Outlander (2014 - )

Outlander (2014 - )

Puan 8.3 / 10
Senin Puanın
Etiketler Gizem, Tarih, Romantik
Yapımcı
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
64 dakika
Son bölüm
130
10
277
120
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Outlander ve Highlander'ın aşkı.. Titanic'den beri bu kadar etkileyici bir aşk görmemiştim. Bir çırpıda oturdum ve beş dizi bitirdim. İzlediğim tüm diziler içinde bana en çok umut aşılayan yapım oldu. Ve hiç düşünmeden hayatımda izlediğim en iyi dizi olduğunu söyleyebilirim. Bunu demek için düşündüm elbette beni bir an bile pişman etmedi. Bölümlerinin ayrı ayrı değindiği temalar ve hepsinin buluştuğu ortak nokta o kadar etkileyici ki. Gerçekten uzaklaşmak yararlıdır fikrine tamamen ters bir argümanla vuruyor seyirciyi. İnsan ait hissetmediği yerde daha çok huzursuz bu nedenle kendi gerçeğinden uzaklaşıp hayallerin peşinden koşuyor. İş bu ki, bu kez gerçekten uzaklaşmak insana daha gerçek bir gerçek sunuyor. Daha katmanlı bir paradoks. Kaçışın çıkmaza neden olması. Olacakları bilmek bir gerçeklik yanılgısı mıdır? Bu durumda geçmişe gerçek denilebilir mi? Gerçek olan sadece acı mıdır? gibi gibi türlü sorular sorduruyor bir yandan. Herkesin ortak noktası aidiyet. Ait olmak, ait olmamak, ait olduğu yere gitmek, ait olduğu yerden dönmek, ait olduğu yerden koparılmak. Beş sezon olmasına rağmen daha çok olsa da izlesem dedim. Sevdiğim her şey bu dizide. Aşk, tarih, macera, zaman yolculuğu, doğa, mücadele, politika ve tabi ki aile / aidiyet. Dizi sıradan bir zaman yolculuğuna değinmiyor. İlk bakışta akla gelebilecek -ki herkesin imgesi özneldir -bir dünya sunmuyor. Geleceğe Dönüş'teki gibi basit bir zamanı değiştirme algısı söz konusu değil yani. Üstelik bunu yaparken çeşitliliği de oldukça ölçülü kullanıyor. Doğa manzaraları, görselliğin estetiğinin yanı sıra sanatı da öyle. Sessiz filmlerden tutun, geçmişteki insanları, imgede günümüze getirmek gibi türlü türlü sanatsal anlar sunuyor. Elbette birinci ve ikinci sezon Jamie'nin aidiyeti anlamında İskoçya ama son sezon beni daha çok etkiledi. O malum kültüre duyduğum saygının da ötesinde metaforları ile. En basitinden portakal ve polisler buna sağlam bir örnek olacaktır. Huzuru sağlaması gerekenler huzur bozucu bir haber getiriyor. O kadar ironik ki. Portakal'ı da Coppola filmlerinden bilenler bilir; Şiddet, ölüm, intikam gibi kavramları temsil eder. Hayatını hayat kurtarmaya adamış bir insanın içinde var olan potansiyel şiddet bile insanın dolayısıyla hepimizin içinde yaşadığı dünyaya bir outlander oluşunu kanıtlar nitelikte.. Sanatlı ve entelektüel kalın.
error_outline
1 yıldan fazla önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Sonunda başladım. İlk bölümden de etkilemeyi başardı. En çok müzikleriyle.
error_outline
1 yıldan fazla önce
phoebe profil fotoğrafı
phoebe
5. sezonu oldukça beğendim. Sürükleyici ve ilginç olaylarla örülüydü. 2.-3. sezonla kaybolan ilgim geri gelmeye başladı :)(:
error_outline
1 yıldan fazla önce
phoebe profil fotoğrafı
phoebe
İlk sezondan sonra bir yorum yapmışım zaten ama ilk sezon ne kadar güzelse 2. ve 3. sezonlarda o kadar hoşuma gitmedi ve bence bomboştu. Giderek beğenim azalıyor bazen ilerleterek izliyorum.Umarım en kısa zamanda toparlayıp ilk sezonun tadını vermeye başlarlar.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
PaRaNoYa7 profil fotoğrafı
PaRaNoYa7
3. sezonda diğer sezonlara göre cinsellik ve şiddetin dozu azalmıştı. Genel olarak sıkılmadan izlediğim bir dizi değil ama bazı olaylar izlettiriyor işte. Ne zaman biter bilmiyorum ama ben her sezon daha da ilgimi kaybediyorum diziye karşı. 3 sezon içinde izleyicilerin en beğenmediği bölüm 1x02 - en beğendikleri bölüm ise 2x13 olmuş.
error_outline
4 yıldan fazla önce
ilkcanyks profil fotoğrafı
ilkcanyks
kitabına başlamalı mıyım dizi bitince mi başlasam ?
error_outline
5 yıldan fazla önce
phoebe profil fotoğrafı
phoebe
outlander ın ikinci sezonda sadece ilk 3 bölümünü izledim şimdilik ilk sezonu daha iyiydi diyorum. ilk sezonda iskoçya görüntüleri, kıyafetler, manzara vs. de çok hoştu. bu sezon fransada geçiyor ve kadın kıyafetleri özellikle iğrenç. İlerleyen bölümlerde gittikçe güzelleşeceğini umuyorum.
error_outline
6 yıldan fazla önce
KlaketKafa profil fotoğrafı
KlaketKafa
İlk bölümde Claire'in sürekli gülümsemeli halleri sinirimi hoplattı. Bacım niye gülümseyip duruyorsun?!? Tamam gülümsemek güzel bir şey ama aşırısına gerek yok bence.
error_outline
6 yıldan fazla önce
lews profil fotoğrafı
lews
Hafif fantastik öğeleri içinde 2 zaman arasında ki farkları güzel yansıtan izlemesi keyifli bol aksiyonlu bi dizi ,
error_outline
6 yıldan fazla önce
yabann profil fotoğrafı
yabann
bugün başlıyorum diziye hakkında çok olumlu yorumlar duydum bakalım izleyip göreceğiz :)
error_outline
7 yıldan fazla önce
neway profil fotoğrafı
neway
Hem fantastik hem gerçekçi olabilmeyi başarmış, Claire karakteriyle aramdaki benzerlikle ayrıca gönlümü fethetmiş dizidir.
error_outline
neredeyse 8 yıl önce