Paris'te son tango (Ultimo tango a Parigi) (1972) afişi

Paris'te son tango (1972)
Ultimo tango a Parigi

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Ülke
Fransa
Süresi
129 dakika
Novel Jeanne, evlilik hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da evlenince oturmak için bir ev aramaktadır. Bir gün çok beğendiği bir evi gezerken çok ilginç ve garip bir adamla tanışır. Paul, kendinden yaşça büyük ve tanıdığı bütün erkeklerden farklı bir adamdır. Aralarındaki çekime karşı koyamaz ve birlikte olurlar. Uzunca bir süre sadece birlikte olabilmek için bu evin çatısı altında buluşacak ama birbirlerinin dışarıdaki hayatlarına dair hiçbir soru sormayacak ve hiçbir şey bilmeyeceklerdir. Bu, Paul'ün ilişkilerinin devam edebilmesi için koymuş olduğu bir şarttır. Paul'ün karamsar ruhuna karşılık Jeanne'in capcanlı gençliği, koydukları bu sert kurallara dayanamayacaktır.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Film yapım yılı itibariyle cesur sahneler içerse de aşk, yalnızlık, evlilik... hakkında anlamlı bir metni vardı. Film hakkındaki skandallar, Brando'nun bazı sahneleri doğaçlaması zaten çoğu kişinin malumu. Sanat filmi olmasının müsebbibi olarak da bazı kısımlar harbiden çok sıkıcıydı yalan yok :D ama finali son derece yıkıcıydı
3
2 ay önce
Queenofhearts profil resmi
Queenofhearts
Viva zapata the godfather da guzeldi ama Marlon Brando yu benim için efsane yapan film...
1
11 ay önce
eminuk profil resmi
eminuk
Bertolucci'nin bu film dışında izlediğim tek filmi Dreamers dı. Dolayısıyla ister istemez karşılaştırma yaptım izlerken. Tuhaf ilişkiler, sert ama edebi sayılabilecek cümleler, müzikler, renkler, araya sıkıştırılan sinema motifi ve tabii ki erotik sahneler bakımından bir sürü benzerlik gördüm. Ama burada Marlon Brando farkı var. Adam yine harikalar yaratmış. Hatta pek çok sahnede beğenmediği replikleri doğaçlama yaparak değiştirmiş. Film erotik kategorisinde ama kadının çıplaklığı, adamın cümleleri dışında göz yoran, rahatsız eden sahneler yok. Marlon Brando film boyunca çıplaklıktan kaçınmış. Güzeldi. Bu filmden sonra Bertolucci'yi takipte kalacağım sanırım.
3
1 yıldan fazla önce

Ultimo tango a Parigi filmini beğenenler

Ultimo tango a Parigi filmini içeren raflar

Ultimo tango a Parigi filmi hakkında ilgi çekici içerikler