Desu nôto (Death Note) (2006 - 2007)

Desu nôto (2006 - 2007)Death Note

Puan 9.2 / 10
Senin Puanın
Dil
Japonca
Ülke
Japonya
Süre
24 dakika
Son bölüm
491
2
960
55
kallehari profil fotoğrafı
kallehari
"the human who uses this note can neither go to heaven nor hell" Araf dediğimiz muğlak tutumlarla beslediğimiz dünya değil midir zaten? Sanırım defterin bizatihi kendisi L ile Kira’nın oluşturduğu dengenin bir sembolü. L karakterine çok saygı duydum özellikle anti-kahraman Kira’nın marjinalliği L karakterinin bu denli kucaklanmasının en büyük sebebi diye düşünüyorum. Gene de Light karakterini düşünürken tüm yaşamımızda incir çekirdeğini doldurmayacak bir sebepten tutun da kendimizce en “haklı” bulduğumuz sebeplerle ölümlerden ölümü layık bulduğumuz o insanları göz önüne alınca Kira’nın biraz sen biraz ben olduğunu görüyoruz. Balzac etkisinin inceden hissedildiği bu animede “erdemliydi, çünkü sınanmamıştı” cümlesi zerk etti her bir bölümde aklıma. Acaba defter Light’a ya da Misa’ya değil de L’e denk gelseydi süreç nasıl seyrederdi diye düşünmedim değil... Light’ın Kira’ya dönüşümündeki egonun adaletin (subjektif de olsa) tesisinin yerini faşizmin alması zaten kaçınılmazdı fakat animedeki en önemli ilüzyon bunun Light dinamiği üzerinden sunulması... kim bir isim karalamak ve “yok etmek” istemezdi ki esas sorun korkunun edinemeyeceği bir saygı ortamını oluşturmak değil mi? Son bir eleştiri, kadın karakterlerin hepsi mi bu kadar silik olur... yani o kadar gözüme çarptı ki... bir tane kadın ölüm meleği dahi yoktu. Rem’i ve kırmızı elma semptomunu unutamayacağım bu seri bana insanın Ryuk’un da dediği gibi “ilginç varlıklar” olduğunu bir kez daha öğretti: İyi ve kötünün ötesinde, ilginç.
error_outline
neredeyse 2 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Yıllar sonra hala insanı inanılmaz etkileyen zekasıyla olaylarıyla kendine hayran bırakan bir anime gerçekten
error_outline
2 yıldan fazla önce
Eternity profil fotoğrafı
Eternity
Düzenli anime izlemeye başlayanların, çoğunlukla ilk durağı olan yapım. Eskiden, anime ne yea? tadında yaklaşanlara "sadece ilk bölümü izle" der, sonrasına karışmazdım. Birkaç günün ardından "böyle başka anime var mı ya" sorusu kesin olurdu. :)
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
Gencetotay profil fotoğrafı
Gencetotay
iki japon delikanlısının arasında geçen yer yer satranççılık yer yer ıslak ayak kurulamalı kaotik ilişkiyi anlatan anime
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
Selenora profil fotoğrafı
Selenora
İzlediğim ilk anime olup, anime ön yargımı kırmıştır. Muazzam olay örgüsü, ince düşünülmüş ayrıntılar, heyecan dolu sahneler kısacası özen gösterilmiş bir yapım. Yalnızca bir bölümden sonra gereksiz uzatılmış dedim, son bölümlerde yine heyecanlı bir hal aldı. Diziyi genel olarak kalbim ellerimde izledim. Düşüncelerinizde kapılar aralayacak, izleyin :)) Ryuk kalp :)))))
error_outline
3 yıldan fazla önce
dr.strangelove profil fotoğrafı
dr.strangelove
Asla anlamayacaklar. Ne acınası...
error_outline
4 yıldan fazla önce
KiliciniEvdeUnutanSamuray profil fotoğrafı
KiliciniEvdeUnutanSamuray
Animelerde genelde aptal ya da hoplayan zıplayan bir ana karakterin zorlukları nasıl aştığına şahit oluruz, ama bu sefer zeki, sabırlı ve soğukkanlı bir karakterin bir planlar haritasını nasıl uygulamaya çalıştığına şahit oluyoruz. Çoğu animeden farklı, anime bile diyesim gelmeyen bir yapıt. İzlemediyseniz, şimdi izleyin. Bu zamana kadar nerelerdeydiniz?
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
Hollyy profil fotoğrafı
Hollyy
Anime candır :)) ilk anime dizi seruvenime death note ile start vermem benim icin büyük şans. Her bölüm ilgi ve merakla izlettirmeyi basariyor. Henüz izlemeyem varsa vakit kaybetmeden hemen izlemelisiniz :)
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
mhmtayz profil fotoğrafı
mhmtayz
Harika bir anime.Soundtrackleri de bir o kadar harika.Diğer animelerde gördüğümüz saçma, abartılı sahnelerin ve gereğinden fazla uzatılmıs aksiyon sahelerinin olmaması bu animeyi güzelleştiren en güzel unsur.Kira nın güçlü olma isteği ve o hırsa kapılması güzel işlenmiş. L ve Kira nın birbirlerine oyunları diziyi akıcı bir hale getiriyor.Sonlarına doğru biraz zorlama olsada kesinlikle izlenmeli.
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
9. bölümdeyim ve süper gidiyor. Neden sadece bir sezon diye kara kara düşünürken buradaki yorumları okudum. Sonradan bozacak olması üzücü. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım, o nasıl bir heyecandır öyle ! Konusu ve işlenişi çok orjinal. Anime sevin ya da sevmeyin, bu başka bir şey.
error_outline
6 yıldan fazla önce
Turuncuklaket profil fotoğrafı
Turuncuklaket
Muhteşem bir anime, animeleri sevmeseniz bile izleyin muhakkak. Çok sürükleyici, peşpeşe izleyip bir çırpıda bitiriceksiniz.
error_outline
7 yıldan fazla önce
Agarta profil fotoğrafı
Agarta
Eşi benzeri olmayan bir zeka ürünü
error_outline
7 yıldan fazla önce
mylethe profil fotoğrafı
mylethe
zeka dolu bir anime :) Ayrıca ahlak anlayışı ve adalet üzerine de bir sorgulama yaptırmıştır.Her karakter ayrı bi güzel..
error_outline
7 yıldan fazla önce
Brook profil fotoğrafı
Brook
Muhteşemdi.. One Piece izlerim sadece derdim anime olarak. Ama bu da başkaydı . Çok zekice hazırlanmış.. :) Mutlaka izleyin :)
error_outline
7 yıldan fazla önce
yazcsefa profil fotoğrafı
yazcsefa
Diyecek kelime yok harika bir anime. her ne kadar 25' ten sonrası eski etkisini yitirmiş olsa da yine de bana göre hiç bozmadı. Açık ara favori karakter Ryuk' tur, bu kadar çirkin bir şey bu kadar tatlı olabilir ya bi de Ölüm Meleği :D Ben her ne kadar L yi sevsem de her zaman Yagami' nin tarafındaydım sadece sonlara doğru işi biraz abartmış olması ve bazı duygusuz tavırları gerse de.
error_outline
neredeyse 8 yıl önce