Düşler (Yume) (1990)

Düşler (1990)Yume

Puan 8.6 / 10
Senin Puanın
Dil
Japonca
Ülke
Japonya
Süre
119 dakika
31
1
67
77
Özet Fragman Beğenenler
hakaneser profil fotoğrafı
hakaneser
2. dünya savaşının ve Japonya'ya atılan nükleer bombaların yönetmenin üzerinde derin izler bıraktığı ortada. Sıklıkla insanoğlunun aptallığını, doğayı ve gezegeni kendi elleriyle yavaş yavaş yok etmesini masalsı bir şekilde anlatıyor. Son olarak, film müziklerini ve sinematografiyi çok sevdim. Görüntü ve sanat yönetmenleri iyi iş çıkarmış.
error_outline
MehmetYurdakul profil fotoğrafı
MehmetYurdakul
Yıllar önce parliament pazar gecesi sinema kuşağında yayınlanan, 1 hafta reklamlarını izlediğim ve reklamlarda "akira krosova the dreamsss" seslendirmesi ile heyecana kapıldığım, tabii o zaman çocuğuz böyle muhteşem bir aksiyon felan bekliyorum. Malum pazar gecesi sineması .
Ancak filmi izlerken hiçbir şey anlamadığımı hatırlıyorum. E noldu şimdi felan olmuştum. Yaşıma göre büyük gelmişti herhalde :-)
Şimdi yıllar sonra bir kez daha izleyeceğim. Sen duuuurrrr...
error_outline
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Yaşamın anlamını nasıl tükettiğimiz gibi kendimizle birlikte ipe tutunan, tutunmayan ne varsa başka insanları, doğayı da bataklığa nasıl çektiğimizi ne güzel anlatmış. İzledikten sonra anlamına, verdiği mesajların büyüsüne kapılıp gidiyor insan. Bir şeyleri değiştirmek istiyor. Ama konforlu, cazip düşlerin peşinden gitmeye bilerek hırsla, zarar vererek yola devam ediyoruz.
error_outline
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
8 ayrı rüyanın anlatıldığı yaşama ve yaşamaya dair anlamlı mesajları olan, doğaya ve doğallığa tutkuyu işleyen, her bir sahnesi tablo güzelliğinde olan büyüleyici bir film. Doğa'ya saygı duyan özü sözü tertemiz bir film. Modern insanın isteklerinin ve hırsının sınırsızlığına dair uyarılar verirken Kurosawa yine kalplerimize dokundu.
error_outline
Laylaylom profil fotoğrafı
Laylaylom
Genel itibariyle güzel ve anlamlı bir film ama izlerken biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Özellikle bazı bölümleri aşırı yavaş şekilde geçtiği için ilerleterek izlemek durumunda kaldım. Buna rağmen öyle bölümleri var ki izlenmesi gereken ?
error_outline
sabriayes profil fotoğrafı
sabriayes
the tunnel ve village of the watermills bölümleriyle beni fazlasıyla etkiledi. bitiş müziğinde de biraz hüzünlü ama tanıdık bi tat buldum.
error_outline
potakal profil fotoğrafı
potakal
görsellik, masalsılık..
error_outline