Zodiac (2007)

Zodiac (2007)

Puan 7.7 (14 kullanıcı)
Senin Puanın
Etiketler Gerilim, Gizem, Biyografi
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
157 dakika
321
13
1065
274
Brook profil resmi
Brook
Kesinlikle izleyin derim. Zira yönetmeni zaten muhteşem filmlere imza atmış bir adamdır. Oldukça sürükleyici bir filmdi benim için. Uzun zaman önce izlemiş olmama rağmen konusunu ve bir çok sahnesini hala unutmadığım nadir filmlerdendir.
report_problem
1 yıldan fazla önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
BU FİLM GERÇEK BİR HİKAYEYE DAYANMAKTADIR. Zeki bir seri katil, katilin peşinde en az onun kadar zeki bir ekip ve bitmek bilmeyen bir soruşturma... Gerçekten bitmek bilmiyor. Kendinizi bir film izler gibi değil de gerçek bir soruşturmayı yönetiyormuş gibi hissediyorsunuz. Yanınızda ise bir dağılıp bir toplanan hayatlarıyla polis, gazeteci, karikatürist ve daha nicelerinden oluşan bir ekip. İşin sonuna bir türlü varamamanın verdiği psikolojik çöküntü, artık takıntı boyutuna gelmiş bir merak ve parçaları birleştirdikçe daha çok dağılan bir yapboz... Bu filmde görecekleriniz bence tam olarak bu. İlgi çekici konusuna rağmen izlemesi biraz zor bir film. Süresi normalin üzerinde ve aksiyondan uzak, salt soruşturma izlediğiniz bir film diyebilirim. Birkaç sahnesi dışında filmde çok da hareketlilik yok. Sizin izlediğiniz şey aslında tam anlamıyla bir yapboz ve bu yapbozun başında psikolojisi, hayatları mahfolmuş insanlar. Filmin uzunluğuna herkes takılmış durumda ama çok da takılmamak lazım diye düşünüyorum. Bence bu kadar bilgiyi sağlıklı bir şekilde izleyiciye aktarabilmek adına gerekliydi. Tabi ben de izlerken yer yer sıkıldım kabul ediyorum. Bazı noktalarda gereğinden fazla uzatıldığı da olmuş. Yine de filmin akışını çok fazla etkilediğini düşünmüyorum. İzlerken zevk aldım açıkçası. Zaten David Fincher filmlerini genel olarak seven biriyim. Fight Clup ve Se7en desem siz de hatırlarsınız mutlaka. Hafiften beyin yakan filmleri seviyoruz diyelim. Oyuncu kadrosuna değinecek olursak Robert Downey Jr., Mark Ruffalo ve Jake Gyllenhaal üç başarılı aktör ve üçü de birbirinden harika performanslar sergilemiş. Ama filmin yıldızı kimdi derseniz Jake Gyllenhaal derim. O takıntılı psikolojiyi öylesine güzel yansıtmış ki tebrik etmemek elde değil. Sonuç olarak beğendiğim bir film oldu. Ama uyarmalıyım, süresi uzun, ayrıntısı bol, aksiyonu düşük ve sadece bu tarz filmlere kuvvetli merakı olan kişilerin seveceği bir film. Ben izlemenizi tavsiye ederim. Şimdiden iyi seyirler :)
report_problem
neredeyse 2 yıl önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
mükemmel oyuncularla gereksiz uzunlukta bir film.. sevip sevmediğimi bile anlayamadım... ama oyuncular harcanmış gibi.
report_problem
2 yıldan fazla önce
SuaY profil resmi
SuaY
Seri katil konulu filmler her zaman çekmiştir kendine. Merak ediyor bi kere insan. Bu filme yapılan bütün kötü yorumlara katılıyorum ama ne yazık ki.. Olmamış. Yine toplamışlar güzzelim oyuncuları ve yapamamışlar. Bunun yerine Salinui chueok filmini izleyin. Aradan o kadar zaman geçti hala etkisindeyim. Yapılacaksa böyle yapılır.
report_problem
2 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Birbirine içine geçmiş konuları bi nevi peşine düşüyoruz David Fincher filmi uzatma konusunda mecbur kalmış bence o kadar kopuk senaryoyu birleştirebilmek emek isteyen bişey ve sonuç olarak ortaya harika bir senaryo çıkmış filmi dikkatli izlemezseniz kaçırdığınız zaman toparlamanız biraz sıkıntı zaten..
report_problem
neredeyse 3 yıl önce
starch profil resmi
starch
Hikaye güzel, tam sevdiğim türde bir film ama ikibuçuk saatimi boşa mı harcadım hissi bıraktı bende. Oyuncular ve yönetmenden beklediklerimi bulamadım. Bir de eylemsiz, konuşmalara dayalı bir film olmuş. ...
report_problem
3 yıl önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Eğer gerçekten polisiye cinayet konularını seviyorsanız bu film size o kadar da uzun gelmeyecektir. Şahsen olaya kendimi kaptırdım, o kadar güzel kurgulanmıştı ki kendimi araştıranlardan biri gibi hissettim. Oyuncu kadrosu zaten harika. Beklentilerimi karşıladı. Çok beğendim.
report_problem
3 yıldan fazla önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Zaten bir David Fincher filmi olduğu için kötü olma ihtimali yok. :D filmdeki o nevrotik tema zaten sizi yavaş yavaş içine alıyor. Kurgu, ses, oyunculuk resmen domino taşı gibi birbirini tamamlıyor. Başta Robert abiyi daha ön planda tutarlar diye tahmin ediyordum ama hikaye jake gyllenhaal üzerine kurulmuş. Daha iyi olabilirmiydi evet. Ama buda yeterli.
report_problem
3 yıldan fazla önce
gamzedelen profil resmi
gamzedelen
Hikaye güzel. Ancak film o kadar uzun sürüyor ki, ya da öyle hissettiriyor bilemiyorum. Bi yerden sonra kopuyosun filmden. Ve film içinde hikaye kendi içinde dönüp duruyo. Bi yere bağlanılmıyo bi türlü.
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
BERKKIZILAY profil resmi
BERKKIZILAY
Uzman değilim ama, izleyici olarak film ile ilgili eksik bir şeylerin olduğuna katılıyorum. Çok fazla karakter olmasından mı, filmin süresinin uzun olması mı bilemedim. Kadro gayet sağlam ama maçta gol yok.
report_problem
4 yıldan fazla önce
megung profil resmi
megung
Filme konsantre olamadığımdan mı senaryodan ve oyunculardan beklentimin yüksek olmasından mı bilmiyorum ama hiç tat alamadım filmden.
report_problem
4 yıldan fazla önce
heheka profil resmi
heheka
harika bir kadro ve david fincher olduğu için fazla bir beklentiye mi girdim bilmiyorum fakat film olmamış olamamış.Jake gylenhaal rolünü yansıtamamış.Film senaryosu,gizemi ile film için büyük beklentiye sokuyor insanı fakat sonu hayal kırıklığı.Filmin gereksiz uzun olması da cabası.Yine de Mark ruffalo'nun diyalogları ve david fincher hatrına izlenebilir.
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Görüntüleri ve hikayesi ile şahane ancak oyuncuların senaryoyu yönetmen kadar iyi anlamamış olması sebebiyle hem iyi hem de kötü yönleri olan bir film Zodiac. Gizemi çözülememiş bir seri katil hikayesi etrafında dönen gizem karakterlerle özdeşleşmek adına zeki bir kurgu ile birebir verilmiş. Hatta kanıtlar toparlanırken izleyici de sürecin içine dahil oluyor, fikir yürütüyor tabiri caiz ise beyin cimnastiği yapıyor. Bunların yanında atmosferi de filmin başka bir artısı hatta kocaman bir artı lakin başta da dediğim gibi oyunculardan yana sıkıntılı olan Zodiac'ta ana karakter Jake Gyllenhaal film boyunca olayın peşine bıkmadan usanmadan takip eden tek karakter olarak filmin esas gücüne dönüşüyor. Fakat aynı Jake Gyllenhaal’ın ne seri katillere meraklı bir karikatürist kadar tuhaf; ne de işi yüzünden eşini, çocuklarını bile ikinci plana atmayı göze alacak kadar saplantılı bir araştırmacı olmayı beceremeyişi filmi zayıflatıyor. Polisiye ve gizem severlere yine de her türlü şiddetle tavsiye
report_problem
5 yıldan fazla önce