12 maymun (Twelve Monkeys) (1995)

12 maymun (1995)
Twelve Monkeys

Puan Like 8.3 / 18 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Bilim Kurgu, Kült, Aksiyon
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
129 dakika
yazcsefa 1997' de ortaya çıkan bir virüs, 5 milyar insanın ölümüne yol açar. Çok az sayıda insan, yer altına çekilip virüsten korunurlar. Kurtulanlar, çözüm bulabilmek için bir zaman makinesi icat ederler. Henüz test aşamasında olan cihazı kullanmak üzere, mahkumlardan James Cole' u seçerler. Cole ilk denemesinde yanlış bir tarihe gider. Başarılı olan ikinci denemesinin sonucunda, kendisini 1990' da bir akıl hastanesinde bulur. Burada psikiyatrist Kathryn Railly ve çılgın oda arkadaşı Jeffrey Gonines ile tanışır. Daha sonra tekrar zaman yolculuğuyla birkaç yıl ileri giden Cole kendini karmaşık olayların içinde bulur.

Yorumlar

berrn profil resmi
berrn
Hiç düşünmeden türünün en iyisi diyebilirim. Geleceği bilmenin ne kadar efsane(!) olduğunu gözler önüne seriyor.. seyredilmeli.
8 ay önce
nazarboncugu profil resmi
nazarboncugu
Bruce ve Brad in en iyi filmlerinden diyebilir miyim? diyebilirim. izleneceklerden bir film daha eksildi eksilmesine ben neden bu kadar geç kaldım onu bilmiyorum. eski filmleri izlediğimde çoğunlukla eğlenirim saçmalıklarıyla ama bu filme hayran kaldım.
10 ay önce
burcst profil resmi
burcst
Tek kelime, harika. Bu filmi izledikten sonra dizisi beni mutlu etmedi bıraktım :)
11 ay önce
Hollyy profil resmi
Hollyy
Kesinlikle zamaninin çok çok ötesinde.
1 yıl önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
Bence kesinlikle kült kategorisinde olmayı hak eden bir yapım. 95 yılında bu kadar kaliteli bir bilim kurgu filmi çekebilmek gerçekten büyük başarıdır. Oluşturulan mekanlar, efektler kesinlikle kendi döneminin ilerisindeydi. Yapay mekanlar ile bu mekanların gerçek halleri arasında yapılan geçişler de ayrıca hoşuma gitti. Tüm bunların yanında kurgusu birbiri içine geçmiş kablolar gibiydi. Düğümlenmiş halde, karman çorman görünse de her düğüm tek tek açıldıkça ortaya orjinal şeyler çıkmaya başladı. Böyle orjinal bir olay örgüsünün içerisinde Brad Pitt ve Bruce Willes gibi iki usta oyuncu da olunca tadından yenmez bir film ortaya çıkmış. Özellikle vurgulamalıyım ki Brad Pitt'in bence en iyi rollerinden biriydi(Ya da rol yapmıyordu sanırım :D) Uzun lafın kısası, beğendim arkadaşlar. Size de tavsiye ederim. Bu türün sevenleri kesinlikle kaçırmasın. :)
1 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
90'lı yılların yetersiz kaynaklarına rağmen çok iyi iş çıkarılmış ve harika bir zekanın ürettiği bir film. Oyuncular muhteşem. Bunca zaman bu filmi nasıl izlemedim diye kendime kızmama neden oldu. İlerleyen aylarda bir kez daha izlenmeyi kesinlikle hak etti. Mutlaka izleyin.
2 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Günümüz şartlarıyla çekilse tadından yenmezdi diye düşünüyorum aksiyon sahneleri pek tat vermedi biraz eksiklik vardı filmde oyunculuk olarak enfesti diyebilirim onun dışında tuzu eksikti biraz..
2 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Brad Pitt'in bende gerçekten deli olduğunu düşünenlerdenim. Deliliğine övgüler eder, önünde saygı ile eğilirim..
neredeyse 3 yıl önce
lews profil resmi
lews
Dünyanın sonu komplo teorileri içinde en iyi filmlerden biri , sürükleyiciliğin aksiyonun ve gerilimin tavan yaptığı filmlerden , oyunculuklar ve kurguda çok iyi olunca kendi tarzında başyapıtlardan biri olmayı haketmiş bir yapım .
3 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Brad Pitt in içinde gerçekten bi deli var. Bence rol yapmıyor. Bruce Willis de ondan geri kalmamış. Karşılıklı iyi paslaşmışlar.Filmin en güzel yanı ise seyirciyi uyanık tutmak için arada ufak paradokslar yaratıp sonradan onları aydınlatması.
3 yıl önce
szymek profil resmi
szymek
Zaman Karmaşası ve gizem türünün öncü film olarak görülüyor ve filmin son saniyelerine kadar kendini çözdürmekte oldukça zorluyor izleyicisini. Geçen yıl Diziside çıktı Filmi kadar olmasa da oda mükemmel
3 yıldan fazla önce
ahmetbrdl profil resmi
ahmetbrdl
Kurgu mükemmel.Oyunculuk mükemmel.Akıcı ve izleyiciyi her an uyanık tutan bir film.
3 yıldan fazla önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
''Doğru yoktur ,yanlış yoktur, yalnızca halkın görüşü vardır.''Brad Pitt'den mükemmel bir performans...(Ben bir deliyim ve siz benim deliliğimsiniz.)
3 yıldan fazla önce
BurakAgacdan profil resmi
BurakAgacdan
Bu film günümüzde çekilmiş olsa acayip bir şey ortaya çıkardı. Aksiyon sahneleri çok çekici değil, teknolojik aletler hurda yığını gibi vs.. Ama fikir çok yaratıcı, ilk ortaya çıktığı gün için.. Biraz da sıkıcı gelebilir. :)
3 yıldan fazla önce
SuaY profil resmi
SuaY
Oyunculukları beğendim hepsi de hakkını vermiş bu rollerinin de. Bunun haricinde filmi izlerken accayip sıkıldım.
neredeyse 4 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Dizisi filmin yanından geçmiyor. Brad Pitt'i arıyor gözler. Çok başarılı bir bad utopia filmi. Gelecekten gelen bir adam, tehlikeli bir virüs, Gizemli bir ordu, bir hayalin peşinden giden genç bir kadın... Zaman mekan, ve delilik üzerine önemli bir hikaye.
4 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Bir baş yapıt olduğunu düşünemedim bittikten sonra ama gerçekten ilginç bir konusu var ve senaryosuda güzel. Ayrıca o yıl oscarda yardımcı erkek oyuncu ödülünü kim aldı bilmiyorum ama Brad Pitt inanılmaz gerçekten. Yani sırf onun oyunculuğu için bile tekrar izlenir bir filmdi.
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
bir kısa filmden uyarlama. farklı ve anlaşılması güç bir film. alt metinlerini çözümlemek, göndermelere anlayabilmek emek ve bilgi istiyor
4 yıldan fazla önce
KoreAskeri profil resmi
KoreAskeri
Üç kere de beş kere de izlenir. Canın sıkılınca izle. Eğlenmek istiyorsan izle. Bruce Willis ve Brad Pitt seviyorsan izle. İlginç şeyler düşünmek eğlenceli diyorsan yine izle. Kaliteli birşeyler mi izlesem diye düşünüyorsan izle. Tadından yenmez.
4 yıldan fazla önce
Caffeine profil resmi
Caffeine
Brad Pitt'in ücretsiz oyunculuk dersi verdiği film :)
4 yıldan fazla önce
neway profil resmi
neway
Harika bir kurguydu. Keyifle izledim
4 yıldan fazla önce
furkandr profil resmi
furkandr
güzeldi
4 yıldan fazla önce
ECD93 profil resmi
ECD93
kült bir başyapıt konusu ve akışıyla hayranlık uyandırıyor
4 yıldan fazla önce
Neslii profil resmi
Neslii
Resmen onunla birlikte o acıları yaşadım. Onunla beraber sevindim :) Brad Pitt' e de bir kere daha hayran oldum .. Mutlaka izlenmeli..
4 yıldan fazla önce
BuseY. profil resmi
BuseY.
harika bir kurgu!
neredeyse 5 yıl önce
metrobusdelisi profil resmi
metrobusdelisi
filmin en iyi yanı brad pitt'in yine harika oyunculuğu. zaman yolculuğu filmlerine göre biraz farklı bir yapısı var ayrıca.
5 yıl önce

Twelve Monkeys filmini beğenenler

Twelve Monkeys filmi hakkında ilgi çekici içerikler