İşte Bunu Seviyorum!
(Yazar: incidamla)

Supersize Me Amerika’nın beslenme alışkanlığının ne kadar kötü bir durumda olduğunu anlatan bir belgesel. Aslında Amerika patentli bir çok fast food firmasının dünyayı resmen zehirlediğini gözler önüne seriyor.

Belgeselle ilgili en ilgi çekici bölüm ise yapımcının birebir kendisini kobay olarak kullanması. Bir ay boyunca üç öğününü birden McDonalds yiyerek geçirmek sağlık açısından büyük bir risk. Fakat belgeselde de belirtildiği gibi gerçekten üç öğünü de fastfood yiyerek geçiren insanlar mevcut. Zaten kendisi üzerinden bu deneyi yapması durumun ne kadar riskli olduğunu da göz önüne seriyor. Belgeseli bu kadar etkileyici yapan nokta da bu.

Ayrıca, okullara gidip orda çıkan öğle yemeklerinin de ne kadar zararlı olduğunu belirtiyor. Yani temel yaşam ihtiyacımız olan beslenmenin bu denli göz ardı edildiğini de ortaya koymuş oluyor. Besin değerlerine dikkat eden okullardaki öğrencilerle, etmeyen okullardaki öğrencilerin eğitim ve sağlık durumu arasındaki var gayet net. Yani ‘Supersize Me’ sadece McDonalds yiyen bir adamın hikayesini anlatmıyor. Beslenmenin önemini, dikkat edilmediği sürece nelerle karşılaşılabileceğine de değiniyor. Ve bunu uzmanlarla konuşarak, resmi sonuçlarla dile getiriyor.

Sosyal içerikli bu belgeselin bize gösterdiği sonuçlar ise şaşırtıcı. Bir insanın bünyesine sağlıksız beslenme sonucunda ne kadar zarar verebileceğini birebir görmüş oluyoruz. Günlük hayatımızda çok da önemsemediğimiz beslenme alışkanlığımızın bizim sağlığımızı bu denli etkiliyor oluşu insanın kafasında soru işaretleri bırakmıyor değil. Kısacası, belgesel bıraktığı bu soru işaretleri sonucunda amacına ulaşmış oluyor.

https://www.frameby.com/movies/super-size-me-2004

Yorumlar