Üçüncü sayfa (1999) afişi

Üçüncü sayfa (1999)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Türkiye
Süresi
92 dakika
Noir İsa filmlerde figüranlık yaparak geçimini sağlayan biridir. Bir yanlışlık sonucu mafyaya ait çalınan bir miktar paradan İsa sorumlu tutulur ve parayı bulması için kendisine bir gün süre verilir. İsa umutsuzluk içinde ne yapacağını düşünürken bir tabanca bulur. Tam intihar etmeyi düşünürken evsahibi gelir ve birikmiş kira borcunu ödemesini ister. bunun üzerine intihar etmek isteyen İsa evsahibini vurur.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
Toplumsal bir kaygı taşımayan, özellikle böyle anlaşılmaması için yönetmenin özellikle dikkat ettiği bir film. Kadın-erkek ilişkilerine odaklanıyor Zeki Demirkubuz. İsa hep ikinci planda, figüran rollerde oynayan ve hayat amacı bir gün başrolde oynamak olan bir gençtir. Spoiler vermemek için konu akışını anlatmak istemiyorum. Ama çok şaşıracaksınız ve sizi beyninizden vuracak. İsa tam başrolü kaptığını düşünürken yine figüran olarak kalıyor başkalarının senaryosunda. Güzel enstantanelerden birinde neden dayak yediğini soruyor Meryem, İsa'ya ve İsa şöyle cevap veriyor: '' Bu memlekette bir tek garibanlar hırsızdır da ondan.'' Ayrıca isa'nın şu haykırışı tam bir psikoloji manifestosudur: ''Bana gerçeği söyleyin! Benden ne istediniz! Bana gerçeği söyleyin!''
''YENİKLERE VE UNUTULMUŞLARA...'' armağan ediyor bu filmi Zeki Demirkubuz. Ve şöyle diyor film hakkında; ''üçüncü sayfa filmini yaparken, tansu çiller ve o dönemki galatasaray, fatih terim ve bir bütün olarak bu ülkenin kazananlarından, o durumdan, başarı ahlakından nefret ediyordum. üçüncü sayfa'yı yaparken bunlara duyduğum öfke de etkili oldu." Gerçekten seven, saf insanın dünyanın en haksız muameleleriyle karşılaşması... Baudelaire'in Elem Çiçekleri kitabının adını alacakken sonradan Üçüncü Sayfa adını alan bu film; Baudelaire okumuş kişilerin bileceği gibi karanlık, kasvet, şehvet, suç, kötülük gibi kavramlar arasındaki ilişkileri de döküyor ortaya. Ve biz bir kez daha bu dünyada masumiyetin, ince ruhların haksız yere çektikleri acılarla yıkılıyoruz. Sinema tarihimizin müthiş filmlerinden biri. Masumiyet kadar olmasa da onun kadar derin bir psikolojik-edebi-sanatsal içeriğe sahip. Üçüncü sınıf aksiyon ve bütçe filmleri yerine sanata değer verenler için kaçırılmaması gereken bir film.

2 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
''yav bu ülkede böyle şeyler de oluyor muymuş?'' sorusunun yanıtıdır. evet ve elbette oluyor, film diyip geçmeyin; milenyum türkiyesinin bir panaromasıdır bu film. tüm demirkubuz filmleri öyle değil midir zaten? karanlık, kapkaranlık, acı ve kederle bulanmış hayatların kadraja girmesi değil midir? beyazperdede içimizi daralması değil midir?
3 yıl önce

Üçüncü sayfa filmini beğenenler

Üçüncü sayfa filmini içeren raflar

Üçüncü sayfa filmi hakkında ilgi çekici içerikler