film bir yeniden çevrim. yapım kötü mü ? değil. ama gerek var mıydı bu filme? hayır
0
3 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
eee, coen kardesler neresindeydi filmin? bu sefer cepten yemisler!
2
3 yıldan fazla önce

True Grit filmini beğenenler

True Grit filmi hakkında ilgi çekici içerikler