Bir Garip Tarantino !
(Yazar: lumosmaximaa)

“İnsanlar benden daha fazla şey yapmamı beklerken birden her şeyi bırakma fikri hoş görünüyor. “

Quentin Tarantino’nun neden sadece on film yapıp kenara çekileceksin sorusuna verdiği bu yanıt garipliğini ortaya koyuyor aslında. Asıl düşüncesi olan, bir adamın bir yığın film yapmasındansa sadece on film yapması o on filme daha çok değer katar sözleri ise gerçekten de sanatın hakkını vermek istediğinin göstergesi.
Bambaşka bir tarz, bambaşka şarkılar, danslar, konuşmalar.. Sahi, bir filmi Tarantino’nun yönettiğini anlamak kolay mı? Belki bir sahnede litrelerce kan boşaldığında ya da bir çift kadın ayağına odaklanmış kamera gördüğümüzde ‘aa Tarantino’ diyebiliyor muyuz?
Bence evet. Çünkü bunlar Tarantino filmlerini var eden şeyler. Belki çoğu insan o kadar kan görmekten, kesilen kafa sahnelerinin birebir yansıtılmasından ve yüzlerce kişinin öldüğü sahnelerden hoşlanmıyor olabilir ama bu sahneler Tarantino ile birleşince sanki iğrençliğini yitiriyor da bilerek yapılmış hareketlere dönüşüyor.
Bunların yanında yönetmenin her filminde figüran olarak yer alması ve genellikle saniyeler içerisinde ölmesi her çıkan filminde onu aramamızı sağlıyor. Öyle ki Kill Bill filminde onlarca takım elbiseli ölü arasındaki Tarantino’yu bulamayacağımızı bildiğimiz halde onu aramamıza engel olmadık.

Ayrıca filmlerinin vahşi batının o meşhur herkesin birbirine silah doğrultma sahnelerini yaşatmak gibi bir özelliği de mevcut. Farklı filmlerindeki karakterler arası bile akrabalık ilişkileri dikkatinizi çekebilir.
Hala da Amerika’nın siyahî beyaz çekişmesine kendi dilinde tepki göstermeye devam eder. Ki bu doğrultuda filmlerinde zenci kelimesini kullanmaya özen göstererek bir ironi yaratır.
Zamansal açıdan da takip etmesi ilginç filmlerdir genelde. Önceki bir sahnede öldüğünü gördüğünüz bir karakteri birkaç sahne sonra kanlı canlı görebilirsiniz. Tabi ki zombi olarak değil.
Karakterlerin duygularını tepkilerini anlamak daha kolaydır. Çünkü Tarantino konuşan karaktere değil, dinleyen karaktere odaklanır. Dinleyin kişiyi anlayıp onunla empati yapmak daha kolaydır.
Sinemanın yaramaz çocuğunun filmlerinin daha birçok özelliği vardır. Ama onu izlemeden anlamak biraz zordur. Anlamsız bir şekilde ve fark etmeden Tarantino’nun dünyasına çekiliverir insan. Siz hala izlemediyseniz Tarantino’nun kült sinema eseri Pulp Fiction ile başlamanızı tavsiye ederim. Ama acele etmeyin, sindire sindire izleyin çünkü sadece iki hakkımız kaldı.

Filmleri ise çıkış sırasına göre şöyle;
Reservoir Dogs
Pulp Fiction
Jackie Brown
Kill Bill: Vol.1
Kill Bill: Vol.2
Inglourious Basterds
Django Unchained
The Hateful Eight

Yorumlar

Emrex profil fotoğrafı
Emrex
Çok sevdiğim bir yönetmendir kendisi. Her ne kadar sinemayı bırakıyor oluşuna üzülsem de sinemayı bırakma sebebinden ötürü daha bir hayran oluyorum adama. Daha giriş sekansında çalan şarkıyla ahanda bu kesinlikle Tarantino filmi dedirtiyor kendine. Bir de Ronaldinho futbolu bırakınca bi içim burulmuştu. Son 2 film için sabırsızlanıyoruz. :)
error_outline