Yunan Mitolojisi Filmleri
(Yazar: mtufan)

2010 - Şimşek Hırsızı ve Titanların Savaşı
2012 - Titanların Öfkesi
2013 - Canavarlar Denizi

Birbirine yakın zamanlarda vizyona giren bu serileri ayrı ayrı beğenmeme rağmen yakın zamanda izlediğimden midir bilinmez, bazı benzerlikler fark ettim. Hemen hemen her şeyi ayrı olsa da alt yapılarının farklı olmadığını düşündürdü. Mitolojik filmler olduğundan, karakterlerin güçlerinden, canlıların benzerliğinden ve canavar tasvirlerinden bahsetmiyorum. Kesinlikle ilgi gören bir tür fakat başarılarının altında başka stratejilerin olduğunu düşünüyorum.

İlk olarak her iki serinin ilk filmlerinde öldürülen Medusa. Üstelik baş karaktere her iki filmde de yenemeyeceği bir yaratığı yenme fırsatı sunuyor. Kesilen başı sayesinde iki serinin de ilk filminin kilit karakteri.

Diğer benzerlik Hades 'in yer altından çıkma çabası. İki serinin de ilk filminin en önemli dinamiği. İkinci filmlere de katkısı göz ardı edilemez.

Üçüncüsü ise baş tanrıların babası Cronos 'un her iki serinin ikinci filmlerinde, yok edici olarak benzer tasvirlerde görmemiz ve kahramanlarımızın Cronos 'un vücuduna çizik atarak parçalamasıyla bitmesi.

Dördüncüsü ise tanrıların kaderini belirleyenin tanrı olmaması, yarı insan olarak tasvir edilen karakterimizin elinde olmasıdır. Her iki seride de Olimpos tehdit altındadır.

Yunan mitolojisinin diğer kahramanı Herkül 'e göre de belirgin farkları bulunmaktadır. Herkül 'ün 2014 yılında çekilen ve devamı gelmeyen, birbirinden farklı konuları işleyen iki filminde de tanrılar bu kadar etkin rol almamaktadır. Ayrıca olimpos ile ilgili bir tehdit veya görsel bulunmamakta. Tamamen aksiyona yönelmiş olan Herkül hikayelerine nazaran daha çok sevilmelerinin ve devam filmlerinin gelmiş olması mitolojiyi daha etkin kullanmaları ve kahramanımızın tanrı silahlarını kullanabilmesi olabilir.

Duygular, istekler, zaaflar hatta zevklerin benzer olduğunun anlatılmasının, insanın tanrıya veya tanrının insana benzetilmeye çalışıldığını düşünmemi sağladı. Bizlerin onun suretinden yaratıldığımıza inanmamız da serileri red etmememizin sebebi olduğuna inanıyorum.

Benzerliklerinden bahsettiğim her iki serinin sevilme sebebi her ne olursa olsun devamının gelmeyişine üzülmüşüzdür. Fakat mitolojinin en güçlü varlığı Cronos 'un ikinci filmlerde kullanılmış olması yüzünden devamının gelmemesinin akılcı bir davranış olarak görüyorum. Her bir film bir öncekinin üzerine çıkacaksa, Cronos 'tan daha güçlü kimi gösterecekler ki zaten?

Yorumlar

saime profil fotoğrafı
saime
Percy Jackson ve Olimposlular olacak doğrusu, titanların savaşı değil.
error_outline