Un homme qui dort (The Man Who Sleeps) (1974) afişi

Un homme qui dort (1974)
The Man Who Sleeps

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
Fransa
Süresi
77 dakika
cimcini Modern yaşamın ağırlığını kaldıramayan, "tutunamayan" bireyler üzerine bir film. artık hiçbir şey hissetmeyen isimsiz baş karakterin hikayesi, diyalog olmayan, sadece bir dış sesin konuştuğu film boyunca anlatılıyor. Ayrıca George Perec tarafından yazılmış bir kitaptan alıntı.

Yorumlar

Lessienn profil resmi
Lessienn
tutunamayanlarda bugün.her 2.tekil seslenişinde sanki o kadar banaydı ki..
''pek yaşadın denemez, oysa her şey çoktan söylendi, çoktan bitti. topu topu yirmi beş yaşındasın ama yolun çizilmiş bile. roller hazır, etiketler de..''
2
11 ay önce
jupiterinuydusu profil resmi
jupiterinuydusu
ne yazarsam yazayım spoiler olmaz gibi. o yüzden filmin kitabından aldığım bir notu paylaşmak geldi içimden:
“Dünyanın karşısında kayıtsız kişi ne cahildir ne de düşman. Niyetin okumazyazmazlığın sağlığa yararlı keyfini yeniden keşfetmek değil, okurken, okuduklarına hiçbir ayrıcalık tanımamaktır. Niyetin çırılçıplak gezmek değil, ille de özenli ya da bakımsız olmak anlamına gelmeyecek şekilde giyinmektir; niyetin kendini açlıktan öldürmek değil, sadece beslenmektir. Bu hareketleri alabildiğine masum bir tavırla harfi harfine yerine getirmek değil istediğin – çünkü masumluk çok kuvvetli bir terimdir – sadece, en basitinden, bu “en basitinden”in bir anlamı olabilirse eğer, istediğin şey bu hareketleri yansız, apaçık, her tür değerden, özellikle de işlevsellikten kurtulmuş – çünkü işlevsellik değerlerin en kötüsü, en sinsisi, en tehlikelisidir – aşikar, gerçek, değiştirilemez bir yere bırakmaktır. Okuyorsun, giyiniksin, yiyorsun, uyuyorsun, yürüyorsun demek dışında söylenecek bir şey olmasın; bunlar birer davranış, birer hareket olsun; birer kanıt, birer değiş tokuş aracı değil. Giyimin, yiyip içtiklerin, okudukların senin adına konuşmayacaklar artık, onlar sayesinde karşındakinden daha açıkgöz davranmayacaksın artık. Seni temsil etmenin o yiyip bitiren, çekilmez, öldürücü görevini bunlara bırakmayacaksın”
1
neredeyse 3 yıl önce
cimcini profil resmi
cimcini
Georges Perec'in aynı kitabından uyarlanmış bu filmde diyalog olmadan, dış sesle kitap aktarılıyor. Kitabın belgeseli gibi olmuş. Adeta varoluş üzerine bir belgesel çekmiş yönetmen. Perec'in edebi metaforları ve yönetmenin ince detaylarıyla defalarca izlenmesi gereken bir film olmuş. Metaforları ve detayları sindirmek için bir kaç kere izlemek şart.
2
3 yıl önce
gasparnoe profil resmi
gasparnoe
belkide sinema tarihinin en vurucu 'kaybeden' filmidir. filmde 0 diyalog var ve herşeyi anlatan bi dış ses bulunmakta. ki bu dış ses de filmin uyarlandığı ve ülkeemizde de kolayca bulabiliceğiniz georges perec'in aynı isimli kitabını okumakta.
1
3 yıl önce

Un homme qui dort filmini beğenenler

Un homme qui dort filmini içeren raflar

Un homme qui dort filmi hakkında ilgi çekici içerikler