"Manifesto" Üzerine Kişisel Bir Değerlendirme
(Yazar: almiyorumad)

Hayli zor bir film olduğunu düşünmekteyim. Alt yazısı çok iyi okunmalı. Görsel olarak yalnızca Cate Blanchett performansı sunuyor bizlere. Sahneler ile diyaloglar (yani manifestolar) bence alakasız. Bu nedenle kara mizah olarak görüyorum. İlgisi varsa da ben okuyamadım yani. En beğendiğim performans ise punk/rock karakterdi. Metni en anlaşılır da oydu bence. En çok güldüğüm ise yemek masası sahnesi oldu.

İzmir'de Karaca sinemasının minnacık salonunda izlemiş olmak pek akıl kârı değil açıkçası. İkinci sıradasın, ekran dibinde ve film alt yazılı. Bu nedenle de pek randıman alamadım sanırım. Olur da alt yazısı çıkar, düşerse tekrar izlerim. Yani bir kerede izlenip olacak bir film değil. Ha alt yazısını indirip okusam da olur ama sıkılacağıma eminim.

Tatiana Maslany'den sonra 13 karakterle Cate Blanchett bence bayrağı eline aldı. Gerçi ikisinin de başarısı yadsınamaz. Farklı karakter olaylarında en dikkatimi çeken, beni benden alan konu ise aksanlar. Her iki kişi için de mükemmel aksan değişimleri söz konusuydu ve bence bu tatmin edici.

Şimdi filmin vermek istediği mesaj üzerine bir şeyler söyleyeceğim. Film direkt mesaj vermek için yapılmış olduğundan sanırım spoiler olmayacaktır. Yine de uyarası geliyor insanın.

Toparlamam gerekirse, filmde bahsedilen manifesto "sanat" ile ilgili. "Sanat nedir, nasıl olmalıdır, nasıl evrilmelidir." sorularına cevap veriyor ve de doğal olarak birer eleştiri sunuyor. 13 karakter olmasına rağmen bir sahnede (haber spikeri sahnesi) iki kişi olduğu için 12 manifesto var diyebiliriz. -ha tabi bir de çerçeve manifesto var- Bu manifestolar kendi içlerinde taraf ya da birbirlerine karşıt fikirleri sunuyorlar.

Filmin sonunda ise "Bizleri anlamayarak yargılayanlar bir gün kendileri yargılanacaktır." denilerek sanırım sonuca varılıyor: Sanat anlaşılmazdır, anlaşılmak zorunda değildir. Yani o kadar kafa karışıklığı yaratılmasının sebebi, o 12-13 manifestonun sebebi, bunu kanıtlamakmış.

ne diyeyim çok iyi kanıtlamışlar, gerçekten.

Son olarak filmde o kadar "sanat" deniyor ki insan "manifesto tam bir sanat filmi " demeden edemiyor. Gülücüklü bir cümle.

Cate Blanchett, Oscar'a adar olur mu ya da oldu mu okumadım henüz ancak olursa performansı bence fazlasıyla iyiydi. Filmin adaylığı için bir şey diyemeyeceğim.

izleyelim tabi, izleyelim.

Yorumlar