Whiplash (Whiplash) (2014)

Whiplash (2014)
Whiplash

Puan Like 7.8 / 33 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
107 dakika
pulpfiction1 Prestijli müzik okulu Shaffer'da 1. sınıfta okuyan 19 yaşındaki Andrew Neiman (Miles Teller), hırslı bir davulcudur ve günün birinde efsaneler arasına girmeyi hayal etmektedir. Buranın en önemli orkestrasının şefi ise Terrence Fletcher (JK Simmons) adında, oldukça katı eğitim prensipleri uygulayan bir müzisyendir. Günün birinde Neiman'ın yeteneği Fletcher tarafından farkedilir ve okulun ana orkestrasına alınır. Fletcher'ın gözüne girebilmek için insanüstü bir çalışma sergileyen, ailesini ve özel hayatını bile bir kenara atan Neiman ile Fletcher'ın arasında tansiyonu hiç düşmeyecek bir öğretmen-öğrenci ilişkisi başlayacaktır.

Yorumlar

phoeniks profil resmi
phoeniks
Muazzam birfilmdi, senaryo oyunculuklar efsaneydi. Bu zamana kadar ertelediğime o kadar üzüldüm ki. Film ne zaman başladı ne zaman bitti anlamadım gerildim çok izlerken. Evet filmde eleştirdiğim birtakım noktalar vardı, kesinlikle katılmadığım,abartıiilı olduğınu düşündüğüm. Ama bütününe baktığımda aklımda kalan repliklerle şahaneydi. Öncelik vermenizi dilerim.
7 ay önce
raziyeozenli profil resmi
raziyeozenli
bir öğretmen düşünün-ama ne öğretmen- ya da düşünmeden açıp izleyin.HARİKA ÖTESİ!
11 ay önce
Hollyy profil resmi
Hollyy
O nasıl bi filmdi öyle izlerken stres oldum gerildim resmen .Çookk çokkk güzeldi :))
1 yıldan fazla önce
Simurg. profil resmi
Simurg.
izleyen herkes cok begenip ovdugu icin merak edip izledim. gerilimi heyecani yuksek bir film ama bekledigim kadar sevmedim. asiri hirsli insanlari cok sevmedigimden olabilir. bilemiyorum.
1 yıldan fazla önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
''Dilimizde aferinden daha tehlikeli bir kelime bulamazsın ''...İşte hırs işte sonuç
1 yıldan fazla önce
Arwen132 profil resmi
Arwen132
çok iyi!!!!
neredeyse 2 yıl önce
pilasebo profil resmi
pilasebo
kesinlikle bir gerilim filmi
neredeyse 2 yıl önce
pilasebo profil resmi
pilasebo
Yüz kaslarımın sınırlarını zorlayarak izledim
neredeyse 2 yıl önce
Sophie profil resmi
Sophie
baştan sona gerginlikle ve heyecanla izledim. harikaydı. içinde müzik olan her şey bana keyif vermiştir zaten. aynı zamanda filmden çıkarmamız gereken şeyler olduğuna da inanıyorum.
neredeyse 2 yıl önce
alicancam profil resmi
alicancam
Bana hitap etmedi. Oyunculuklar çok güzeldi ama film benlik değildi. Film daha çok it dalaşı şeklinde ilerledi sonra deli deliyi gördü değneğini sakladı.
2 yıl önce
Selocan profil resmi
Selocan
Neredeyse nefes almadan, gözümü kırpmadan izledim. Filmin temposuna kalbim de eşlik etti.Tüm övgüleri hakediyor. Oyunculuklara da hayran kaldım. Tek kelimeyle muazzam.. İzleyin kesinlikle ertelemeyin.
2 yıl önce
mylethe profil resmi
mylethe
kesinlikle tavsiye ediyorum harika bir filmdi beklentinin altı ne demek çok çok uzerindeydi
2 yıl önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
harikanın dibi... ?Daha da ne denir bu filme bilmiyorum?
2 yıldan fazla önce
Mervealucard profil resmi
Mervealucard
Pes etmenin karşıtı neyse bu film o demek.
2 yıldan fazla önce
bahmetp profil resmi
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
İlginç bir film olduğunu kabul etmek gerekir. Sıradışı öğretmenler hep vardır. Terrence rolündeki şef role müthiş oturmuş. Küfür, aşağılama vb. içeren eğitim metodunun işe yararlılığı tamamen yok sayılamaz. Böyle bir metod, ne istediğini gerçekten bilen, işini tutkuyla yapmak isteyen birini yıldıramaz. Şefin zihniyeti de bu yönde. Andrew bunu geç anlıyor ama gereken mücadeleyi veriyor. Filmde aşırı abartı (parmaklar kan içinde kalana kadar çalmak, araba kazası vs.) beni rahatsız etti. Sınırları zorlama kavramı başka bir yolla anlatılabilirdi. Ana karaktere ısınamadım. Kız arkadaşıyla ilişkisi vs, tavırları bana itici geldi. Yine de kendini çok iyi ve akıcı bir biçimde izlettiren, ne olduğunu anlamadan kendinizi sonlarda bulduğunuz bir film. Tavsiye ederim.
neredeyse 3 yıl önce
mels profil resmi
mels
O kadar çok övüldü ki insan ister istemez bir beklentiye giriyor. Ve sınavı geçemedi maalesef. Beklentimin altında kaldı. Ama sıkılmadım. İzlenebilir ama bana çok da hitap eden bir film değildi. Sonu çok belirsiz geldi ayrıca, daha güzel bir son olabilirmiş.
neredeyse 3 yıl önce
kriyolit profil resmi
kriyolit
Bence türü kısmına gerilimde eklenmeli, izlerken gerim gerim gerildim :)
neredeyse 3 yıl önce
furkanacar profil resmi
furkanacar
İnsan sınırları ne kadar zorlanabilir? İzleyin, göreceksiniz.
neredeyse 3 yıl önce
eda profil resmi
eda
imdb: fuck!
neredeyse 3 yıl önce
ilayda2511 profil resmi
ilayda2511
Hiç bitmeseydi keşke. Bittiği için üzüldüğüm tadı damağımda kalan müziklerde yerimde duramadığım yeri geldiğinde ağladığım ve kendi hayatıma yerleştirebildiğim bir film oldu.Daha önce izlemediğim için kızıyorum kendime.
neredeyse 3 yıl önce
muratalkas profil resmi
muratalkas
Son zamanlarda izlediğim en iyi film ve kesinlikle tavsiye ediyorum...
neredeyse 3 yıl önce
Turkeywood profil resmi
Turkeywood
2015 anketinde 1. cıkacak kadar degil Ama izlenilecek bir film.Tamamen müzik konulu.Miles tellerin son sahnesi etkileyiciydi mesela. Film güzel ama sosyal agda cok abartıldı belkide bu yüzden doyurmadı beni.
neredeyse 3 yıl önce
oguzhanozcan profil resmi
oguzhanozcan
Jonathan K.Simmons'un performansı ile beynimden vurulmuşa döndüm. Daha önce böyle bir yeteneği nasıl farkedemedim.
3 yıl önce
yakup11 profil resmi
yakup11
Muazzam... <3
3 yıl önce
buketaktas profil resmi
buketaktas
güzel bir filmdi... sıradan değildi.. sıradan denmeyecek kadar insanın kendine güveni,hırsı,üzüntüsü,mutluluğu vardı.. sadece son sahne de de keşke bitirişi filmin adına yakışır şekilde WHIPLASH ile yapsalardı işte o zaman daha iyi olurdu.. izlenesi bir filk tavsiye edilir..
3 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
harika bir filmdi! Müzik aşkı ve azim!! izlemeyenler çok şey bırakmış geride. Şöyle ön sıralara alın artık bu filmi!
3 yıl önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
İzlemek için ertelediğime pişman olanlardanım. İzleyin derim. Miles Teller'i itici bulurdum. Ama filmde gerçekten oyunculuğuna bir şeyler katarak kedini aşmış. Bir nevi gerçek hayattaki hikayesine benziyor diyebilirim. Caz sevenlerdenseniz oldukça çok iyi :)
3 yıldan fazla önce
Aleaf profil resmi
Aleaf
Uzun zamandir bu kadar guzel bir film izledim mi hatirlamiyorum. Oyunculuk, konu, muzikler... tam anlamiyla bir basyapit. Filmi bu kadar guzel yapan sey yalnizca hirs temasi degil ayni zamanda insan sınırlarına yapilan belirgin ve olaganustu gondermeler. Tekrar ve tekrar izlenmesi gereken bir film.
3 yıldan fazla önce
EchoBravo profil resmi
EchoBravo
kısacası ibretlik ve gerçekten izlenmesi gereken bir film. kendi hayatınız için ders çıkarabilceğiniz hatta ölene kadar da kulağınıza küpe olması gereken hayat dersleri içermekte.
3 yıldan fazla önce
atillagrafi profil resmi
atillagrafi
Standart amerikan başarı hikayesi filmi. Hiç bir numarası yok. Sadece hollywood bu kez dünyaları kurtarmak yerine bir insanın hayallerini kurtarmaya indirgemiş büyük görevi. Bu gerçeğe dönüş de Oz dizisinden bildiğimiz Simmons'ın şahane performansı ile birleşince sinema izleyicisi gözünde haddinden fazla puan topladı. Ama genel anlamda abartıldığı kadar da üst bir eser olmayan, eh'lik bir film.
3 yıldan fazla önce
incrediblecolor profil resmi
incrediblecolor
Müthiş bir film.
3 yıldan fazla önce
heyyybrotherr profil resmi
heyyybrotherr
Kesinlikle muhteşem bir filmdi.Hırsın ve azmin neler yaptrıdığını izleyip görmüş olduk bu filmde.
3 yıldan fazla önce
seksen profil resmi
seksen
Olmamış. Kaliteli çekim ve oyunculuk, hikayenin hak etmediği ölçüde iyi. Hırsın bu derece gerekli gösterilmesi, hırs ile çalışmayanın, insanlığını kaybetmeyenin unutulmayı hak ettiği düşüncesi işlenmiş. Filmi izlerken ana karakterlerin hiç birine bağlanamadım, hiç birini sevemedim. Bunun sebebi de filmin baştan aşağıya boş oluşuydu. Hiç bir ders niteliği bulunmayan, en ufak duygudan bile yoksun, salt benliği ve azmi yüceltme odaklı bir hikaye. Ayrıca hikayenin hiç bir çarpıcılığı da yoktu. İzleyiciyi biraz şaşırtacak bir sahne olsa, belki harcadığım vakte bu kadar üzülmezdim. İnsanı değil, bir makineyi izledik; evet bu makine ısınıp yanmadı, çalışmaya devam etti. Başardı. Ama tabi ki de tebrik etmiyoruz, daha iyi çalışabilir.
3 yıldan fazla önce
oguzhank8 profil resmi
oguzhank8
ngilizcede “aferin”den daha zararlı bir kelime yoktur. İşte tüm film bu replik üzerine kurulmuş. Son zamanlarda izlediğim en kaliteli film diyebilirim. Büyük beklentiyle başladığım bir film beklentimin üzerine çıkmayalı uzun zaman olmuştu. Benim film anlayışımı, tarzımı karşılayan bir film olmuş kim yaptıysa teker teker ellerinden öperim. - 20. yüzyılın en başarılı müzisyeni olmak herkese göre bir başarıdır bence. + 34 yaşında beş parasız, sarhoş ve eroin çekmiş şekilde ölmek benim başarı anlayışım değil mesela. – 34 yaşında sarhoş ve beş parasız şekilde ölüp insanların yemek masasında benden bahsetmesini 90 yaşında zengin ve ayık şekilde ölüp kimse tarafından hatırlanmamaya tercih ederim. İdeallerinin peşinde olmak kararlılık hırs azim her sahnede teker teker aşikardı. Kim kamyon çarpmasına rağmen kan revan içinde gidip 5 dakikada yetişmeye çalışabilirki, işte efsaneyi efsane yapan budur. Gözümü kırpmadan bir film izlemeyi özlemişim, gerçekten alınan ödüller(Özellikle J.K.Simmons Oscarı), adaylıklar boş değildi. Öğrenci ve öğretici bakımından ders olması gereken filmlerin başında geliyor ve ben kusur bulamıyorum bulacaksa uzmanlar bulsun bence efsane olmuş. Tarzıma hitap eden 3 İdiot , Forest Gump gibi efsaneler arasında yerini aldığı için bende 4/4 lük film. Ellerin kan içinde kalana kadar çalacaksın.
3 yıldan fazla önce
MeKa profil resmi
MeKa
İsmini çok fazla duyunca beklenti ister istemez artıyor, olağanüstü bir şeyler bekliyor insan. Güzel fakat sıradan bir filmdi. Adından bu kadar söz ettirmesindeki sebebi merak etmiyor değilim :) Film boyunca hocanın suratına iki tane de ben çakmak istedim, içim gitti resmen. Müzikler harika, aradaki gerilim izlerken insanı delirten cinsten, ki bu da başarılı işlendiğini gösteriyor benim açımdan.Yalnızca finalde daha vurucu bir şeyler beklemiştim nedense, bir şeyler olacağını düşünürken bir anda bitti. Onun dışında gayet sürükleyici bir film. Özellikle yüksek sesle izlemenizi tavsiye ederim.
3 yıldan fazla önce
Potasyumsuz profil resmi
Potasyumsuz
prestige den sonra geredğinden fazla abartılan bir film oldu...sanırım hırs temalı filmler ne yapsa tutuyo... rezalet komik bi filmdi..
3 yıldan fazla önce
Sekyazar profil resmi
Sekyazar
filmin temposu görüntüleri muazzam sınıftaki yedek baterist gibi takip ediyorsun filmi
neredeyse 4 yıl önce
BELIT profil resmi
BELIT
Müzik ziyafeti !
neredeyse 4 yıl önce
bernausanmaz profil resmi
bernausanmaz
yaklaşık iki saatlik filmde caza ve davula doyuyorsun, ki bu harika birşey:)
yönetmen, filmde iki ana karakter arasındaki gerginliği müzik ile o kadar başarılı kombine etmiş ki bir noktadan sonra ritmin artışı ve düşüşü sizdeki hissiyatı da ciddi ciddi etkilemeye başlıyor. iki karakterle de empati düzeyiniz artıyor. kime kızacağınızı ya da kimi seviceğinizi bilemez hale geliyorsunuz.
oyunculuklar iyi, muzik iyi, senaryo iyi. kesinlikle izlenesi
neredeyse 4 yıl önce
gangrel profil resmi
gangrel
J.K. Simmons oyunculuğuyla her yönüyle hak etti oscar. Oz dizisinden schillinger karakterinde zaten muhteşemdi. Şu oscar töreninde tek sevindiğim ödül oldu diyebilirim. Ayrıca dediğim gibi film tam bir Jazz ziyafeti. Son solo sanırım Buddy Rich'in şu solosundan esinlenmiş. https://www.youtube.com/watch?v=9esWG6A6g-k
neredeyse 4 yıl önce
Dileks profil resmi
Dileks
Filmdeki müzikler çok güzel, diyecek lafım yok. Ancak izleyici yorumları biraz abartılı.
neredeyse 4 yıl önce
Nicholai profil resmi
Nicholai
Genel itibari ile başarılı bir filmdi. Senaryonun iki yerde bariz zorlaması ve bir kaç klişesi vardı onun dışında sıkıntısı yoktu. Yönetmen genel itibari ile konuya iyi hakim olmuş ve başarılı bir iş çıkarmış, sinematografik açıdan doyurucuydu. Oyunculuklara gelince zaten iş genel itibari ile müzik çerçevesinde döndüğü için sırıtan bir durum yok ama J.K Simmons'ın performansı açık ara öndeydi. Filmin bu kadar çok övülmesinin en büyük sebebi final sahnesidir ki son derece etkileyici olduğunu belirtmek gerekir. 7/10.
neredeyse 4 yıl önce
beyincik profil resmi
beyincik
hayatım boyunca izlediğim en iyi filmlerden biri oldu. eleştirebileceğim hiç bir yeri yok, hatta taparak izledim. hele bir de jazz tutkunuysanız tadından yenmez.
neredeyse 4 yıl önce
gangrel profil resmi
gangrel
Filmi çok beğendim. İnanılmaz tempolu gidiyor. Filmdeki müzik ziyafetine hiç girmiyorum bile izleyin görün derim.
neredeyse 4 yıl önce
Geotitan profil resmi
Geotitan
Film was really wonderfool. I liked the cost choice . He could be better his revolationship . Fletcher has commintment a nice atmosphere the film . Andrew played battery crayzly . He is king :) .
neredeyse 4 yıl önce
VeryApe profil resmi
VeryApe
zaman kaybı, sakın sakın
neredeyse 4 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Çok iyi bir film. Müzik ve eğitimi anlatan; çalışkan bir öğrenci ile disiplinli bir hoca arasındaki gerilimi çok iyi işleyen bir başyapıt.
neredeyse 4 yıl önce
vapaamies profil resmi
vapaamies
İşleniş ve karakter bakımından başarılı bir yapım olsada, final kısmında eksik kalmış bir yapım. Oscar'ı göğüsleyeceğini sanmıyorum.
neredeyse 4 yıl önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Ses miksajı çok başarılı, izleyiciyi insanın kendi doğasıyla şoka sokan bir film. Hırsların, uydurduğumuz hedeflerin bireylerin üzerinde yarattığı gerilimi izleyiciye veriyor. Fakat abartıldığı kadar da önemli bir eser olmadığını düşünüyorum. Total olarak insani bir derdi olmadığını ve sadece izleyiciyi şaşırtmak için yazılmış bir senaryosu olduğunu düşünüyorum. Sürekli ters köşe yapıp izleyiciyi bağlıyor ama filmin bir 10 dk daha uzun olabileceğini düşünemiyorum. İzleyiciyi gereksiz yoruyor. İnsani bir çıkış noktası olup, insani bir dert edinememiş bir film bence. Spike Jonze'dan esinlendiğini düşündüğüm bikaç sahne var mesela. J.k Simmons başarlı . Velhasılı kelam . Hollywood ucuz ( 3.3 milyon dolara) ürettiği bir filmi, icatlar, oyuncular yaratarak pazarlıyor. J.k Simmons gibi ortalama yetenekne bir oyuncu ve iyi bir seslendirme sanatçısından star yaratarak bu filmi de 100 milyon dolar kazandırarak bu yılki oscarları kapatırlar. Film kesinlikle izlenmeye değer, fakat insanlık tarihinin en iyi 38. filmi değil malesef. O kadar bir beklentiniz olmasın ya da sizde kendi starlarınızı uydurun filmin içinden. Hadi hayırlı işler...
neredeyse 4 yıl önce
incidamla profil resmi
incidamla
Görüntü yönetmenliği ve kurgu olarak çok çok başarılı, izlenesi film.
neredeyse 4 yıl önce
Caffeine profil resmi
Caffeine
Film fena değil ama izledikten sonra anladım ki yorumlar çok fazla abartılmış gereğinden fazla övgü almış
neredeyse 4 yıl önce
hexagon profil resmi
hexagon
son zamanlarda izlediğim en iyi filmdi..
neredeyse 4 yıl önce
rapTiye profil resmi
rapTiye
Bateriye olan sevgimi sorgulatan,hem bacaklarınızı uyuşturacak kadar geren hem de eşsiz bir müzik şöleni sunan,oyunculuklarıyla göz dolduran enfes bir film.Damien Chazelle'in de hakkını yememek lazım,gelecek vaat eden bir yönetmen takipte olalım.
neredeyse 4 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Güzel filmdi. Özellikle müzikleri ve J.K Simmons'ın oyunculuğu çok üst düzeydeydi. Finalini de kitlenip izledim resmen :)
neredeyse 4 yıl önce
colorful profil resmi
colorful
Film güzel, başarılı, iyi vs. Fakat benim açımdan eleştirebileceğim yerler de mevcut. Ama üstünde durmaya gerek yok. J.K.Simmons tek kelimeyle kusursuz bir oyunculuk ortaya koymuş. Oscar'da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü (her ne kadar Ethan Hawke ve Edward Norton gibi dev rakipleri de olsa) göğüslemesini ümit ediyorum.
neredeyse 4 yıl önce
Lioness profil resmi
Lioness
Harika bir filmi oscar adaylığında şansını zorlar bence ^^
neredeyse 4 yıl önce
Senemini profil resmi
Senemini
Izledigim en iyi muzikal filmdi, Blues Brothers'i da solladi ya gozumde helal olsun. Tum bu bilgiler isiginda filmin gercekten yasanarak cekildigini daha iyi anladim. Alkisi hakediyor.
neredeyse 4 yıl önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
Bu kadar kasmaya gerek varmiydi bilemiyorum. Nedense son dönemde yapılan filmler de hep bir eksiklik hissine kapılıyorum. Olayı bu yoğunlukta vermeselerdi sanki tam kıvamında olacakmış. Yinede güzel film tavsiye ederim
neredeyse 4 yıl önce
Peris profil resmi
Peris
Fena halde geren ilginç bir filmdi. Müzikten çok boks maçına benziyordu. Amerikan tarzı rekabetci eğitimi övüyor ama kafaya takmassanız güzel film...Takarsanız beş para etmez....
neredeyse 4 yıl önce
monty95 profil resmi
monty95
vizyon tarihinden önce nete düştü haliyle izledik :) ve iyi ki izledik, fragmanı beklentilerime yol açmıştı ve beklentilerimin altında kalmadığını söyleyebilirim, puanım 8,6 iyi seyirler...
neredeyse 4 yıl önce
hezarfen profil resmi
hezarfen
birşey söylüyü mü bu film bir harika gerilim ve müzik bu kadar mı güzel harmanlanır süperdi :)
neredeyse 4 yıl önce
Cyflush profil resmi
Cyflush
1:35:00 dk '' İstanbul agop handmade cymbals from Turkey '' yazısıda gözlerden kaçmadı :)
neredeyse 4 yıl önce
Numenor profil resmi
Numenor
Gerdi beni ya.. Nasıl bir manyaksınız siz arkadaş.. İzleyin valla..
neredeyse 4 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
kısaca, iki sinir bozucu obsesif megaloman tipin sidik yarışını başarılı bir film olarak izledim.
neredeyse 4 yıl önce
gkhn. profil resmi
gkhn.
Filmi izlememin en büyük sebebi Oz dizisinde Vern Schillinger'e hayat veren J.K. Simmons. Öncelikle bunu belirtmek istedim çünkü oldukça başarılı bir oyuncu ki bu filmde de döktürmüş. Olağanüstüydü! Filme gelince 2o14'ün başarılı filmlerinden biri kesinlikle. Film afişinde yazan Nefes kesici, kışkırtıcı,yüksek tempolu tanımları filmi tam olarak anlatıyor. Oldukça iyiydi. Tavsiye ederim.
neredeyse 4 yıl önce
yabann profil resmi
yabann
Çok güzel filmdi tavsiye ederim. Sonu sağ gösterip sol vuran filmleri ayrı seviyorum :)
neredeyse 4 yıl önce
coquelicot profil resmi
coquelicot
Şimdiye kadar izlediğim hiçbir filmde bu derece gerildiğimi hatırlamıyorum ve ilginç bir şekilde gerilmekten bu derece zevk aldığımı. Başından sonuna izleyiciyi sarıp sarmalayan enfes bir film. İzletmiyor bizzat yaşatıyor.
neredeyse 4 yıl önce
Blacklion profil resmi
Blacklion
IMDB 8.7 vermiş.
neredeyse 4 yıl önce

Whiplash filmini beğenenler

Whiplash filmi hakkında ilgi çekici içerikler